Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
("lisa o sluggo" tillagd) |
||
Rad 47: | Rad 47: | ||
|- | |- | ||
|1938||"[[Spirou]]"||"[[Spirou]]"/"[[Spirre]]" ||[[Rob-Vel]]||Serietidning||Belgien | |1938||"[[Spirou]]"||"[[Spirou]]"/"[[Spirre]]" ||[[Rob-Vel]]||Serietidning||Belgien | ||
|- | |||
|1938||"[[Nancy]]" (tidigare "[[Fritzi Ritz]]")||"[[Lisa och Sluggo]]" ||[[Ernie Bushmiller]]||Dagspress||USA | |||
|- | |- | ||
|1939||"[[Batman]]"|| "[[Läderlappen]]"||[[Bob Kane]] och [[Bill Finger]]||Serietidning||USA | |1939||"[[Batman]]"|| "[[Läderlappen]]"||[[Bob Kane]] och [[Bill Finger]]||Serietidning||USA | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 25 januari 2006 kl. 12.17
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet