Blårockarna: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Daha6439 (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Andreas (diskussion | bidrag) utgivning |
||
| Rad 5: | Rad 5: | ||
[[Kategori:Historiska serier]] | [[Kategori:Historiska serier]] | ||
'''"Blårockarna"''' ('''"Les Tuniques Bleues"''' i original), belgisk serie skapad av manusförfattaren [[Raoul Cauvin]] och tecknaren [[Salvé]] i slutet av 60-talet. Tecknandet övertogs senare av [[Willy Lambil]]. | '''"Blårockarna"''' ('''"Les Tuniques Bleues"''' i original), belgisk serie skapad av manusförfattaren [[Raoul Cauvin]] och tecknaren [[Salvé]] i slutet av 60-talet. Tecknandet övertogs senare av [[Willy Lambil]]. | ||
==Utgivning== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Utgivningsår!!bgcolor="#FFEBAD"| Författare!!bgcolor="#FFEBAD"| Tecknare !! bgcolor="#FFEBAD"|Svensk publicering | |||
|- | |||
|"Un chariot dans l'Ouest" || 1972 || [[Raoul Cauvin|Cauvin]] || [[Salvé]] || | |||
|- | |||
|"Du Nord au Sud" || 1972 || Cauvin || Salvé || | |||
|- | |||
|"Et pour 1500 dollars en plus" || 1973 || Cauvin || Salvé || | |||
|- | |||
|"Outlaw" || 1973 || Cauvin || Salvé || | |||
|- | |||
|"Les déserteurs" || 1974 || Cauvin || [[Willy Lambil|Lambil]] || | |||
|- | |||
|"La prison de Robertsonville" || 1975 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Les Bleus de la marine" || 1975 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Les cavaliers du ciel" || 1976 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"La grande patrouille" || 1976 || Cauvin || Salvé || | |||
|- | |||
|"Des Bleus et des tuniques" || 1976 || Cauvin || Salvé || | |||
|- | |||
|"Des Bleus en Noir et Blanc" || 1977 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Les Bleus tournent cosaques" || 1977 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Les Bleus dans la gadoue" || 1978 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Le blanc-bec" || 1979 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Rumberley" || 1979 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Bronco Benny" || 1980 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"El Padre" || 1981 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Blue rétro" || 1981 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Le David" || 1982 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Black Face" || 1983 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Les cinq salopards" || 1984 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Des Bleus et des dentelles" || 1984 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Les cousins d'en face" || 1985 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Baby blue" || 1986 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Des Bleus et des bosses" || 1986 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"L'or du Québec" || 1987 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Bull Run" || 1987 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Les Bleus de la balle" || 1988 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"En avant l'amnésique!" || 1989 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"La Rose de Bantry" || 1989 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Drummer boy" || 1990 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Les Bleus en folie" || 1991 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Grumbler et fils" || 1991 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Vertes années" || 1992 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Captain Nepel" || 1993 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Quantrill" || 1994 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Duel dans la manche" || 1995 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Les planqués" || 1996 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Puppet Blues" || 1997 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Les hommes de paille" || 1998 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Les Bleus en cavale" || 1998 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Qui veut la peau du Général?" || 1999 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Des Bleus et du Blues" || 2000 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"L'oreille de Lincoln" || 2001 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Émeutes à New York" || 2002 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Requiem pour un Bleu" || 2003|| Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Les Nancy Hart" || 2004 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Arabesque" || 2005 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|"Mariage à fort Bow" || 2005 || Cauvin || Lambil || | |||
|- | |||
|} | |||
==Recensioner i ''Bild & Bubbla''== | ==Recensioner i ''Bild & Bubbla''== | ||
Versionen från 3 januari 2006 kl. 15.07
"Blårockarna" ("Les Tuniques Bleues" i original), belgisk serie skapad av manusförfattaren Raoul Cauvin och tecknaren Salvé i slutet av 60-talet. Tecknandet övertogs senare av Willy Lambil.
