Skillnad mellan versioner av "DN:s gästserie"
OlaHe (diskussion | bidrag) m (bort med spam) |
OlaHe (diskussion | bidrag) (Snyggtabell + div. datumfakta) |
||
Rad 19: | Rad 19: | ||
==Publicerade serier== | ==Publicerade serier== | ||
Tidigare | Tidigare gästspel på ''Dagens Nyheters'' seriesida: | ||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"| Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"| Publiceringsdatum | |||
|- | |||
|”[[Allemansland]]”||[[Mikael Grahn]]||''26 juni–8 augusti 1987'' | |||
|- | |||
|”[[Ankdammen]]" || [[Susanne Fredelius]]||''2006'' | |||
|- | |||
|"[[Babsan]]" ||[[Agneta Persson]]||''14 september–23 oktober 1989'' | |||
|- | |||
|”[[Baren]]” || [[Christina Alvner]] och [[Gunnar Almér]]||''16 mars–25 april 1987'' | |||
|- | |||
|"[[Barnen på dagis]]"||[[Charlie Christensen]]||''8 augusti–13 september 1989'' | |||
|- | |||
|"[[Benny Faktor]]" || [[David Nessle]]||''25 maj–12 juni 1989'' | |||
|- | |||
|”[[Berra (svensk serie)|Berra]]” ||[[Kaianders Sempler]]||''1986'' | |||
|- | |||
|”[[Bertil Bärsärk]]” || [[Martin Rhedin]]|| | |||
|- | |||
|"[[Betongbarn]]" || [[Jonas Kling]]|| | |||
|- | |||
|”[[Betongmannen]]” || [[Lasse Persson]] och [[Michael Ekbladh]]||''22 december 1986–7 februari 1987'' | |||
|- | |||
|”[[Bistre Figaro]]” || [[Lars Esselius]]||''1986'' | |||
|- | |||
|”[[Bror]]” || [[Gunnar Larsson]]|| | |||
|- | |||
|"[[Cirkus Spatt]]"||[[Alf Woxnerud]]||''26 mars–2 maj 1990'' | |||
|- | |||
|”[[Diamantgänget]]” || [[Ami Furustam]] och [[Magnus Malmsten]]||''sommaren 1985'' | |||
|- | |||
|"[[Döden (Max Andersson)|Döden]]" || [[Max Andersson]]|| | |||
|- | |||
|"[[Ensamma Mamman]]" || [[Cecilia Torudd]]||''1985''<br>''Återkom senare som fast inslag.'' | |||
|- | |||
|”[[Ensamma Pappan]]” || [[Ola Ambjörnsson]]|| | |||
|- | |||
|"[[Esbjörn Hund]]"||[[Jonas Darnell]] och [[Patrik Norrman]]||''16 juli–18 september 1990'' | |||
|- | |||
|”[[Eva och Adam]]” || [[Måns Gahrton]] och [[Johan Unenge]]||''17 februari–6 april 1988'' | |||
|- | |||
|”[[Eva-Eva]]” || [[Olle Snismarck]]||''112 februari–24 mars 1990'' | |||
|- | |||
|”[[Farfar och jag]]” || [[Lennart Lindgren]]||''1 juni–4 juli 1990'' | |||
|- | |||
|”[[50-talet]]” || [[Lars Hillersberg]]||''19 oktober–12 december 1987'' | |||
|- | |||
|”[[Folke]]” || [[Gunnar Haglund]]||''4 juli–6 augusti 1988'' | |||
|- | |||
|"[[Franska revolutionen]]"||[[Wictor Ericsson]]||''13–16 juni 1989'' | |||
|- | |||
|"[[Galleri ZZZ]]" || [[Gunnar Krantz]]||''7 april–19 maj 1988'' | |||
|- | |||
|”[[Gamle Uno]]” || [[Håven]]||''23 juni–30 augusti 1986'' | |||
|- | |||
|”[[Gonzalez]]” || [[Leif Almqvist]]||''9 februari–14 mars 1987'' | |||
|- | |||
|"[[Hondjuret]]"||[[Inger Edelfeldt]]||''23 september–8 november 1988'' | |||
|- | |||
|”[[Här bor Brynebrinks]]” || [[Lena Ackebo]]|| | |||
|- | |||
|”[[Höftskott]]” || [[Jockum Nordström]]|| | |||
|- | |||
|”[[De INTEllektuella]]” || [[Lasse Sandberg]]|| | |||
|- | |||
|”[[James Börd]]” || [[Lena Ackebo]]||''14 september–17 oktober 1987'' | |||
|- | |||
|"[[Killian]]" || [[Niklas Eriksson]]|| | |||
|- | |||
|”[[Knut]]” || [[Olle Berg]]||''1985'' | |||
|- | |||
|”[[Krig och fred]]” || [[Ulf Frödin]]||''1985'' | |||
|- | |||
|”[[Krille kommer tillbaka, evangelium av Mats Aronsson]]” || [[Mats Aronsson]]|| | |||
|- | |||
|”[[Lejonet]]” || [[Markku Huovila]]||''23 maj–2 juli 1988'' | |||
|- | |||
|”[[M. Carillon]]” || [[Wictor Ericsson]]|| | |||
|- | |||
|”[[Millan]]” || [[Camilla Eriksson]]||''8 januari–10 februari 1990'' | |||
|- | |||
|”[[Möblemanget]]” || [[Susanne Fredelius]]||''21 april–15 maj 1986'' | |||
|- | |||
|"[[Nere för räkning i City och Aspudden]]" || [[Mats Jonsson]]|| | |||
|- | |||
|”[[Ny start för Mygelberga]]” || [[Joakim Braun]]|| | |||
|- | |||
|”[[Ola]]” || [[Ulf Lundkvist]]||''1985'' | |||
|- | |||
|”[[Oldboys]]” || [[Rolf Pettersson]]||''29 september–31 oktober 1986'' | |||
|- | |||
