Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök ("Alley Oop" tillagd) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (korr) |
||
Rad 19: | Rad 19: | ||
|- | |- | ||
|1932 ||"[[Alley Oop]]" ||"[[Alley Oop|Big Ben]]" ||[[Vince T. Hamlin]] ||Dagspress ||USA | |1932 ||"[[Alley Oop]]" ||"[[Alley Oop|Big Ben]]" ||[[Vince T. Hamlin]] ||Dagspress ||USA | ||
|- | |||
|1932||"[[Napoleon]]"||"[[Napoleon och Farbror Frippe]]"||[[Clifford McBride]] ||Dagspress||USA | |||
|- | |- | ||
|1932|| || "[[91:an]]"||[[Rudolf Petersson]] (med [[Kadudd]])||Veckopress||Sverige | |1932|| || "[[91:an]]"||[[Rudolf Petersson]] (med [[Kadudd]])||Veckopress||Sverige |
Versionen från 25 januari 2006 kl. 21.23
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet