Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1910-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
E.G. (diskussion | bidrag) m |
||
(21 mellanliggande versioner av 4 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Seriehistoria]] | [[Kategori:Seriehistoria]] | ||
[[Kategori:Listor]] | [[Kategori:Listor]] | ||
[[Bild:Krazy_Kat.jpg|thumb|right|"[[Krazy Kat]]" av [[George Herriman]]. Copyright [[King Features]].]] | |||
Detta är en del av Seriewikins '''[[seriekronologi]]'''. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1910-talet. | Detta är en del av Seriewikins '''[[seriekronologi]]'''. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1910-talet. | ||
Rad 8: | Rad 9: | ||
==Serier från 1910-talet== | ==Serier från 1910-talet== | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land | ! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land!! bgcolor="#FFEBAD"| | ||
|- | |- | ||
|1910 ||"[[ | |1910 ||"[[The Dingbat Family]]" (senare "[[The Family Upstairs]]") || ||[[George Herriman]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1910 ||"[[Desperate Desmond]]"|| ||[[Harry Hershfield]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1912 ||"[[Positive Polly]]" (senare "[[Polly and her Pals]]") ||"[[Pär och Polly]]"/<br/>"[[Polly och hennes vänner]]"||[[Cliff Sterrett]] ||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1912 || ||"[[Fridolf Celinder]]"||[[Knut Stangenberg]] ||Veckopress ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1912 ||"[[Old Doc Yak]]"|| ||[[Sidney Smith]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1919||"[[Gasoline Alley]]"|| ||[[Frank King]]||Dagspress||USA | |1913 ||"[[Krazy Kat]]"|| ||[[George Herriman]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1913 ||"[[Bringing up Father]]" ||"[[Gyllenbom]]" ||[[George McManus]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1913 ||"[[De Tre Små Mænd og Nummermanden]]" ||"[[De tre små männen och Nummermannen]]" ||Robert Storm Petersen ([[Storm P.]]) || ||Danmark||[[Bild:mini_danmark.gif]] | |||
|- | |||
|1914 ||"[[Hans & Fritz]]" (senare "[[The Captain and the Kids]]") ||"[[Pigge och Gnidde]]" ||[[Rudolph Dirks]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1914 ||"[[Abie the Agent]]"|| ||[[Harry Hershfield]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1915 ||"[[Teddy Tail]]" || ||[[Charles Folkard]] ||Dagspress ||Storbritannien||[[Bild:mini_storbritannien.gif]] | |||
|- | |||
|1915 ||"[[Freckles and His Friends]]"|| ||[[Merrill Blosser]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1915 ||"[[Boob McNutt]]"||"[[Knutte Knopp]]" ||[[Rube Goldberg]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1916 || ||"[[Simsons och Chois äventyr bland kustare sommaren 1916]]" ||[[Elis Johanson]] ||Utg. 2009||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1917 ||"[[The Gumps]]"|| ||[[Sidney Smith]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1917 || ||"[[Burre-Busse]]" (senare "[[Rulle Rustibus]]")||[[Axel Bäckman]]||Veckopress ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |||
|1918 ||"[[Home Sweet Home]]" (senare "[[The Bungle Family]]")|| ||[[Harry J. Tuthill]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1918 ||"[[Toots and Casper]]"||[[Lilla Familjen]]||[[James E. Murphy]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1918 ||"[[Joe's Car]]" (senare "[[Joe Jinks]]")|| ||[[Vic Forsythe]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1919 ||"[[Thimble Theater]]" (senare "[[Popeye]]") ||"[[Karl-Alfred]]" ||[[E.C. Segar]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1919||"[[Gasoline Alley]]"|| ||[[Frank King]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1919 ||"[[Barney Google]]" (senare "[[Snuffy Smith]]")||"[[Tjalle Tvärvigg]]" ||[[Billy DeBeck]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1919 ||"[[Harold Teen]]"|| ||[[Carl Ed]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1919 ||"[[Pip, Squeak and Wilfred]]"|| ||[[Austin Bowen Payne]]||Dagspress ||Storbritannien||[[Bild:mini_storbritannien.gif]] | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
==Se även== | |||
*[[Lista över tidiga svenska serier]] |
Nuvarande version från 17 mars 2013 kl. 17.14
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1910-talet.
- Bläddra till Serier från 1900-talet (00-talet)
- Bläddra till Serier från 1920-talet