Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1920-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 10: | Rad 10: | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land | ! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land | ||
|- | |||
|1920 || ||"[[Adamson]]" ||[[Oscar Jacobsson]] ||Skämttidning ||Sverige | |||
|- | |||
|1921 || ||"[[Jocke, Nicke och Majken]]" ||[[Petter Lindroth]] ||Veckopress ||Sverige | |||
|- | |||
|1922 ||"[[Fritzi Ritz]]" || ||[[Larry Whitington]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |||
|1923 ||"[[Totor]]" || ||[[Hergé]] ||Scouttidning ||Belgien | |||
|- | |||
|1924 ||"[[Little Orphan Annie]]" ||"[[Annie]]" ||[[Harold Gray]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |||
|1924 ||"[[Dumb Dora]]" || ||[[Chic Young]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1927|| || "[[Kronblom]]"||[[Elov Persson]]||Veckopress||Sverige | |1927|| || "[[Kronblom]]"||[[Elov Persson]]||Veckopress||Sverige | ||
|- | |||
|1929 ||"[[Buck Rogers]]" || ||[[John Dille]] och [[Dick Calkins]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |||
|1929 ||"[[Popeye]]"<br/>(tidigare "[[Thimble Theater]]") ||"[[Karl-Alfred]]" ||[[E.C. Segar]]||Dagspress ||USA | |||
|- | |||
|1929 ||"[[Tarzan]]" (serieversionen) || ||[[Harold Foster]] ||Dagspress||USA | |||
|- | |- | ||
|1929||"[[Tintin]]"|| ||[[Hergé]]||Dags-/veckopress||Belgien | |1929||"[[Tintin]]"|| ||[[Hergé]]||Dags-/veckopress||Belgien | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 21 januari 2006 kl. 21.53
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1920-talet.
- Bläddra till Serier från 1910-talet
- Bläddra till Serier från 1930-talet
Serier från 1920-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1920 | "Adamson" | Oscar Jacobsson | Skämttidning | Sverige | |
1921 | "Jocke, Nicke och Majken" | Petter Lindroth | Veckopress | Sverige | |
1922 | "Fritzi Ritz" | Larry Whitington | Dagspress | USA | |
1923 | "Totor" | Hergé | Scouttidning | Belgien | |
1924 | "Little Orphan Annie" | "Annie" | Harold Gray | Dagspress | USA |
1924 | "Dumb Dora" | Chic Young | Dagspress | USA | |
1927 | "Kronblom" | Elov Persson | Veckopress | Sverige | |
1929 | "Buck Rogers" | John Dille och Dick Calkins | Dagspress | USA | |
1929 | "Popeye" (tidigare "Thimble Theater") |
"Karl-Alfred" | E.C. Segar | Dagspress | USA |
1929 | "Tarzan" (serieversionen) | Harold Foster | Dagspress | USA | |
1929 | "Tintin" | Hergé | Dags-/veckopress | Belgien |