Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1900-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (tillägg) |
||
Rad 13: | Rad 13: | ||
|- | |- | ||
|1900||"[[Happy Hooligan]]" || ||[[Frederick Burr Opper]] ||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | |1900||"[[Happy Hooligan]]" || ||[[Frederick Burr Opper]] ||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1900||"[[Foxy Grandpa]]" || ||[[Rudolph Dirks]], [[Frederick Burr Opper]] och [[Charles Schultze]] (tillsammans under pseudonymen "[[Bunny]]") ||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1902||"[[Alphonse & Gaston]]" || ||[[Frederick Burr Opper]] ||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | |1902||"[[Alphonse & Gaston]]" || ||[[Frederick Burr Opper]] ||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
Rad 23: | Rad 25: | ||
|- | |- | ||
|1903||"[[A. Piker Clerk]]"|| ||[[Clare Briggs]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | |1903||"[[A. Piker Clerk]]"|| ||[[Clare Briggs]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1903||"[[Sandy Highflyer]]"|| ||[[C.W. Kahles]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1904||"[[Little Jimmy]]"|| ||[[James Swinnerton]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | |1904||"[[Little Jimmy]]"|| ||[[James Swinnerton]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
Rad 36: | Rad 40: | ||
|1905||"[[Dream of the Rarebit Fiend]]"|| ||[[Winsor McCay]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | |1905||"[[Dream of the Rarebit Fiend]]"|| ||[[Winsor McCay]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1907||"[[Mutt and Jeff]]"||"[[Storklas och Lillklas]]" ||[[Bud Fisher]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | |1906||"[[Hairbreadth Harry]]"|| ||[[C.W. Kahles]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1907||"[[Mr. A. Mutt]]" (senare "[[Mutt and Jeff]]")||"[[Storklas och Lillklas]]" ||[[Bud Fisher]]||Dagspress||USA||[[bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1908||"[[La Bande des Pieds Nickelés]]"|| ||[[Louis Forton]]|| ||Frankrike||[[bild:mini_frankrike.gif]] | |1908||"[[La Bande des Pieds Nickelés]]"|| ||[[Louis Forton]]|| ||Frankrike||[[bild:mini_frankrike.gif]] |
Versionen från 15 november 2007 kl. 23.01
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1900-talet (00-talet).
- Bläddra till Serier från 1890-talet
- Bläddra till Serier från 1910-talet