Mall:Utvald: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Keffy (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
E.G. (diskussion | bidrag)
mIngen redigeringssammanfattning
 
(26 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
[[Bild: Oskar_Andersson.jpg|thumb|200px|right|[[Oskar Andersson]] (''fri bild'')]]
<small>'''''Månadens utvalda artikel''' mars 2026''</small>
'''Oskar Andersson''' (1877–1906), känd under signaturen '''O.A.'''. Född 11 januari 1877 på Kungsholmen i Stockholm, död 28 november 1906 på Ekerö, Stockholms län (självmord), en av de [[svenska seriepionjärer]]na. Skapade bland annat "[[Mannen som gör vad som faller honom in]]", "[[Urhunden (serie)|Urhunden]]", samt "[[Bröderna Napoleon och Bartolomeus Lund från Grönköpings resa Jorden runt]]".
-----
[[Fil:Eva Billow 1950-tal.jpg|thumb|200px|right|Eva Billow, 1950-tal.]]
'''Eva Billow''', född '''Forss''' (2 maj [[1902]]–22 februari [[1993]]), var en svensk konstnär, författare, grafisk formgivare, illustratör och serieskapare. Hon var 1925–1968 lärare i grafisk formgivning vid [[Konstfack]]skolan i [[Stockholm]]. Hon gifte sig 1939 med förlagsredaktören och bokformgivaren Anders Billow, som hon också samarbetade mycket med i yrkeslivet.


OA började tidigt att arbeta på Kungliga myntverket, där även fadern arbetade som gjutare. Han trivdes inte och började som femtonåring på Tekniska skolan (nuvarande [[Konstfack]]). Tre år senare började han på Högre Konstindustriella skolan (där han studerade tillsammans med bland andra [https://sv.wikipedia.org/wiki/Carl_Milles Carl Milles]) och lärde sig att rita möbler. Trots att han fick goda betyg lockades han inte av formgivning, utan han tog en kvällskurs i teckning för att vidareutveckla sin färdigheter i karikatyrer.
Billow studerade vid Tekniska skolan, det som senare blev Konstfackskolan där hon också blev lärare. Hon kan anses ha utvecklat sin stil på 1940-talet till den stramhet som hon syntes ha eftersträvat redan i tidigare år och hon räknas som en av de mest tongivande bilderbokskonstnärerna under 1940- och 1950-talen. Hennes modernistiska stil har liknats vid den samtida funktionalismen inom arkitekturen. Hon satte oftast barnet i centrum av sina böcker och barnperspetkivet fanns där även i böcker som handlade om [[antropomorf]]a djur. Hennes kvinnoporträtt kan sägas spegla kvinnorollens utveckling under de år som hennes karriär omfattade och även hennes egen roll som konstnär.


När OA sökte upp tidningen ''[[Söndags-Nisse]]'' 1897, vid 20 års ålder, hade [[Albert Engström]] precis slutat för att starta ''[[Strix]]''. Redaktören [[Hasse Z]] gillade OAs [[skämtteckningar]] och lät honom ersätta Engström. OA skulle senare även komma att medverka i ''Strix''. Hans absurda humor har gjort honom till en av de mest kända tecknarna från de svenska skämttidningarnas storhetstid.
Något som är relativt okänt för eftervärlden är nog att Billow producerade en betydande volym [[tecknade serier]] under sin livstid – [[barnserie]]n "[[Kajsa och Snurran]]" som publicerades i både veckopress och barntidningar åren 1925–1961. Det var faktiskt med "Kajsa och Snurran" som hennes karriär som professionell illustratör inleddes. Den första tidningen den publicerades i var ''[[Svenska Journalen]]'' och den utkom som bok första gången 1929, med undertiteln "en bilderbok med vers för snälla barn".


*[[Oskar Andersson|Läs mer om '''Oskar Andersson''']]
Hon skapade ett flertal serier. Även "Resan till Stockholm" (1933) och "Lille Truls äventyr i skogen" (1934) har påståtts vara i serieform, men åtminstone den förstnämnda är snarare att betrakta som en bilderbok.
 
*[[Eva Billow|Läs mer om '''Eva Billow''']]
<br>
<br>
<noinclude>[[Kategori:Startsidan|Utvald]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategori:Startsidan|Utvald]]</noinclude>

Nuvarande version från 26 februari 2026 kl. 22.56

Månadens utvalda artikel mars 2026


Eva Billow, 1950-tal.

Eva Billow, född Forss (2 maj 1902–22 februari 1993), var en svensk konstnär, författare, grafisk formgivare, illustratör och serieskapare. Hon var 1925–1968 lärare i grafisk formgivning vid Konstfackskolan i Stockholm. Hon gifte sig 1939 med förlagsredaktören och bokformgivaren Anders Billow, som hon också samarbetade mycket med i yrkeslivet.

Billow studerade vid Tekniska skolan, det som senare blev Konstfackskolan där hon också blev lärare. Hon kan anses ha utvecklat sin stil på 1940-talet till den stramhet som hon syntes ha eftersträvat redan i tidigare år och hon räknas som en av de mest tongivande bilderbokskonstnärerna under 1940- och 1950-talen. Hennes modernistiska stil har liknats vid den samtida funktionalismen inom arkitekturen. Hon satte oftast barnet i centrum av sina böcker och barnperspetkivet fanns där även i böcker som handlade om antropomorfa djur. Hennes kvinnoporträtt kan sägas spegla kvinnorollens utveckling under de år som hennes karriär omfattade och även hennes egen roll som konstnär.

Något som är relativt okänt för eftervärlden är nog att Billow producerade en betydande volym tecknade serier under sin livstid – barnserien "Kajsa och Snurran" som publicerades i både veckopress och barntidningar åren 1925–1961. Det var faktiskt med "Kajsa och Snurran" som hennes karriär som professionell illustratör inleddes. Den första tidningen den publicerades i var Svenska Journalen och den utkom som bok första gången 1929, med undertiteln "en bilderbok med vers för snälla barn".

Hon skapade ett flertal serier. Även "Resan till Stockholm" (1933) och "Lille Truls äventyr i skogen" (1934) har påståtts vara i serieform, men åtminstone den förstnämnda är snarare att betrakta som en bilderbok.