Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1900-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (flaggor) |
m (→Serier från 1900-talet: lade till "Polly Sleepyhead" och "Madge the Magician's Daughter") |
||
(7 mellanliggande versioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 9: | Rad 9: | ||
==Serier från 1900-talet== | ==Serier från 1900-talet== | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land | ! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land!! bgcolor="#FFEBAD"| | ||
|- | |- | ||
|1900||"[[Happy Hooligan]]" || ||[[Frederick Burr Opper]] ||Dagspress||USA | |1900||"[[Happy Hooligan]]" || ||[[Frederick Burr Opper]] ||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1900||"[[Foxy Grandpa]]" || ||[[Carl Edward Schultze]] (under pseudonymen "[[Bunny]]") ||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1902||"[[ | |1902||"[[Alphonse & Gaston]]" || ||[[Frederick Burr Opper]] ||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1902 | |1902||"[[Buster Brown]]" || ||[[Richard Outcault]] ||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1902|| || "[[Mannen som gör vad som faller honom in]]"||[[Oskar Andersson]] ([[OA]])||Skämttidning||Sverige||[[bild:mini_sverige.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1903||"[[ | |1903||"[[The Upside-Downs]]"|| ||[[Gustave Verbeck]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1903||"[[A. Piker Clerk]]"|| ||[[Clare Briggs]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1903||"[[Sandy Highflyer]]"|| ||[[C.W. Kahles]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1904||"[[Little | |1904||"[[Little Jimmy]]"|| ||[[James Swinnerton]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1904||"[[ | |1904||"[[Newlyweds]]"|| ||[[George McManus]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1904||"[[Little Sammy Sneeze]]"|| ||[[Winsor McCay]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1904||"[[Tiger Tim]]"|| ||[[Julius Stafford Baker]]||Dagspress||Storbritannien||[[bild:mini_storbritannien.gif]] | ||
|- | |- | ||
| | |1905||"[[Little Nemo in Slumberland]]"||"[[Lille Nemo i Drömrike]]"||[[Winsor McCay]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1908||"[[La Bande des Pieds Nickelés]]"|| ||[[Louis Forton]]|| ||Frankrike | |1905||"[[Dream of the Rarebit Fiend]]"|| ||[[Winsor McCay]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1905||"[[Polly Sleepyhead]]"|| ||[[Peter Newell]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1905||"[[Madge the Magician's Daughter]]"|| ||[[W.O. Wilson]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1906||"[[Hairbreadth Harry]]"|| ||[[C.W. Kahles]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1907||"[[Mr. A. Mutt]]"<br>(senare "[[Mutt and Jeff]]")||"[[Storklas och Lillklas]]" ||[[Bud Fisher]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |||
|1908||"[[La Bande des Pieds Nickelés]]"|| ||[[Louis Forton]]|| ||Frankrike||[[bild:mini_frankrike.gif]] | |||
|- | |||
|1909||||"[[Kattresan]]" ||[[Ivar Arosenius]]||Bilderbok||Sverige||[[bild:mini_sverige.gif]] | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
==Se även== | |||
*[[Lista över tidiga svenska serier]] |
Nuvarande version från 9 november 2015 kl. 18.34
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1900-talet (00-talet).
- Bläddra till Serier från 1890-talet
- Bläddra till Serier från 1910-talet