Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1890-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) |
||
Rad 16: | Rad 16: | ||
|- | |- | ||
|1897||"[[The Katzenjammer Kids]]"||"[[Knoll och Tott]]"||[[Rudolph Dirks]]||Dagspress||USA | |1897||"[[The Katzenjammer Kids]]"||"[[Knoll och Tott]]"||[[Rudolph Dirks]]||Dagspress||USA | ||
|- | |||
|1899|| ||"[[Bröderna Napoleon och Bartolomeus Lund från Grönköpings resa Jorden runt]]"||[[Oskar Andersson]] ([[OA]])||Skämttidning||Sverige | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 25 januari 2006 kl. 23.28
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1890-talet.
- Bläddra till Serier från 1880-talet
- Bläddra till Serier från 1900-talet
Serier från 1890-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1896 | "The Yellow Kid" | Richard Outcault | Dagspress | USA | |
1896 | "Weary Willie and Tired Tim" | Tom Browne | Veckopress | Storbritannien | |
1897 | "The Katzenjammer Kids" | "Knoll och Tott" | Rudolph Dirks | Dagspress | USA |
1899 | "Bröderna Napoleon och Bartolomeus Lund från Grönköpings resa Jorden runt" | Oskar Andersson (OA) | Skämttidning | Sverige |