Användare:SomeDweeb/Sandlåda: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 343: | Rad 343: | ||
|- | |- | ||
| 12/1986 || 80 || ? || || | | 12/1986 || 80 || ? || || | ||
|- | |||
| 1/1987 || 83 || ? || || | |||
|- | |||
| 2/1987 || 85 || ? || || | |||
|- | |||
| 3/1987 || 87 || ? || || | |||
|- | |||
| 4/1987 || 89 || ? || || | |||
|- | |||
| 5/1987 || 91 || ? || || | |||
|- | |||
| 6/1987 || 93 || ? || || | |||
|- | |||
| 7/1987 || 95 || ? || || | |||
|- | |||
| 8/1987 || 97 || ? || || | |||
|- | |||
| 9/1987 || 99 || ? || || | |||
|- | |||
| 10/1987 || 101 || ? || || | |||
|- | |||
| 11/1987 || 103 || ? || || | |||
|- | |- | ||
| 12/1987 || 105 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man Annual]]'' nr 18 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man Annual]]'' nr 18, ''[[Secret Wars]]'' nr 4 || | | 12/1987 || 105 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man Annual]]'' nr 18 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man Annual]]'' nr 18, ''[[Secret Wars]]'' nr 4 || | ||
| Rad 349: | Rad 371: | ||
===Satellitförlaget (1988-1995)=== | ===Satellitförlaget (1988-1995)=== | ||
====Spindelmannen==== | ====Spindelmannen==== | ||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| [[Marvelklubben]] !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | |||
|- | |||
| 1/1988 || 108 || ? || || | |||
|- | |||
| 2/1988 || 110 || ? || || | |||
|- | |||
| 3/1988 || 112 || ? || || | |||
|- | |||
| 4/1988 || 114 || ? || || | |||
|- | |||
| 5/1988 || 116 || ? || || | |||
|- | |||
| 6/1988 || 118 || ? || || | |||
|- | |||
| 7/1988 || 120 || ? || || | |||
|- | |||
| 8/1988 || 122 || ? || || | |||
|- | |||
| 9/1988 || 124 || ? || || | |||
|- | |||
| 10/1988 || 126 || ? || || | |||
|- | |||
| 11/1988 || 128 || ? || || | |||
|- | |||
| 12/1988 || 130 || ? || || | |||
|} | |||
===Återvändo till Semic (1996-1997)=== | ===Återvändo till Semic (1996-1997)=== | ||
====Spindelmannen==== | ====Spindelmannen==== | ||
| Rad 356: | Rad 405: | ||
===Schibsted (2007-2009)=== | ===Schibsted (2007-2009)=== | ||
====Spider-Man==== | ====Spider-Man==== | ||
=== | ===Återvändo till Egmont (2010-2013)=== | ||
====Spider-Man==== | ====Spider-Man==== | ||
===Ades Media (2024-)=== | ===Ades Media (2024-)=== | ||
===="Spider-Man: Kravens sista jakt"==== | ===="Spider-Man: Kravens sista jakt"==== | ||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | |||
|- | |||
| ''[[Web of Spider-Man]]'' nr 32 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 293-294, ''[[The Spectacular Spider-Man]]'' nr 121-122, ''[[Web of Spider-Man]]'' nr 31-32 || | |||
|} | |||
===="Spider-Man: Sagan om den svarta dräkten"==== | ===="Spider-Man: Sagan om den svarta dräkten"==== | ||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | |||
|- | |||
| ''[[Web of Spider-Man]]'' nr 1 || || | |||
|} | |||
Versionen från 9 september 2025 kl. 22.57
| Spindelmannen (Ⅰ) | |
| Land: | |
|---|---|
| Språk: | |
| Startade: | 1974 |
| Upphörde: | 1975 |
| Förlag: | Red Clown |
| Spindelmannen (Ⅱ) | |
| Spindelmannen (Ⅱ) (1978–1984) | |
| Startade: | 1978 |
| Upphörde: | 1984 |
| Förlag: | Atlantic Förlags AB |
| Spindelmannen (Ⅲ) | |
| Spindelmannen (Ⅲ) (1984–1999) | |
| Startade: | 1984 |
| Upphörde: | 1999 |
| Förlag: | Semic Press (1984–1988) |
| SatellitFörlaget (1988–1995) | |
| Semic Press (1995–1997) | |
| Egmont Serieförlaget (1997–1999) | |
| ISSN: | 0346-055X |
| Spider-Man | |
| Spider-Man (1999–2013) | |
| Startade: | 1999 |
| Upphörde: | 2013 |
| Förlag: | Egmont Kärnan (1999–2006) |
| Schibsted Förlagen (2007–2009) | |
| Egmont Kärnan (2010–2013) | |
| ISSN: | 1404-4447 |
Efter några uppträdanden i andra serier fick Spindelmannen en titel med sitt eget namn år 1974 av Red Clown, som varade 13 nummer. Efter det kom en version från Atlantic Förlags AB som varade 1978-1984.
