Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1910-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (tillägg) |
||
Rad 36: | Rad 36: | ||
|1915 ||"[[Freckles and His Friends]]"|| ||[[Merrill Blosser]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1915 ||"[[Freckles and His Friends]]"|| ||[[Merrill Blosser]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1915 ||"[[Boob McNutt]]"|| ||[[Rube Goldberg]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1915 ||"[[Boob McNutt]]"||"[[Knutte Knopp]]" ||[[Rube Goldberg]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1916 || ||"[[Simsons och Chois äventyr bland kustare sommaren 1916]]" ||[[Elis Johanson]] ||Egenutgivning ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | |1916 || ||"[[Simsons och Chois äventyr bland kustare sommaren 1916]]" ||[[Elis Johanson]] ||Egenutgivning ||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | ||
Rad 45: | Rad 45: | ||
|- | |- | ||
|1918 ||"[[Home Sweet Home]]" (senare "[[The Bungle Family]]")|| ||[[Harry J. Tuthill]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1918 ||"[[Home Sweet Home]]" (senare "[[The Bungle Family]]")|| ||[[Harry J. Tuthill]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1918 ||"[[Toots and Casper]]"||[[Lilla Familjen]]||[[James E. Murphy]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1918 ||"[[Joe's Car]]" (senare "[[Joe Jinks]]")|| ||[[Vic Forsythe]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1918 ||"[[Joe's Car]]" (senare "[[Joe Jinks]]")|| ||[[Vic Forsythe]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
Rad 55: | Rad 57: | ||
|- | |- | ||
|1919 ||"[[Harold Teen]]"|| ||[[Carl Ed]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1919 ||"[[Harold Teen]]"|| ||[[Carl Ed]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1919 ||"[[Pip, Squeak and Wilfred]]"|| ||[[Austin Bowen Payne]]||Dagspress ||Storbritannien||[[Bild:mini_storbritannien.gif]] | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 15 november 2007 kl. 23.14
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1910-talet.
- Bläddra till Serier från 1900-talet (00-talet)
- Bläddra till Serier från 1920-talet