Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökSir-L (diskussion | bidrag) m (Tillägg av Red Barry) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (tillägg) |
||
Rad 35: | Rad 35: | ||
|- | |- | ||
|1934|| "[[Red Barry]]"|| || [[Will Gould]] ||Dagspress||USA | |1934|| "[[Red Barry]]"|| || [[Will Gould]] ||Dagspress||USA | ||
|- | |||
|1935|| "[[Dr. Occult]]"|| || [[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]] ||Serietidning||USA | |||
|- | |- | ||
|1935 || ||"[[Klotjohan]]" ||[[Torvald Gahlin]] ||Veckopress ||Sverige | |1935 || ||"[[Klotjohan]]" ||[[Torvald Gahlin]] ||Veckopress ||Sverige | ||
Rad 45: | Rad 47: | ||
|- | |- | ||
|1937 ||"[[Prince Valiant]]" ||"[[Prins Valiant]]" ||[[Harold Foster]] ||Dagspress ||USA | |1937 ||"[[Prince Valiant]]" ||"[[Prins Valiant]]" ||[[Harold Foster]] ||Dagspress ||USA | ||
|- | |||
|1937|| "[[Slam Bradley]]"|| || [[Jerry Siegel]] ||Serietidning||USA | |||
|- | |- | ||
|1937 ||"[[Ferd'nand]]" || ||[[Dahl Mikkelsen]] ([[Mik]]) ||Dagspress ||Danmark | |1937 ||"[[Ferd'nand]]" || ||[[Dahl Mikkelsen]] ([[Mik]]) ||Dagspress ||Danmark |
Versionen från 30 januari 2006 kl. 20.37
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet