Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Little Lulu") |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Hasse") |
||
Rad 21: | Rad 21: | ||
|- | |- | ||
|1932 ||"[[Alley Oop]]" ||"[[Alley Oop|Big Ben]]" ||[[Vince T. Hamlin]] ||Dagspress ||USA | |1932 ||"[[Alley Oop]]" ||"[[Alley Oop|Big Ben]]" ||[[Vince T. Hamlin]] ||Dagspress ||USA | ||
|- | |||
|1932 ||"[[Henry]]" ||"[[Hasse]]" ||[[Carl Anderson]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1932||"[[Napoleon]]"||"[[Napoleon och Farbror Frippe]]"||[[Clifford McBride]] ||Dagspress||USA | |1932||"[[Napoleon]]"||"[[Napoleon och Farbror Frippe]]"||[[Clifford McBride]] ||Dagspress||USA |
Versionen från 6 mars 2006 kl. 16.04
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet