Mall:Utvald: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Keffy (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
E.G. (diskussion | bidrag)
Gör version 283485 av Stefan (diskussion) ogjord. Ta vänligen upp det förslaget på diskussionssidan först. Ändring har skett några dagar före månadsskifte i många år.
Märke: Gör ogjord
 
(17 mellanliggande sidversioner av 4 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
[[Bild: AlexRaymond.jpg |thumb|250px|Alex Raymond, bild tagen ca 1940. Bredvid Raymond syns hans barn, Alex Jr. och Lynne. © [[King Features Syndicate]]]]
<small>'''''Månadens utvalda artikel''' april 2026''</small>
'''Alex Raymond''', född 2 oktober 1909, död 6 september 1956, amerikansk serieskapare. En av 1900-talets mest stilbildande och viktigaste serieskapare. Trots att han dog i förtid hann han med att skapa och arbeta med flera idag klassiska serier som "[[Blixt Gordon]]", "[[Agent X9]]" och "[[Rip Kirby]]".
-----
[[Bild:HumanVillage.jpg|right|400px|thumb| Vy över människobyn i '''Gensokyo'''. Bild av [[Makoto Hirasaka]]. &copy;&nbsp;[[ZUN]]. ]]
'''Gensokyo (幻想郷)''' är ett fiktivt land i "[[Touhou Project]]" av [[ZUN]].


Raymond var äldst i en syskonskara bestående av fem bröder och en syster. Alla sex gillade att teckna, och bland bröderna fanns [[Jim Raymond]] och [[George Raymond]], som liksom Alex skulle växa upp och bli serieskapare. Systern Bea blev sedermera farmor till skådespelaren Matt Dillon (ej att förväxla med [[Matt Dillon|västernserien med samma namn]]).
Namnet Gensokyo betyder ordagrant ungefär "illusionernas land" eller "fantasins land". Transkribering av namnet till latinska bokstäver kan också göras som ''Gensōkyō'' eller ''Gensoukyou''.


Den unge Alex Raymond var en stor beundrare av [[Jules Verne]]s böcker, och under ungdomen dessutom en framgångsrik atlet, som kom in på college via ett idrottsstipendium. 1929 började han sin professionella tecknarkarriär, som assistent till [[Russ Westover]] på dennes serie "[[Tillie the Toiler]]".
Gensokyo är ett dolt land (möjligen i en dimensionsficka) beläget intill Japan, varifrån det avskildes 1885. Invånarna är huvudsakligen varelser (främst kvinnor) med övernaturliga krafter, féer, ''[[yōkai]]'' och gudar ur japansk folktro, men det finns även en bosättning människor i den så kallade människobyn. Miljön är gammaldags feodal, med enkel hushållning, landsbygd och olika tempel.  


*[[Alex Raymond |Läs mer om '''Alex Raymond''']]
Gränsen till Gensokyo, den så kallade Hakurai-barriären, går runt hela landet, och någonstans i de bergiga trakterna återfinns väktaren [[Ran Yakumo]] och [[Yukari Yakumo]], som har ett visst ansvar för denna skiljelinje. Hakurai-templet som förestås av [[Reimu Hakurei]] befinner sig så nära gränsen att den fungerar som en port mellan Gensokyo och den vanliga världen. Gensokyo är alltså inte så isolerat som man skulle kunna tro, det finns gränsövergångar och passager mot flera andra världar. Även om det finns vanliga människor som lever i Gensokyo, så är alltså de flesta av invånarna av mytologiskt slag, ofta hämtade ur japansk religion eller folktro.
 
*[[Gensokyo|Läs mer om '''Gensokyo''']]
<br>
<br>
<noinclude>[[Kategori:Startsidan|Utvald]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategori:Startsidan|Utvald]]</noinclude>

Nuvarande version från 28 mars 2026 kl. 12.22

Månadens utvalda artikel april 2026


Vy över människobyn i Gensokyo. Bild av Makoto Hirasaka. © ZUN.

Gensokyo (幻想郷) är ett fiktivt land i "Touhou Project" av ZUN.

Namnet Gensokyo betyder ordagrant ungefär "illusionernas land" eller "fantasins land". Transkribering av namnet till latinska bokstäver kan också göras som Gensōkyō eller Gensoukyou.

Gensokyo är ett dolt land (möjligen i en dimensionsficka) beläget intill Japan, varifrån det avskildes 1885. Invånarna är huvudsakligen varelser (främst kvinnor) med övernaturliga krafter, féer, yōkai och gudar ur japansk folktro, men det finns även en bosättning människor i den så kallade människobyn. Miljön är gammaldags feodal, med enkel hushållning, landsbygd och olika tempel.

Gränsen till Gensokyo, den så kallade Hakurai-barriären, går runt hela landet, och någonstans i de bergiga trakterna återfinns väktaren Ran Yakumo och Yukari Yakumo, som har ett visst ansvar för denna skiljelinje. Hakurai-templet som förestås av Reimu Hakurei befinner sig så nära gränsen att den fungerar som en port mellan Gensokyo och den vanliga världen. Gensokyo är alltså inte så isolerat som man skulle kunna tro, det finns gränsövergångar och passager mot flera andra världar. Även om det finns vanliga människor som lever i Gensokyo, så är alltså de flesta av invånarna av mytologiskt slag, ofta hämtade ur japansk religion eller folktro.