Garfield minus Garfield: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Keffy (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Bnw (diskussion | bidrag) m Ja, det finns en mall för seriealbum. |
||
| Rad 3: | Rad 3: | ||
[[Kategori:Humorserier]] | [[Kategori:Humorserier]] | ||
[[Kategori:Amerikanska serier]] | [[Kategori:Amerikanska serier]] | ||
{{Faktaruta | {{Faktaruta seriealbum | ||
|titel | |titel =Garfield minus Garfield | ||
|omslag =GarfieldminusGarfield.jpg | |||
|omslag | |år =2008 | ||
| | |författare =Dan Walsh | ||
| | |tecknare = | ||
| | |||
| | |originaltitel = | ||
| | |land =USA | ||
| | |språk =engelska | ||
| | |förlag =Ballantine Books | ||
| | |ISBN =9780345513878 | ||
}} | }} | ||
"'''Garfield minus Garfield'''" är en [[webbserie]] av [[Dan Walsh]], som består av genuina "[[Gustaf]]" ("Garfield")-strippar av [[Jim Davis]], där Gustaf själv (och hans repliker) redigerats bort. Serien fokuserar på Gustafs ägare [[Jon Arbuckle]] och dennes livsångest, seriens speciella arbetssätt och karaktär gör att han framstår som en ganska patetisk figur som pratar med sig själv. | "'''Garfield minus Garfield'''" är en [[webbserie]] av [[Dan Walsh]], som består av genuina "[[Gustaf]]" ("Garfield")-strippar av [[Jim Davis]], där Gustaf själv (och hans repliker) redigerats bort. Serien fokuserar på Gustafs ägare [[Jon Arbuckle]] och dennes livsångest, seriens speciella arbetssätt och karaktär gör att han framstår som en ganska patetisk figur som pratar med sig själv. | ||
Versionen från 4 mars 2025 kl. 00.03
| Garfield minus Garfield | |
| Garfield minus Garfield (2008) | |
| Ursprungsland: | |
|---|---|
| Originalspråk: | |
| Text: | Dan Walsh |
| Förlag: | Ballantine Books |
| ISBN: | 9780345513878 |
"Garfield minus Garfield" är en webbserie av Dan Walsh, som består av genuina "Gustaf" ("Garfield")-strippar av Jim Davis, där Gustaf själv (och hans repliker) redigerats bort. Serien fokuserar på Gustafs ägare Jon Arbuckle och dennes livsångest, seriens speciella arbetssätt och karaktär gör att han framstår som en ganska patetisk figur som pratar med sig själv.
Jim Davis själv har gett serien sin välsignelse.[1] Den har samlats i bokform och syndikeras via samma syndikat som den vanliga serien.
Har även fått en avläggare i form av "Garfield minus Jon".
Båda varianterna har publicerats på svenska i tidningen Gustaf som "Gustaf utan Gustaf" och "Gustaf utan Jon".
Externa länkar
- Garfield minus Garfield.net - officiell webbplats.
- Garfield Minus Garfield på GoComics.com
Fotnoter
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
