Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1990-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök ("Donjon", "Bone", "Strangers in Paradise", "LxG") |
("Nemi" tillagd) |
||
Rad 27: | Rad 27: | ||
|- | |- | ||
|1990||"[[League of Extraordinary Gentlemen]]" || ||[[Alan Moore]] och [[Kevin O'Neill]]||Serietidning||USA | |1990||"[[League of Extraordinary Gentlemen]]" || ||[[Alan Moore]] och [[Kevin O'Neill]]||Serietidning||USA | ||
|- | |||
|1999||"[[Nemi]]" || ||[[Lise Myhre]]||Dagspress||Norge | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 25 januari 2006 kl. 13.46
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1990-talet.
- Bläddra till Serier från 1980-talet
- Bläddra till Serier från 2000-talet (00-talet)
Serier från 1990-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1991 | "Bone" | Jeff Smith | Serietidning | USA | |
1993 | "Jimmy Corrigan, the Smartest Kid on Earth" (följetongsversion) |
Chris Ware | Serietidning | USA | |
1993 | "It's A Good Life, If You Don't Weaken" (följetongsversion) |
Seth | Serietidning | Kanada | |
1993 | "Strangers in Paradise" | Terry Moore | Serietidning | USA | |
1994 | "Mutts" | "Morrgan och Klös" | Patrick McDonnell | Dagspress | USA |
1998 | "Donjon" | Lewis Trondheim och Joann Sfar | Seriealbum | Frankrike | |
1998 | "Rocky" | Martin Kellerman | Dagspress | Sverige | |
1990 | "League of Extraordinary Gentlemen" | Alan Moore och Kevin O'Neill | Serietidning | USA | |
1999 | "Nemi" | Lise Myhre | Dagspress | Norge |