Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över svenska serietidningar (D-F)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWakuran (diskussion | bidrag) (Don Martin) |
E.G. (diskussion | bidrag) m |
||
(18 mellanliggande versioner av 6 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Listor]] | |||
<center> | <center> | ||
[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar]]: | [[Alfabetisk lista över svenska serietidningar]]: | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (A-C)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (A-C)|A–C]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (D-F)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (D-F)|D–F]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (G-J)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (G-J)|G–J]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (K-M)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (K-M)|K–M]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (N-R)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (N-R)|N–R]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (S)|S]]''' | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (S)|S]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (T-U)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (T-U)|T–U]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (V-Ö)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (V-Ö)|V–Ö]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | ||
</center> | </center> | ||
Rad 18: | Rad 19: | ||
! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Daffy | |rowspan=2| || ''[[Daffy]]'' || [[Allers]] || 1959–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Daffy]]'' || [[ | |rowspan=2| || ''[[Daffy & Co]]'' || [[Semic]] || 1985–1986 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dagobert]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || | |rowspan=2| || ''[[Dagobert]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1960–1961 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dante]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2|[[Bild:Dante.png|75px]] || ''[[Dante]]'' || [[Semic]] || 1975–1976 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Daredevil]]'' || [[Semic]] || 1986 | |rowspan=2| || ''[[Daredevil]]'' || [[Semic]] || 1986 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 40: | Rad 41: | ||
|rowspan=2| || ''[[DC-serier]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1988 | |rowspan=2| || ''[[DC-serier]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1988 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"|Fortsättning på ''[[Månadens Äventyr]]''. Bytte senare namn till ''[[Läderlappen och Robin]]''. Innehöll serierna "[[Läderlappen]]" och "[[Lagens Väktare]]". | |colspan="4"|Fortsättning på ''[[Månadens Äventyr]]''. Bytte senare namn till ''[[Läderlappen och Robin]]''. Innehöll serierna "[[Batman|Läderlappen]]" och "[[Lagens Väktare]]". | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Deckarserien]]'' || [[Pingvinförlaget]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || | |rowspan=2| || ''[[Deckarserien]]'' || [[Pingvinförlaget]], [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1978–1979, 1985 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Demonen]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Demonen]]'' || [[Centerförlaget]] || 1966–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 54: | Rad 55: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dennis]]'' || [[Formatic Press|Formatic]], [[Semic]], [[Dennis Förlag]] || | |rowspan=2| || ''[[Dennis]]'' || [[Formatic Press|Formatic]], [[Semic]], [[Dennis Förlag]] || 1958–1992 | ||
|- | |||
|colspan="4"|Mellan nr 1/1969 och 16/1970 hette tidningen ''Kompis''. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Det var en gång]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1966–1967 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Det var en gång]]'' || | |rowspan=2| || ''[[Det var en gång... en människa]]'' |||| 1982 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Detektiver 69]]'' || [[Red Clown]] || 1974 | |rowspan=2| || ''[[Detektiver 69]]'' || [[Red Clown]] || 1974 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Detektiväventyr]] ( | |rowspan=2| || ''[[Detektiväventyr]]'' (I)|| [[Williams förlags AB|Williams]] || 1962-1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Detektiväventyr]] ( | |rowspan=2| || ''[[Detektiväventyr]]'' (II)|| [[Williams förlags AB|Williams]] || 1967-1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 78: | Rad 83: | ||
|colspan="4"|Serier blandat med textartiklar om Dick Tracy. | |colspan="4"|Serier blandat med textartiklar om Dick Tracy. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dick vid radiopolisen]]'' || [[SerieFörlaget]] || 1953- | |rowspan=2| || ''[[Dick vid radiopolisen]]'' || [[SerieFörlaget]] || 1953-1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Digimon]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Digimon]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001-2005 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Din Tidning]]'' || [[Boklito]] || 1955- | |rowspan=2| || ''[[Din Tidning]]'' || [[Boklito]] || 1955-1960 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dinosauriejägarna]]'' || [[Pandora Press|Pandora]] || 1989- | |rowspan=2|[[Bild:Dinosauriejägarna.jpg|75px]] || ''[[Dinosauriejägarna]]'' || [[Pandora Press|Pandora]] || 1989-1990 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Djungelserien]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1967- | |rowspan=2| || ''[[Djungelserien]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1967-1972 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Doggy]]'' || [[Allers]] || 1961- | |rowspan=2| || ''[[Doggy]]'' || [[Allers]] || 1961-1962 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Doktor Dolittle]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Doktor Dolittle]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1973-1974 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Doktor Snuggles]]'' || [[Semic]] || 1983- | |rowspan=2| || ''[[Doktor Snuggles]]'' || [[Semic]] || 1980-1981, 1983-1984 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 114: | Rad 119: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Don Quijote]]'' || [[Semic]] || 1983 | |rowspan=2| || ''[[Don Quijote]]'' || [[Semic]] || 1983 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dr Bennett]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1963 | |rowspan=2| || ''[[Dr Bennett]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dracula]]'' || [[Svenska