Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över svenska serietidningar (V-Ö)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökm |
Wakuran (diskussion | bidrag) m (Återställer. Tar upp på diskussionssidan) |
||
Rad 17: | Rad 17: | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Vampirella]]'' || [[Semic]] || 1974-75 | |rowspan=2| || ''[[Vampirella]]'' || [[Semic]] || 1974-75 | ||
Rad 46: | Rad 38: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Veckans serier]] (ver 1)'' || [[AB Alga]] || 1942-43 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Veckans serier]] (ver 2)'' || [[Semic]] || 1972-73 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Veronica]]'' || [[Semic]] || 1993-94 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Vi två]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]] || 1960-76 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Vicky]]'' || [[Centerförlaget]] || 1956-69 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Vilde Ville & C:o]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1980-83 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Vilda Västern]]'' || [[Centerförlaget]] || 1952-69 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[V-Serien]]'' || [[Semic]] || 1986 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Världsserien]]'' || [[Illustrerade Klassikers Förlag]], [[Williams förlag|Williams]] || 1960-62 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Västerns hjältar]]'' || [[Wahlströms]] || 1960-62 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| [[Bild:WDS 4 1974.01.jpg|75px]] || ''[[Walt Disney's Serier]]'' || [[Richters förlag]], [[Hemmets Journal]] || 1950-56, 1962-77 | ||
|- | |||
|colspan="4"| Började som B-nummer till ''[[Kalle Anka & C:o]]'', 1977 bytte tidningen namn till ''[[Kalle Anka Extra]]''. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Walt Disney's Äventyrsserier]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1996-98 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Watchmen]]'' || [[Semic]] || 1987-88 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Western-Serier]] (ver. 1)'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1960-61 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Western-Serier]] (ver. 2)'' || [[Semic]] || 1976-93 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Wild West]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1972-76 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Witch]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001-pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Witchblade]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1999-2002 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| |