Lillfixa: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
mIngen redigeringssammanfattning
Weimar (diskussion | bidrag)
+tyska
Rad 8: Rad 8:


==Kuriosa==
==Kuriosa==
Lillfixa och Tragicomix träffades för första gången i Condate.
Lillfixa och Tragicomix träffades för första gången i Condate (=idag Rennes).


==Lillfixa på olika språk==
==Lillfixa på olika språk==
Rad 20: Rad 20:
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Panacea
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Panacea
|-
|-
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Mimosa
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Mimosa
|-
|-
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Walhalla
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Walhalla
Rad 29: Rad 29:
|-
|-
|[[Bild:mini_sverige.gif]] Svenska||Lillefix/Lillfixa
|[[Bild:mini_sverige.gif]] Svenska||Lillefix/Lillfixa
|-
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Falbala
|}
|}


{{stub}}
{{stub}}

Versionen från 29 augusti 2006 kl. 22.22

Lillfixa (Falbala på franska, ursprungligen kallad Lillefix i Sverige) är en vacker gallisk flicka i serien "Asterix" som är förlovad med Tragicomix (med "T" som i Tango, Tosca och Tårta). Hon är den galliska byns vackraste invånare, och alla män, särskilt Obelix, har ett gott öga till henne.

Lillfixa och Tragicomix uppträder i "Asterix drar i fält" och i "Asterix och Latraviata". Lillfixa har även synts i någon av de kortare Asterix-historierna.

I filmen "Asterix och Obelix möter Caesar" så kallas hon "Falbala" även på svenska.

Kuriosa

Lillfixa och Tragicomix träffades för första gången i Condate (=idag Rennes).

Lillfixa på olika språk

Språk Namn
Franska Falbala
Danska Lillefix
Engelska Panacea
Finska Mimosa
Nederländska Walhalla
Norska Lillefix
Spanska Falbalá
Svenska Lillefix/Lillfixa
Tyska Falbala
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!