Ulf Jansson: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
N0WIS (diskussion | bidrag) listor av den sort som används för Rune Andréasson |
N0WIS (diskussion | bidrag) →Övrigt: tillägg |
||
| Rad 71: | Rad 71: | ||
|- | |- | ||
|1970-tal||"[[Vår Lilla Stad]]"||''[[91:an (serietidning)|91:an]]'' och ''[[Blondie (svensk serietidning)|Blondie]]''||Magnus Knutsson | |1970-tal||"[[Vår Lilla Stad]]"||''[[91:an (serietidning)|91:an]]'' och ''[[Blondie (svensk serietidning)|Blondie]]''||Magnus Knutsson | ||
|- | |||
|1970-tal?||"[[Klara Kvist]]"||''[[Vi]]''||Magnus Knutsson | |||
|- | |- | ||
|1980-tal||"[[Forcemarkjeure]]"||''[[Elixir]]''||Magnus Knutsson | |1980-tal||"[[Forcemarkjeure]]"||''[[Elixir]]''||Magnus Knutsson | ||
| Rad 77: | Rad 79: | ||
|- | |- | ||
|1980-tal||"[[Box 19008]]"||''[[Epix (serietidning)|Epix]]''||Ulf Jansson | |1980-tal||"[[Box 19008]]"||''[[Epix (serietidning)|Epix]]''||Ulf Jansson | ||
|- | |||
|1986||"[[Seriernas formspråk]]"||''[[SERIER! (Serietidning)|SERIER!]]''||Magnus Knutsson | |||
|- | |||
|1996||"[[Seriernas teckenspråk]]"||Jan Ollars ''[[Svenska : Lärobok för årskurs 5]]''||Magnus Knutsson | |||
|- | |- | ||
|1998||"[[Tobor]]"||DN:s gästserie||Magnus Knutsson | |1998||"[[Tobor]]"||DN:s gästserie||Magnus Knutsson | ||
Versionen från 15 januari 2010 kl. 05.59
|
Ulf Jansson, född 1951. Svensk tecknare som ofta samarbetar med Magnus Knutsson. Har, enligt Horst Schröder, ansetts som "Sveriges största serieproffs". Seriealbum
Övrigt
Mer om Ulf Jansson
Recensioner
|
![]() ![]() ![]() |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |



