Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (tillägg) |
Sir-L (diskussion | bidrag) m (→Serier från 1930-talet: Tillägg av Fabian) |
||
Rad 15: | Rad 15: | ||
|- | |- | ||
|1931|| "[[Dick Tracy]]"|| ||[[Chester Gould]]||Dagspress||USA | |1931|| "[[Dick Tracy]]"|| ||[[Chester Gould]]||Dagspress||USA | ||
|- | |||
|1931|| "[[Fabian]]"|| ||[[Emil Brinck]]||Veckopress||Sverige | |||
|- | |- | ||
|1932 ||"[[Dickie Dare]]" || ||[[Milton Caniff]] ||Dagspress ||USA | |1932 ||"[[Dickie Dare]]" || ||[[Milton Caniff]] ||Dagspress ||USA |
Versionen från 31 januari 2006 kl. 18.42
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet