Yakari: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
mIngen redigeringssammanfattning |
MikkeX (diskussion | bidrag) Nu ska vi se om jag kan få till den däringa tabellen |
||
| Rad 9: | Rad 9: | ||
'''"Yakari"''' är en belgisk barnserie om en indianpojke, skapad av [[Derib]] och [[Job]]. | '''"Yakari"''' är en belgisk barnserie om en indianpojke, skapad av [[Derib]] och [[Job]]. | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
==Utgivning== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nr !! bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !! bgcolor="#FFEBAD"|Utgivningsår !!bgcolor="#FFEBAD"| Svensk publicering / Titel | |||
|- | |||
| 1 ||"Yakari" || 1973 || "Yakari" (1978 (1:a upplagan), 1989 (2:a)) | |||
|- | |||
| 2 ||"Yakari et le bison blanc" || 1974 || "Yakari och den vita buffeln" (1978 (1:a upplagan), 1979 (2:a), 1989 (3:e)) | |||
|- | |||
| 3 ||"Chez les Castors" || 1977 || "Yakari och bävrarna" (1979 (1:a upplagan), 1979 (2:a), 1989 (3:e)) | |||
|- | |||
| 4 ||"Yakari et Nanabozo" || 1978 || "Yakari och Nanabozo" (1979) | |||
|- | |||
| 5 ||"Yakari et le grizzly" || 1979 || "Yakari och grizzlybjörnen" (1980) | |||
|- | |||
| 6 ||"Le secret de petit tonnerre" || 1981?? || "Lilla åskans hemlighet" (1980??) | |||
|- | |||
| 7 ||"Le secret de petit tonnerre" || 1981?? || "Lilla åskans hemlighet" (1980??) | |||
|- | |||
| 8 ||"L'étranger" || 1981?? || "Yakari och främlingen" (1981) | |||
|- | |||
| 9 ||"Les Prisonniers de l'Ile" || 1983 || "Fångarna på ön" (1984) | |||
|- | |||
| 10 ||"Le grand terrier" || 1984 || "Det mystiska spåret" (1985) | |||
|} | |||
Versionen från 12 december 2006 kl. 22.16
"Yakari" är en belgisk barnserie om en indianpojke, skapad av Derib och Job.
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
Utgivning
| Nr | Originaltitel | Utgivningsår | Svensk publicering / Titel |
|---|---|---|---|
| 1 | "Yakari" | 1973 | "Yakari" (1978 (1:a upplagan), 1989 (2:a)) |
| 2 | "Yakari et le bison blanc" | 1974 | "Yakari och den vita buffeln" (1978 (1:a upplagan), 1979 (2:a), 1989 (3:e)) |
| 3 | "Chez les Castors" | 1977 | "Yakari och bävrarna" (1979 (1:a upplagan), 1979 (2:a), 1989 (3:e)) |
| 4 | "Yakari et Nanabozo" | 1978 | "Yakari och Nanabozo" (1979) |
| 5 | "Yakari et le grizzly" | 1979 | "Yakari och grizzlybjörnen" (1980) |
| 6 | "Le secret de petit tonnerre" | 1981?? | "Lilla åskans hemlighet" (1980??) |
| 7 | "Le secret de petit tonnerre" | 1981?? | "Lilla åskans hemlighet" (1980??)
|
| 8 | "L'étranger" | 1981?? | "Yakari och främlingen" (1981) |
| 9 | "Les Prisonniers de l'Ile" | 1983 | "Fångarna på ön" (1984) |
| 10 | "Le grand terrier" | 1984 | "Det mystiska spåret" (1985)
|
