Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1910-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (flaggfix) |
E.G. (diskussion | bidrag) m |
||
(5 mellanliggande versioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 26: | Rad 26: | ||
|1913 ||"[[Bringing up Father]]" ||"[[Gyllenbom]]" ||[[George McManus]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1913 ||"[[Bringing up Father]]" ||"[[Gyllenbom]]" ||[[George McManus]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1913 ||"[[De Tre Små Mænd og Nummermanden]]" ||"[[De tre små männen och Nummermannen]]" || | |1913 ||"[[De Tre Små Mænd og Nummermanden]]" ||"[[De tre små männen och Nummermannen]]" ||Robert Storm Petersen ([[Storm P.]]) || ||Danmark||[[Bild:mini_danmark.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1914 ||"[[Hans & Fritz]]" (senare "[[The Captain and the Kids]]") ||"[[Pigge och Gnidde]]" ||[[Rudolph Dirks]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1914 ||"[[Hans & Fritz]]" (senare "[[The Captain and the Kids]]") ||"[[Pigge och Gnidde]]" ||[[Rudolph Dirks]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
Rad 36: | Rad 36: | ||
|1915 ||"[[Freckles and His Friends]]"|| ||[[Merrill Blosser]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1915 ||"[[Freckles and His Friends]]"|| ||[[Merrill Blosser]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1915 ||"[[Boob McNutt]]"|| ||[[Rube Goldberg]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1915 ||"[[Boob McNutt]]"||"[[Knutte Knopp]]" ||[[Rube Goldberg]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1916 || ||"[[Simsons och Chois äventyr bland kustare sommaren 1916]]" ||[[Elis Johanson]] || | |1916 || ||"[[Simsons och Chois äventyr bland kustare sommaren 1916]]" ||[[Elis Johanson]] ||Utg. 2009||Sverige||[[Bild:mini_sverige.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1917 ||"[[The Gumps]]"|| ||[[Sidney Smith]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1917 ||"[[The Gumps]]"|| ||[[Sidney Smith]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
Rad 45: | Rad 45: | ||
|- | |- | ||
|1918 ||"[[Home Sweet Home]]" (senare "[[The Bungle Family]]")|| ||[[Harry J. Tuthill]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1918 ||"[[Home Sweet Home]]" (senare "[[The Bungle Family]]")|| ||[[Harry J. Tuthill]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1918 ||"[[Toots and Casper]]"||[[Lilla Familjen]]||[[James E. Murphy]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1918 ||"[[Joe's Car]]" (senare "[[Joe Jinks]]")|| ||[[Vic Forsythe]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1918 ||"[[Joe's Car]]" (senare "[[Joe Jinks]]")|| ||[[Vic Forsythe]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1919 ||"[[Thimble Theater]]" || ||[[E.C. Segar]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1919 ||"[[Thimble Theater]]" (senare "[[Popeye]]") ||"[[Karl-Alfred]]" ||[[E.C. Segar]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1919||"[[Gasoline Alley]]"|| ||[[Frank King]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1919||"[[Gasoline Alley]]"|| ||[[Frank King]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
Rad 55: | Rad 57: | ||
|- | |- | ||
|1919 ||"[[Harold Teen]]"|| ||[[Carl Ed]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1919 ||"[[Harold Teen]]"|| ||[[Carl Ed]]||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |||
|1919 ||"[[Pip, Squeak and Wilfred]]"|| ||[[Austin Bowen Payne]]||Dagspress ||Storbritannien||[[Bild:mini_storbritannien.gif]] | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
==Se även== | |||
*[[Lista över tidiga svenska serier]] |
Nuvarande version från 17 mars 2013 kl. 17.14
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1910-talet.
- Bläddra till Serier från 1900-talet (00-talet)
- Bläddra till Serier från 1920-talet