Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1940-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökMikkeX (diskussion | bidrag) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 14: | Rad 14: | ||
|- | |- | ||
|1940||"[[The Spirit]]"|| ||[[Will Eisner]]||Serietidning||USA | |1940||"[[The Spirit]]"|| ||[[Will Eisner]]||Serietidning||USA | ||
|- | |||
|1941||"[[Captain America]]"|| ||[[Joe Simon]] och [[Jack Kirby]]||Serietidning||USA | |||
|- | |- | ||
|1946||"[[Lucky Luke]]" || ||[[Morris]]||Serietidning||Frankrike | |1946||"[[Lucky Luke]]" || ||[[Morris]]||Serietidning||Frankrike | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 24 januari 2006 kl. 22.49
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1940-talet.
- Bläddra till Serier från 1930-talet
- Bläddra till Serier från 1950-talet
Serier från 1940-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1940 | "The Flash" (40-talsversionen) | "Blixten" | Gardner Fox och Harry Lampert | Serietidning | USA |
1940 | "The Spirit" | Will Eisner | Serietidning | USA | |
1941 | "Captain America" | Joe Simon och Jack Kirby | Serietidning | USA | |
1946 | "Lucky Luke" | Morris | Serietidning | Frankrike |