Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över svenska serietidningar (V-Ö)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWakuran (diskussion | bidrag) |
Wakuran (diskussion | bidrag) m |
||
(11 mellanliggande versioner av 6 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Listor]] | |||
<center> | <center> | ||
[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar]]: | [[Alfabetisk lista över svenska serietidningar]]: | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (A-C)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (A-C)|A–C]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (D-F)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (D-F)|D–F]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (G-J)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (G-J)|G–J]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (K-M)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (K-M)|K–M]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (N-R)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (N-R)|N–R]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (S)|S]]''' | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (S)|S]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (T-U)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (T-U)|T–U]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (V-Ö)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (V-Ö)|V–Ö]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | ||
</center> | </center> | ||
Rad 18: | Rad 19: | ||
! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Vampirella]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Vampirella]]'' || [[Semic]] || 1974–1975 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Vampyr]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Vampyr]]'' || [[Semic]] || 1973–1974 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Varmblodig]]'' || [[Red Clown]] || | |rowspan=2| || ''[[Varmblodig]]'' || [[Red Clown]] || 1974–1975 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 34: | Rad 35: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Varulven]]'' || [[Svenska Serier AB]] || | |rowspan=2| || ''[[Varulven]]'' || [[Svenska Serier AB]] || 1972–1973 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Veckans serier]] ( | |rowspan=2| || ''[[Veckans serier]]'' (I)|| [[AB Alga]] || 1942–1943 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Veckans serier]] ( | |rowspan=2| || ''[[Veckans serier]]'' (II)|| [[Semic]] || 1972–1973 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Veronica]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Veronica]]'' || [[Semic]] || 1993–1994 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Vi två]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]] || | |rowspan=2| [[Bild:velvet.png|75px]] || ''[[Velvet]]'' || [[Epix Förlag|Epix]] || 1991–1992 | ||
|- | |||
|colspan="4"| En av få svenska serietidningar med [[erotiska serier]] | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Vi två]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]] || 1960–1976 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Vicky]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Vicky]]'' || [[Centerförlaget]] || 1956–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Vilde Ville & C:o]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || | |rowspan=2| || ''[[Vilde Ville & C:o]]'' || [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1980–1983 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Vilda Västern]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Vilda Västern]]'' || [[Centerförlaget]] || 1952–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 70: | Rad 75: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Världsserien]]'' || [[Illustrerade Klassikers Förlag]], [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Världsserien]]'' || [[Illustrerade Klassikers Förlag]], [[Williams förlags AB|Williams]] || 1960–1962 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Västerns hjältar]]'' || [[Wahlströms]] || | |rowspan=2| || ''[[Västerns hjältar]]'' || [[Wahlströms]] || 1960–1962 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:WDS 4 1974.01.jpg|75px]] || ''[[Walt Disney's Serier]]'' || [[Richters förlag]], [[Hemmets Journal]] || | |rowspan=2| [[Bild:WDS 4 1974.01.jpg|75px]] || ''[[Walt Disney's Serier]]'' || [[Richters förlag]], [[Hemmets Journal]] || 1950–1956, 1962–1977 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Började som B-nummer till ''[[Kalle Anka & C:o]]'', 1977 bytte tidningen namn till ''[[Kalle Anka Extra]]''. | |colspan="4"| Började som B-nummer till ''[[Kalle Anka & C:o]]'', 1977 bytte tidningen namn till ''[[Kalle Anka Extra]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Walt Disney's Äventyrsserier]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Walt Disney's Äventyrsserier]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1996–1998 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Watchmen]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Watchmen]]'' || [[Semic]] || 1987–1988 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Western-Serier]] ( | |rowspan=2| || ''[[Western-Serier]]'' (I)|| [[Åhlén & Åkerlund]] || 1960–1961 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Western-Serier]] ( | |rowspan=2| || ''[[Western-Serier]]'' (II)|| [[Semic]] || 1976–1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Wild West]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Wild West]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1972–1976 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Witch]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Witch]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Witchblade]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Witchblade]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1999–2002 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[X:en]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[X:en]]'' || [[Semic]] || 1984–1985 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Serietidning med [[X-Men]]. | |colspan="4"| Serietidning med [[X-Men]]. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Agent X9 (serietidning)|X9]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Agent X9 (serietidning)|X9]]'' || [[Semic]] || 1969–1971 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[X-Men]]'' || [[SatellitFörlaget]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[X-Men]]'' || [[SatellitFörlaget]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1990–1993, 1998–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Serietidningen YPS|Yps]]'' || [[Tidningshuset Lerum]] || 1982 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Zoo]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| [[Bild:Zits.png|75px]] || ''[[Zits]]'' || [[Egmont]] || 2007 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Zoo (svensk serietidning)|Zoo]]'' || [[Semic]] || 1989–1990 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Zorro]]'' || [[Hemmets Journal]] || | |rowspan=2| || ''[[Zorro]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1980–1982 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Åsa-Nisse]] ( | |rowspan=2| || ''[[Åsa-Nisse]]'' (I)|| [[Semic]], [[Egmont]] || 1975–1985 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Åsa-Nisse]] ( | |rowspan=2| || ''[[Åsa-Nisse]]'' (II)|| [[Semic]], [[Egmont]] || 1988–2006 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[87:an Axelsson]]'' || [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[87:an Axelsson]]'' || [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1994–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Äventyrens | |rowspan=2| || ''[[Äventyrens värld]]'' || [[Semic]] || 1973–1974 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Äventyrsmagasinet]]'' || [[Cartoon Press]] || 1970 | |rowspan=2| || ''[[Äventyrsmagasinet]]'' || [[Cartoon Press]] || 1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|} | |} |