År 1984 kom en ny serie från Semic som fortsatte under dotterbolaget Satellitförlaget och senare under Egmont.
År 1999 började en ny serie med karakärens amerikanska namn, Spider-Man. Den började under Egmont, kom under Schibsted Förlagen 2007-2009 och kom sedan under Egmont igen från 2010-2013.
Utgivningsindex
Red Clown (1974-1975)
Spindelmannen
Atlantic (1978-1984)
Spindelmannen
| Nummer | Originalomslag | Innehåll | Kommentar | |
|---|---|---|---|---|
| 1/1978 | Amazing Spider-Man nr 38 | Amazing Fantasy nr 15, Amazing Spider-Man nr 1, Tales to Astonish nr 70, 72 | ||
| 2/1978 | Amazing Spider-Man nr 74 | Amazing Spider-Man nr 74, Tales to Astonish nr 73, Journey Into Mystery nr 119 | ||
| 3/1978 | Amazing Spider-Man nr 140 | Amazing Spider-Man 140-142 | ||
| 4/1978 | Amazing Spider-Man nr 143 | Amazing Spider-Man nr 143-145 | ||
| 5/1978 | Amazing Spider-Man nr 146 | Amazing Spider-Man nr 146-148 | ||
| 6/1978 | Amazing Spider-Man nr 151 | Amazing Spider-Man nr 140-151 | ||
| 7/1978 | Amazing Spider-Man nr 152 | Amazing Spider-Man nr 152-155 | ||
| 8/1978 | Amazing Spider-Man nr 158 | Amazing Spider-Man nr 156-158 | ||
| 9/1978 | Amazing Spider-Man nr 161 | Amazing Spider-Man nr 159-161 | ||
| 10/1978 | Amazing Spider-Man nr 164 | Amazing Spider-Man nr 162-164 | ||
| 11/1978 | Amazing Spider-Man nr 166 | Amazing Spider-Man nr 165-169 | Rutor från Amazing Spider-Man #167-169 sammanfogades för att skapa en ny historia. | |
| 12/1978 | Amazing Spider-Man nr 173 | Amazing Spider-Man nr 167-168, 170-176 | Rutor från Amazing Spider-Man #167-168 och #170-172 samt #174-176 sammanfogades för att skapa två nya historier. | |
| 1/1979 | Amazing Spider-Man nr 179 | Amazing Spider-Man nr 177-179 | Rutor från Amazing Spider-Man nr 178-179 sammanfogades för att skapa en ny historia. | |
| 2/1979 | Amazing Spider-Man nr 181 | |||
| 3/1979 | ||||
| 4/1979 | ||||
| 5/1979 | ||||
| 6/1979 | ||||
| 7/1979 | ||||
| 8/1979 | ||||
| 9/1979 | ||||
| 10/1979 | ||||
| 11/1979 | ||||
| 12/1979 | ||||
| 1/1980 | ||||
| 2/1980 | ||||
| 3/1980 | ||||
| 4/1980 | ||||
| 5/1980 | ||||
| 6/1980 | ||||
| 7/1980 | ||||
| 8/1980 | ||||
| 9/1980 | ||||
| 10/1980 | ||||
| 11/1980 | ||||
| 12/1980 | ||||
| 1/1981 | ||||
| 2/1981 | ||||
| 3/1981 | ||||
| 4/1981 | ||||
| 5/1981 | ||||
| 6/1981 | ||||
| 7/1981 | ||||
| 8/1981 | ||||
| 9/1981 | ||||
| 10/1981 | ||||
| 11/1981 | ||||
| 12/1981 | ||||
| 1/1982 | ||||
| 2/1982 | ||||
| 3/1982 | ||||
| 4/1982 | ||||
| 5/1982 | ||||
| 6/1982 | ||||
| 7/1982 | ||||
| 8/1982 | ||||
| 9/1982 | ||||
| 10/1982 | ||||
| 11/1982 | ||||
| 12/1982 | ||||
| 1/1983 | ||||
| 2/1983 | ||||
| 3/1983 | ||||
| 4/1983 | ||||
| 5/1983 | ||||
| 6/1983 | ||||
| 7/1983 | ||||
| 8/1983 | ||||
| 9/1983 | ||||
| 10/1983 | ||||
| 11/1983 | ||||
| 12/1983 | ||||
| 1/1984 | ||||
| 2/1984 | ||||
| 3/1984 | ||||
| 4/1984 | ||||
| 5/1984 | ||||
| 6/1984 | ||||
| 7/1984 | ||||
| 8/1984 | ||||
| 9/1984 |
Semic (1984-1987)
Spindelmannen
| Nummer | Marvelklubben | Originalomslag | Innehåll | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| 1/1984 | 1 | ? | ||
| 2/1984 | 6 | ? | ||
| 3/1984 | 10 | ? | ||
| 1/1985 | 14 | ? | ||
| 2/1985 | 19 | ? | ||
| 3/1985 | 23 | ? | ||
| 4/1985 | 27 | ? | ||
| 5/1985 | 32 | ? | ||
| 6/1985 | 36 | Amazing Spider-Man nr 234 | Amazing Spider-Man nr 234, Fantastic Four (I, 1961) nr 242 | |
| 7/1985 | 40 | Amazing Spider-Man nr 235 | Amazing Spider-Man nr 235, Fantastic Four (I, 1961) nr 243 | |
| 8/1985 | 45 | Amazing Spider-Man nr 236 | Amazing Spider-Man nr 236, Fantastic Four (I, 1961) nr 244 | |
| 9/1985 | 49 | Marvel Team-Up nr 121 | Marvel Team-Up nr 121, Fantastic Four (I, 1961) nr 245 | |
| 10/1985 | 51 | Marvel Team-Up nr 124 | Marvel Team-Up nr 124, Fantastic Four (I, 1961) nr 246 | |
| 11/1985 | 54 | Amazing Spider-Man nr 237 | Amazing Spider-Man nr 237 Fantastic Four (I, 1961) nr 247 | |
| 12/1985 | 56 | Amazing Spider-Man Annual nr 14 | Amazing Spider-Man Annual nr 14, Not Brand Echh nr 11 | |
| 1/1986 | 58 | Amazing Spider-Man nr 238 | Amazing Spider-Man nr 238, Fantastic Four (I, 1961) nr 249 | |
| 2/1986 | 60 | Fantastic Four (I, 1961) nr 250 | Fantastic Four (I, 1961) nr 250, Spectacular Spider-Man nr 75 | |
| 3/1986 | 62 | Amazing Spider-Man nr 239 | Spectacular Spider-Man nr 76, Amazing Spider-Man nr 239 | |
| 4/1986 | 64 | ? | ||
| 5/1986 | 66 | ? | ||
| 6/1986 | 68 | ? | ||
| 7/1986 | 70 | ? | ||
| 8/1986 | 72 | ? | ||
| 9/1986 | 74 | ? | ||
| 10/1986 | 76 | ? | ||
| 11/1986 | 78 | ? | ||
| 12/1986 | 80 | ? | ||
| 1/1987 | 83 | ? | ||
| 2/1987 | 85 | ? | ||
| 3/1987 | 87 | ? | ||
| 4/1987 | 89 | ? | ||
| 5/1987 | 91 | ? | ||
| 6/1987 | 93 | ? | ||
| 7/1987 | 95 | ? | ||
| 8/1987 | 97 | ? | ||
| 9/1987 | 99 | ? | ||
| 10/1987 | 101 | ? | ||
| 11/1987 | 103 | ? | ||
| 12/1987 | 105 | Amazing Spider-Man Annual nr 18 | Amazing Spider-Man Annual nr 18, Secret Wars nr 4 |
Satellitförlaget (1988-1995)
Spindelmannen
| Nummer | Marvelklubben | Originalomslag | Innehåll | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| 1/1988 | 108 | ? | ||
| 2/1988 | 110 | ? | ||
| 3/1988 | 112 | ? | ||
| 4/1988 | 114 | ? | ||
| 5/1988 | 116 | ? | ||
| 6/1988 | 118 | ? | ||
| 7/1988 | 120 | ? | ||
| 8/1988 | 122 | ? | ||
| 9/1988 | 124 | ? | ||
| 10/1988 | 126 | ? | ||
| 11/1988 | 128 | ? | ||
| 12/1988 | 130 | ? |
Återvändo till Semic (1996-1997)
Spindelmannen
Egmont (1997-2007)
Spindelmannen
Spider-Man
Schibsted (2007-2009)
Spider-Man
Återvändo till Egmont (2010-2013)
Spider-Man
Ades Media (2024-)
"Spider-Man: Kravens sista jakt"
| Originalomslag | Innehåll | Kommentar |
|---|---|---|
| Web of Spider-Man nr 32 | Amazing Spider-Man nr 293-294, The Spectacular Spider-Man nr 121-122, Web of Spider-Man nr 31-32 |
"Spider-Man: Sagan om den svarta dräkten"
| Originalomslag | Innehåll | Kommentar |
|---|---|---|
| Web of Spider-Man nr 1 |