Skillnad mellan versioner av "Yakari"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökMikkeX (diskussion | bidrag) |
Wakuran (diskussion | bidrag) |
||
Rad 13: | Rad 13: | ||
==Utgivning== | ==Utgivning== | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nr !! bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !! bgcolor="#FFEBAD"|Utgivningsår !!bgcolor="#FFEBAD"| Svensk publicering / Titel | ! bgcolor="#FFEBAD"|Nr !! bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !! bgcolor="#FFEBAD"|Utgivningsår !!bgcolor="#FFEBAD"| Svensk publicering / Titel !!bgcolor="#FFEBAD"| Dansk publicering / Titel | ||
|- | |- | ||
| 1 ||"Yakari" || 1973 || "Yakari" (1978 (1:a upplagan), 1989 (2:a)) | | 1 ||"Yakari" || 1973 || "Yakari" (1978 (1:a upplagan), 1989 (2:a)) || | ||
|- | |- | ||
| 2 ||"Yakari et le bison blanc" || 1974 || "Yakari och den vita buffeln" (1978 (1:a upplagan), 1979 (2:a), 1989 (3:e)) | | 2 ||"Yakari et le bison blanc" || 1974 || "Yakari och den vita buffeln" (1978 (1:a upplagan), 1979 (2:a), 1989 (3:e)) || | ||
|- | |- | ||
| 3 ||"Chez les Castors" || 1977 || "Yakari och bävrarna" (1979 (1:a upplagan), 1979 (2:a), 1989 (3:e)) | | 3 ||"Chez les Castors" || 1977 || "Yakari och bävrarna" (1979 (1:a upplagan), 1979 (2:a), 1989 (3:e)) || | ||
|- | |- | ||
| 4 ||"Yakari et Nanabozo" || 1978 || "Yakari och Nanabozo" (1979) | | 4 ||"Yakari et Nanabozo" || 1978 || "Yakari och Nanabozo" (1979) || | ||
|- | |- | ||
| 5 ||"Yakari et le grizzly" || 1979 || "Yakari och grizzlybjörnen" (1980) | | 5 ||"Yakari et le grizzly" || 1979 || "Yakari och grizzlybjörnen" (1980) || | ||
|- | |- | ||
| 6 ||"Le secret de petit tonnerre" || 1981?? || "Lilla åskans hemlighet" (1980??) | | 6 ||"Le secret de petit tonnerre" || 1981?? || "Lilla åskans hemlighet" (1980??) || | ||
|- | |- | ||
| 7 ||"L'étranger" || 1981?? || "Yakari och främlingen" (1981) | | 7 ||"L'étranger" || 1981?? || "Yakari och främlingen" (1981) || | ||
|- | |- | ||
| 8 ||"Au pays des loups" || 1983 || "Yakari i vargarnas land" (1983) | | 8 ||"Au pays des loups" || 1983 || "Yakari i vargarnas land" (1983) || | ||
|- | |- | ||
| 9 ||"Les Prisonniers de l'Ile" || 1983 || "Fångarna på ön" (1984) | | 9 ||"Les Prisonniers de l'Ile" || 1983 || "Fångarna på ön" (1984) || | ||
|- | |- | ||
| 10 ||"Le grand terrier" || 1984 || "Det mystiska spåret" (1985) | | 10 ||"Le grand terrier" || 1984 || "Det mystiska spåret" (1985) || | ||
|- | |- | ||
| 11 ||"La toison blanche" || 1985 || "Yakari och brutna hornet" (1986) | | 11 ||"La toison blanche" || 1985 || "Yakari och brutna hornet" (1986) || | ||
|- | |- | ||
| 12 ||"Yakari et le coyote" || 1986 || "Yakari och prärievargarna" (1987) | | 12 ||"Yakari et le coyote" || 1986 || "Yakari och prärievargarna" (1987) || | ||
|- | |- | ||
| 13 ||"Les seigneurs des plaines" || 1987 || - | | 13 ||"Les seigneurs des plaines" || 1987 || - || | ||
|- | |- | ||
|- | |||
| 14 || || || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 15 || || || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 16 || || || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 17 || || || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 18 || || || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 19 || || || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 20 || || || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 21 || || || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 22 || || || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 23 || || || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 24 || || || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 25 || || || || | |||
|- | |||
|} | |} |
Versionen från 12 december 2006 kl. 22.29
"Yakari" är en belgisk barnserie om en indianpojke, skapad av Derib och Job.
![]() |
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
Utgivning
Nr | Originaltitel | Utgivningsår | Svensk publicering / Titel | Dansk publicering / Titel |
---|---|---|---|---|
1 | "Yakari" | 1973 | "Yakari" (1978 (1:a upplagan), 1989 (2:a)) | |
2 | "Yakari et le bison blanc" | 1974 | "Yakari och den vita buffeln" (1978 (1:a upplagan), 1979 (2:a), 1989 (3:e)) | |
3 | "Chez les Castors" | 1977 | "Yakari och bävrarna" (1979 (1:a upplagan), 1979 (2:a), 1989 (3:e)) | |
4 | "Yakari et Nanabozo" | 1978 | "Yakari och Nanabozo" (1979) | |
5 | "Yakari et le grizzly" | 1979 | "Yakari och grizzlybjörnen" (1980) | |
6 | "Le secret de petit tonnerre" | 1981?? | "Lilla åskans hemlighet" (1980??) | |
7 | "L'étranger" | 1981?? | "Yakari och främlingen" (1981) | |
8 | "Au pays des loups" | 1983 | "Yakari i vargarnas land" (1983) | |
9 | "Les Prisonniers de l'Ile" | 1983 | "Fångarna på ön" (1984) | |
10 | "Le grand terrier" | 1984 | "Det mystiska spåret" (1985) | |
11 | "La toison blanche" | 1985 | "Yakari och brutna hornet" (1986) | |
12 | "Yakari et le coyote" | 1986 | "Yakari och prärievargarna" (1987) | |
13 | "Les seigneurs des plaines" | 1987 | - | |
14 | ||||
15 | ||||
16 | ||||
17 | ||||
18 | ||||
19 | ||||
20 | ||||
21 | ||||
22 | ||||
23 | ||||
24 | ||||
25 |