Yakari: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Wakuran (diskussion | bidrag) |
Wakuran (diskussion | bidrag) →Utgivning: De 21 första albumen har iaf kommit ut på svenska, vet jag... |
||
| Rad 56: | Rad 56: | ||
|- | |- | ||
| 14 || || || || | | 14 ||"Le vol des corbeaux" || 1988 || || | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| 15 || || || || | | 15 ||"La rivière de l'oubli" || 1989 || || | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| 16 || || || || | | 16 ||"Le premiers galop"|| 1990 || || | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| 17 || || || || | | 17 || "Le monstre du lac"|| 1991 || || | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| 18 || || || || | | 18 || "L'oiseau de neige" || 1992 || || | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| 19 || || || || | | 19 || "La barrière de feu" || 1993 || || | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| 20 || || || || | | 20 || "Le diable des bois" || 1994 || || | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| 21 || || || || | | 21 || "Le souffleur de nuages" || 1995 || || | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| 22 || || || || | | 22 || "La fureur du ciel" || 1996 || || | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| 23 || || || || | | 23 || "Yakari et les cornes fourchues" || 1997 || || | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| 24 || || || || | | 24 || "Yakari et l'ours fantôme" | ||
|| 1998 || || | |||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| 25 || || || || | | 25 || "Le mystère de la falaise" | ||
|| 1999 || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 26 || "La vengeance du carcajou" | |||
|| 2000 || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 27 || "Yakari et longues-oreilles" | |||
|| 2001 || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 28 || "Le chêne qui parlait" | |||
|| 2002 || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 29 || "Le réveil du géant" | |||
|| 2003 || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 30 || "Le marcheur de nuit" | |||
|| 2004 || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 31 || "Yakari et les Appaloosas" | |||
|| 2005 || || | |||
|- | |||
|- | |||
| 32 || "Les Griffes de l'Ours" | |||
|| 2006 || || | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 12 december 2006 kl. 22.38
"Yakari" är en belgisk barnserie om en indianpojke, skapad av Derib och Job.
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
Utgivning
| Nr | Originaltitel | Utgivningsår | Svensk publicering / Titel | Dansk publicering / Titel |
|---|---|---|---|---|
| 1 | "Yakari" | 1973 | "Yakari" (1978 (1:a upplagan), 1989 (2:a)) | |
| 2 | "Yakari et le bison blanc" | 1974 | "Yakari och den vita buffeln" (1978 (1:a upplagan), 1979 (2:a), 1989 (3:e)) | |
| 3 | "Chez les Castors" | 1977 | "Yakari och bävrarna" (1979 (1:a upplagan), 1979 (2:a), 1989 (3:e)) | |
| 4 | "Yakari et Nanabozo" | 1978 | "Yakari och Nanabozo" (1979) | |
| 5 | "Yakari et le grizzly" | 1979 | "Yakari och grizzlybjörnen" (1980) | |
| 6 | "Le secret de petit tonnerre" | 1981?? | "Lilla åskans hemlighet" (1980??) | |
| 7 | "L'étranger" | 1981?? | "Yakari och främlingen" (1981) | |
| 8 | "Au pays des loups" | 1983 | "Yakari i vargarnas land" (1983) | |
| 9 | "Les Prisonniers de l'Ile" | 1983 | "Fångarna på ön" (1984) | |
| 10 | "Le grand terrier" | 1984 | "Det mystiska spåret" (1985) | |
| 11 | "La toison blanche" | 1985 | "Yakari och brutna hornet" (1986) | |
| 12 | "Yakari et le coyote" | 1986 | "Yakari och prärievargarna" (1987) | |
| 13 | "Les seigneurs des plaines" | 1987 | - | |
| 14 | "Le vol des corbeaux" | 1988 | ||
| 15 | "La rivière de l'oubli" | 1989 | ||
| 16 | "Le premiers galop" | 1990 | ||
| 17 | "Le monstre du lac" | 1991 | ||
| 18 | "L'oiseau de neige" | 1992 | ||
| 19 | "La barrière de feu" | 1993 | ||
| 20 | "Le diable des bois" | 1994 | ||
| 21 | "Le souffleur de nuages" | 1995 | ||
| 22 | "La fureur du ciel" | 1996 | ||
| 23 | "Yakari et les cornes fourchues" | 1997 | ||
| 24 | "Yakari et l'ours fantôme" | 1998 | ||
| 25 | "Le mystère de la falaise" | 1999 | ||
| 26 | "La vengeance du carcajou" | 2000 | ||
| 27 | "Yakari et longues-oreilles" | 2001 | ||
| 28 | "Le chêne qui parlait" | 2002 | ||
| 29 | "Le réveil du géant" | 2003 | ||
| 30 | "Le marcheur de nuit" | 2004 | ||
| 31 | "Yakari et les Appaloosas" | 2005 | ||
| 32 | "Les Griffes de l'Ours" | 2006 |