|”[[Oliver Trist]]” || [[Larserik Eriksson]]|| | |||
|- | |||
|"[[Olle Ångest]] och [[Klas Katt]]||[[Gunnar Lundkvist]]||''24 oktober 1989–5 januari 1990'' | |||
|- | |||
|”[[Olle Ångest]] på egen hand” ||[[Gunnar Lundkvist]]|| | |||
|- | |||
|”[[Puddinge Nyheter]]” || [[Magnus Knutsson]] och [[Ulf Jansson]]||''3 november–20 december 1986'' | |||
|- | |||
|”[[Pyton (serie)|Pyton]]” || [[Jan Romare]]||''10 augusti–12 september 1987''<br>''Återkom senare som fast inslag.'' | |||
|- | |||
|"[[På behandlingshem]]" || [[Marcus Ivarsson]]||''2003'' | |||
|- | |||
|”[[På egna ben]]” || [[Emma Hamberg]]||''23 februari 1989–18 mars 1989'' | |||
|- | |||
|"[[Råsa]]" || [[ulla-stina k. landberg]]|| | |||
|- | |||
|”[[Råttsans]]” || [[Carina Hellström]]||''1985 el 1986?'' | |||
|- | |||
|”[[Sagan om Jambu och Jambalaja]]” || [[Nordin B A Samad]] och [[Marie-Louise Henriz-Samad]]||''20 mars–25 april 1989'' | |||
|- | |||
|”[[Sandlådan]]” || [[Joakim Pirinen]]||''1 april 1985–'' | |||
|- | |||
|”[[Snorvalpen]]” || [[Robert Nyberg]]||''13 december 1987–30 januari 1988'' | |||
|- | |||
|”[[Sokrates]]” || [[Christos Sourlos]]||''4 januari–25 januari 1989'' | |||
|- | |||
|”[[Sparris]]” || [[Anders Westerberg]]||''1–27 september 1986'' | |||
|- | |||
|"[[Stellan]]" || [[Kristoffer Nilsson]]|| | |||
|- | |||
|"[[Susanna och Bo]]" || [[David Liljemark]]|| | |||
|- | |||
|"[[Svensson, Svensson och Svensson]]"||[[Lasse Lindqvist]]||''27 juni–7 augusti 1989'' | |||
|- | |||
|"[[Tobor]]" || [[Magnus Knutsson]] och [[Ulf Jansson]]||''1998'' | |||
|- | |||
|”[[Toddy]]” || [[Thomas Svensson]]||''16 maj–21 juni 1986'' | |||
|- | |||
|"[[Tuula]]" || [[Arja Kajermo]]|| | |||
|- | |||
|”[[Turistinvasionen]]” || [[Gunna Grähs]]||''1985'' | |||
|- | |||
|”[[Universums historia]]” || [[Anna-Clara Tidholm|Anna-Clara]] och [[Thomas Tidholm]]||''27 april–25 juni 1987'' | |||
|- | |||
|"[[Uti vår hage]]" || [[Krister Petersson]]||''1–16 februari 1988'' | |||
|- | |||
|”[[Zläm]]” || [[Esbjörn Jorsäter]] och [[Bert Gradin]]||''8 augusti–22 september 1988'' | |||
|- | |||
|”[[Årstafrön]]” || [[Kalle Strokirk]]||''9 november 1988–3 januari 1989'' | |||
|- | |||
|Diverse serier||[[Per Demervall]]||''26 januari 1989–22 februari 1989'' | |||
|- | |||
|Namnlös serie? || [[Åsa Grennvall]]|| | |||
|- | |||
|Namnlös serie?|| [[Ranjith Perera]]|| | |||
|- | |||
|Namnlösa serier || [[Johannes Stjärne Nilsson]]|| | |||
|- | |||
|} | |||
==Samlingsalbum== | ==Samlingsalbum== |
Versionen från 10 juni 2006 kl. 17.18
Sedan 1985 har svenska serieskapare regelbundet bidragit med kortare eller längre gästspel på Dagens Nyheters seriesida. Ursprungligen gick denna avdelning under rubriken "DN-serien", men har under senare år kallats enbart "Gästserien".
Initiativtagare till satsningen var Nisse Larsson, journalist och dåvarande serieredaktör på Dagens Nyheter. Skälet var att man ville bryta den amerikanska dominansen på seriesidan.
Första DN-serien var Joakim Pirinens "Sandlådan" med start den 1 april 1985. Ett 60-tal tecknare fortsatte stafetten fram till hösten 1991, då den regelbundna rubriken "Gästserien" lades ner. Sporadiskt har den dock återkommit många gånger under åren och gör så än idag.
Vissa gästserier, däribland Cecilia Torudds "Ensamma Mamman", Jan Romares "Pyton" och Arja Kajermos "Tuula", blev sedermera återkommande eller fasta inslag i Dagens Nyheter. Andra bidrag, såsom "Eva och Adam" av Måns Gahrton och Johan Unenge, och Max Anderssons "Döden", har rönt stora framgångar på annat håll.
Flera av gästserierna har samlats i album, både som huvudserier och som del av antologierna "DN-serien" (utgiven på Dagens Nyheters förlag) och "Svenska strippar", (utgiven av Alvglans).
Publicerade serier
Tidigare gästspel på Dagens Nyheters seriesida:
Samlingsalbum
Två samlingsalbum med DN:s gästserier har utkommit:
- "DN-serien", Dagens Nyheters förlag, 1986.
- "Svenska strippar", Alvglans, 1988.