Utgivning
| Originaltitel | Utgivningsår | Författare | Tecknare | Svensk publicering |
|---|---|---|---|---|
| "Un chariot dans l'Ouest" | 1972 | Cauvin | Salvé | |
| "Du Nord au Sud" | 1972 | Cauvin | Salvé | |
| "Et pour 1500 dollars en plus" | 1973 | Cauvin | Salvé | |
| "Outlaw" | 1973 | Cauvin | Salvé | |
| "Les déserteurs" | 1974 | Cauvin | Lambil | |
| "La prison de Robertsonville" | 1975 | Cauvin | Lambil | |
| "Les Bleus de la marine" | 1975 | Cauvin | Lambil | |
| "Les cavaliers du ciel" | 1976 | Cauvin | Lambil | |
| "La grande patrouille" | 1976 | Cauvin | Salvé | |
| "Des Bleus et des tuniques" | 1976 | Cauvin | Salvé | |
| "Des Bleus en Noir et Blanc" | 1977 | Cauvin | Lambil | |
| "Les Bleus tournent cosaques" | 1977 | Cauvin | Lambil | |
| "Les Bleus dans la gadoue" | 1978 | Cauvin | Lambil | |
| "Le blanc-bec" | 1979 | Cauvin | Lambil | |
| "Rumberley" | 1979 | Cauvin | Lambil | |
| "Bronco Benny" | 1980 | Cauvin | Lambil | |
| "El Padre" | 1981 | Cauvin | Lambil | |
| "Blue rétro" | 1981 | Cauvin | Lambil | |
| "Le David" | 1982 | Cauvin | Lambil | |
| "Black Face" | 1983 | Cauvin | Lambil | |
| "Les cinq salopards" | 1984 | Cauvin | Lambil | |
| "Des Bleus et des dentelles" | 1984 | Cauvin | Lambil | |
| "Les cousins d'en face" | 1985 | Cauvin | Lambil | |
| "Baby blue" | 1986 | Cauvin | Lambil | |
| "Des Bleus et des bosses" | 1986 | Cauvin | Lambil | |
| "L'or du Québec" | 1987 | Cauvin | Lambil | |
| "Bull Run" | 1987 | Cauvin | Lambil | |
| "Les Bleus de la balle" | 1988 | Cauvin | Lambil | |
| "En avant l'amnésique!" | 1989 | Cauvin | Lambil | |
| "La Rose de Bantry" | 1989 | Cauvin | Lambil | |
| "Drummer boy" | 1990 | Cauvin | Lambil | |
| "Les Bleus en folie" | 1991 | Cauvin | Lambil | |
| "Grumbler et fils" | 1991 | Cauvin | Lambil | |
| "Vertes années" | 1992 | Cauvin | Lambil | |
| "Captain Nepel" | 1993 | Cauvin | Lambil | |
| "Quantrill" | 1994 | Cauvin | Lambil | |
| "Duel dans la manche" | 1995 | Cauvin | Lambil | |
| "Les planqués" | 1996 | Cauvin | Lambil | |
| "Puppet Blues" | 1997 | Cauvin | Lambil | |
| "Les hommes de paille" | 1998 | Cauvin | Lambil | |
| "Les Bleus en cavale" | 1998 | Cauvin | Lambil | |
| "Qui veut la peau du Général?" | 1999 | Cauvin | Lambil | |
| "Des Bleus et du Blues" | 2000 | Cauvin | Lambil | |
| "L'oreille de Lincoln" | 2001 | Cauvin | Lambil | |
| "Émeutes à New York" | 2002 | Cauvin | Lambil | |
| "Requiem pour un Bleu" | 2003 | Cauvin | Lambil | |
| "Les Nancy Hart" | 2004 | Cauvin | Lambil | |
| "Arabesque" | 2005 | Cauvin | Lambil | |
| "Mariage à fort Bow" | 2005 | Cauvin | Lambil |
Recensioner i Bild & Bubbla
- "Blårockarna nr 9: Värvningen" (B&B 2/1985)
- "Blårockarna nr 16: Loppor, guld och galenpannor" (B&B 3/1992)
- "Blårockarna nr 18: Amatörernas afton" (B&B 2/1994)