Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1990-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök ("Mutts" tillagd) |
("Donjon", "Bone", "Strangers in Paradise", "LxG") |
||
Rad 11: | Rad 11: | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land | ! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land | ||
|- | |||
|1991||"[[Bone]]"|| ||[[Jeff Smith]]||Serietidning||USA | |||
|- | |- | ||
|1993||"[[Jimmy Corrigan, the Smartest Kid on Earth]]"<br/>(följetongsversion)|| ||[[Chris Ware]]||Serietidning||USA | |1993||"[[Jimmy Corrigan, the Smartest Kid on Earth]]"<br/>(följetongsversion)|| ||[[Chris Ware]]||Serietidning||USA | ||
|- | |- | ||
|1993||"[[It's A Good Life, If You Don't Weaken]]"<br/>(följetongsversion)|| ||[[Seth]]||Serietidning||Kanada | |1993||"[[It's A Good Life, If You Don't Weaken]]"<br/>(följetongsversion)|| ||[[Seth]]||Serietidning||Kanada | ||
|- | |||
|1993||"[[Strangers in Paradise]]"|| ||[[Terry Moore]]||Serietidning||USA | |||
|- | |- | ||
|1994||"[[Mutts]]" || "[[Morrgan och Klös]]"||[[Patrick McDonnell]]||Dagspress||USA | |1994||"[[Mutts]]" || "[[Morrgan och Klös]]"||[[Patrick McDonnell]]||Dagspress||USA | ||
|- | |||
|1998||"[[Donjon]]" || ||[[Lewis Trondheim]] och [[Joann Sfar]]||Seriealbum||Frankrike | |||
|- | |- | ||
|1998|| || "[[Rocky]]"||[[Martin Kellerman]]||Dagspress||Sverige | |1998|| || "[[Rocky]]"||[[Martin Kellerman]]||Dagspress||Sverige | ||
|- | |||
|1990||"[[League of Extraordinary Gentlemen]]" || ||[[Alan Moore]] och [[Kevin O'Neill]]||Serietidning||USA | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 25 januari 2006 kl. 13.09
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1990-talet.
- Bläddra till Serier från 1980-talet
- Bläddra till Serier från 2000-talet (00-talet)
Serier från 1990-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1991 | "Bone" | Jeff Smith | Serietidning | USA | |
1993 | "Jimmy Corrigan, the Smartest Kid on Earth" (följetongsversion) |
Chris Ware | Serietidning | USA | |
1993 | "It's A Good Life, If You Don't Weaken" (följetongsversion) |
Seth | Serietidning | Kanada | |
1993 | "Strangers in Paradise" | Terry Moore | Serietidning | USA | |
1994 | "Mutts" | "Morrgan och Klös" | Patrick McDonnell | Dagspress | USA |
1998 | "Donjon" | Lewis Trondheim och Joann Sfar | Seriealbum | Frankrike | |
1998 | "Rocky" | Martin Kellerman | Dagspress | Sverige | |
1990 | "League of Extraordinary Gentlemen" | Alan Moore och Kevin O'Neill | Serietidning | USA |