Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1910-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "3 små män och nummermannen") |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (div. tillägg) |
||
Rad 41: | Rad 41: | ||
|- | |- | ||
|1917 ||"[[The Gumps]]"|| ||[[Sidney Smith]]||Dagspress ||USA | |1917 ||"[[The Gumps]]"|| ||[[Sidney Smith]]||Dagspress ||USA | ||
|- | |||
|1917 || ||"[[Burre-Busse]]" (senare "[[Rulle Rustibus]]")||[[Axel Bäckman]]||Veckopress ||Sverige | |||
|- | |- | ||
|1918 ||"[[Home Sweet Home]]" (senare "[[The Bungle Family]]")|| ||[[Harry J. Tuthill]] ||Dagspress ||USA | |1918 ||"[[Home Sweet Home]]" (senare "[[The Bungle Family]]")|| ||[[Harry J. Tuthill]] ||Dagspress ||USA | ||
|- | |||
|1918 ||"[[Joe's Car]]" (senare "[[Joe Jinks]]")|| ||[[Vic Forsythe]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1919 ||"[[Thimble Theater]]" || ||[[E.C. Segar]] ||Dagspress ||USA | |1919 ||"[[Thimble Theater]]" || ||[[E.C. Segar]] ||Dagspress ||USA | ||
Rad 48: | Rad 52: | ||
|1919||"[[Gasoline Alley]]"|| ||[[Frank King]]||Dagspress||USA | |1919||"[[Gasoline Alley]]"|| ||[[Frank King]]||Dagspress||USA | ||
|- | |- | ||
|1919 ||"[[Barney Google]]"|| ||[[Billy DeBeck]]||Dagspress ||USA | |1919 ||"[[Barney Google]]" (senare "[[Snuffy Smith]]")||"[[Tjalle Tvärvigg]]" ||[[Billy DeBeck]]||Dagspress ||USA | ||
|- | |- | ||
|1919 ||"[[Harold Teen]]"|| ||[[Carl Ed]]||Dagspress ||USA | |1919 ||"[[Harold Teen]]"|| ||[[Carl Ed]]||Dagspress ||USA | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 30 januari 2006 kl. 23.37
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1910-talet.
- Bläddra till Serier från 1900-talet (00-talet)
- Bläddra till Serier från 1920-talet