Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1950-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (minifix) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 22: | Rad 22: | ||
|- | |- | ||
|1951||"[[Alfredo]]"|| ||[[Siegfried Cornelius]] och [[Jørgen Mogensen]] ([[Moco]])||Dagspress||Danmark | |1951||"[[Alfredo]]"|| ||[[Siegfried Cornelius]] och [[Jørgen Mogensen]] ([[Moco]])||Dagspress||Danmark | ||
|- | |||
|1952||"[[Tetsuwan-Atom]]" (鉄腕アトム) || "[[Astro Boy]]" (engelsk titel)||[[Osamu Tezuka]]||Serietidning||Japan | |||
|- | |- | ||
|1952|| || "[[Olli]]"||[[Nils Egerbrandt]]||Dagspress||Sverige | |1952|| || "[[Olli]]"||[[Nils Egerbrandt]]||Dagspress||Sverige |
Versionen från 25 januari 2006 kl. 23.39
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1950-talet.
- Bläddra till Serier från 1940-talet
- Bläddra till Serier från 1960-talet
Serier från 1950-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1950 | "Peanuts" | "Snobben" | Charles M. Schulz | Dagspress | USA |
1950 | "Beetle Bailey" | "Knasen"/"Wilmer" | Mort Walker | Dagspress | USA |
1950 | "Big Ben Bolt" | "Ben Bolt" | John Cullen Murphy | Dagspress | USA |
1951 | "Dennis the Menace" (amerikansk) (skämtteckningsversionen) |
"Dennis" | Hank Ketcham | Dagspress | USA |
1951 | "Dennis the Menace" (brittisk) | David Law | Serietidning | Storbritannien | |
1951 | "Alfredo" | Siegfried Cornelius och Jørgen Mogensen (Moco) | Dagspress | Danmark | |
1952 | "Tetsuwan-Atom" (鉄腕アトム) | "Astro Boy" (engelsk titel) | Osamu Tezuka | Serietidning | Japan |
1952 | "Olli" | Nils Egerbrandt | Dagspress | Sverige | |
1953 | "The Heart of Juliet Jones" | "Eva och jag" | Elliot Caplin och Stan Drake | Dagspress | USA |
1954 | "Jeff Cobb" | Pete Hoffman | Dagspress | USA | |
1954 | "Hi and Lois" | "Familjen Flax" | Mort Walker och Dik Browne | Dagspress | USA |
1957 | "Andy Capp" | "Tuffa Viktor" | Reginald Smythe | Dagspress | Storbritannien |
1957 | "Lilla Fridolf" (serieversionen) |
Rune Moberg och Torsten Bjarre | Veckopress | Sverige | |
1959 | "Astérix" | "Asterix" | René Goscinny och Albert Uderzo | Serietidning | Frankrike |