Serier]], [[Red Clown]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], || 1972- | |rowspan=2| || ''[[Dracula]]'' || [[Svenska Serier]], [[Red Clown]], [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]], || 1972-1975, 1982-1984, 1989 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2|[[Bild:Dragon_Ball_2003.png|75px]] || ''[[Dragon Ball]]'' || [[Full Stop Media]] || 2003 | |rowspan=2| || ''[[Dracula lever]]'' (Ver. 2) || [[Oscar Ceasar AB]] || 1993 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2|[[Bild:Dragon_Ball_2003.png|75px]] || ''[[Dragon Ball]]'' || [[Full Stop Media]] || 2003 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Du grabben]]'' || [[Dennis Förlag]] || 1970 | |rowspan=2| || ''[[Du grabben]]'' || [[Dennis Förlag]] || 1970, 1974 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Dubbel-däckarna]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1973–74 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"|Innehöll serier från [[Hanna-Barbera]]. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dylan]]'' || [[Semic]] || 1993 | |rowspan=2| || ''[[Dylan]]'' || [[Semic]] || 1993 | ||
Rad 142: | Rad 151: | ||
|colspan="4"|Innehöll den italienska serien "[[Dylan Dog]]". | |colspan="4"|Innehöll den italienska serien "[[Dylan Dog]]". | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Eddie]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1962- | |rowspan=2| || ''[[Eddie]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1962-1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Edvard!]]'' || ''Nya Upplagan'' || 2009– | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Elefantpojken]]'' || [[Semic]] || 1973-1974 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| | |rowspan=2| || ''[[Elixir]]'' || [[Epix]] || 1986-1987 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2|[[Bild:Elvis_1.png|75px]] || ''[[Elvis]]'' || [[Egmont]] || 2006 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Enid Blyton's Mysteriemagasin]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1986 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Ernie]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Semic]], [[Egmont]] || 1995-pågående | |rowspan=2| || ''[[Epix]]'' || [[Epix]] || 1984-1992 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Ernie]]'' || [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]], [[Semic]], [[Egmont]] || 1995-pågående | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 174: | Rad 187: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Fablernas Värld]]'' || [[Semic]] || 1970 | |rowspan=2| || ''[[Fablernas Värld]]'' || [[Semic]] || 1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Falken]]'' || [[Nordisk Rotogravyr]] || 1955 | |rowspan=2| || ''[[Falken]]'' || [[Nordisk Rotogravyr]] || 1955 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Familjen Flinta]]'' || [[Allers]] || 1962- | |rowspan=2| || ''[[Familjen Flinta]]'' || [[Allers]] || 1962-1996 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Fantastiska Fyran]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Fantastiska Fyran]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1967-1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 194: | Rad 207: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Fantomen]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1950-pågående | |rowspan=2| || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1950-pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Farbror Joakim]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1976- | |rowspan=2| || ''[[Farbror Joakim (serietidning)|Farbror Joakim]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1976-2001 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Farligt uppdrag]]'' || [[Semic]] || 1968 | |rowspan=2| || ''[[Farligt uppdrag]]'' || [[Semic]] || 1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"|Innehöll serien "[[Mission Impossible]]". | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Felix]]'' || [[Allers]] || 1969- | |rowspan=2| || ''[[Felix]]'' || [[Allers]] || 1969-1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"|Innehöll serier om [[Katten Felix]]. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Fickbiblioteket]]'' || [[Centerförlaget]] || 1961- | |rowspan=2| || ''[[Fickbiblioteket]]'' || [[Centerförlaget]] || 1961-1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Filmklassiker]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Filmklassiker]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1962-1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Fix & Foxi|Fix och Foxi]]'' || [[Förlagshuset Norden]] || 1958- | |rowspan=2| || ''[[Fix & Foxi|Fix och Foxi]]'' || [[Förlagshuset Norden]] || 1958-1961 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Fix & Foxi|Fix och Foxi]]'' || [[Skandinavisk Press]] || 1979- | |rowspan=2| || ''[[Fix & Foxi|Fix och Foxi]]'' || [[Skandinavisk Press]] || 1979-1981 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Flash]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Flash]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1971-1972 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Flax]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Flax]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlags AB|Williams]] || 1969-1971 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Flipper]]'' || [[Semic]] || 1967- | |rowspan=2| || ''[[Flipper]]'' || [[Semic]] || 1967-1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Flygande Tefat]]'' || [[Semic]] || 1972 | |rowspan=2| || ''[[Flygande Tefat]]'' || [[Semic]] || 1972 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Fotboll]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Fotboll]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1973-1974 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Fox Kids Mix (Magazine)]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002 | |rowspan=2| || ''[[Fox Kids Mix (Magazine)]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Frisco Kid]]'' || [[Semic]] || 1972 | |rowspan=2| || ''[[Frisco Kid]]'' || [[Semic]] || 1972 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Frysaren]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Frysaren]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1972-1973 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[47:an Löken]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[47:an Löken]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1973-1976 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|} | |} |