Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 45: | Rad 45: | ||
|- | |- | ||
|1938||"[[Superman]]"|| "[[Stålmannen]]"||[[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]]||Serietidning||USA | |1938||"[[Superman]]"|| "[[Stålmannen]]"||[[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]]||Serietidning||USA | ||
|- | |||
|1938||"[[Spirou]]"|| ||[[Rob-Vel]]||Serietidning||Belgien | |||
|- | |- | ||
|1939||"[[Batman]]"|| "[[Läderlappen]]"||[[Bob Kane]] och [[Bill Finger]]||Serietidning||USA | |1939||"[[Batman]]"|| "[[Läderlappen]]"||[[Bob Kane]] och [[Bill Finger]]||Serietidning||USA | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 22 januari 2006 kl. 00.17
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet