Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (flaggfix) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (+ Tim och Tommy) |
||
Rad 57: | Rad 57: | ||
|- | |- | ||
|1937 ||"[[Ferd'nand]]" || ||[[Dahl Mikkelsen]] ([[Mik]]) ||Dagspress ||Danmark||[[Bild:mini_danmark.gif]] | |1937 ||"[[Ferd'nand]]" || ||[[Dahl Mikkelsen]] ([[Mik]]) ||Dagspress ||Danmark||[[Bild:mini_danmark.gif]] | ||
|- | |||
|1938||"[[Superman]]"|| "[[Stålmannen]]"||[[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]]||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1938 ||"[[Charlie Chan]]" || ||[[Alfred Andriola]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1938 ||"[[Charlie Chan]]" || ||[[Alfred Andriola]] ||Dagspress ||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1938||"[[ | |1938||"[[Nancy]]" (tidigare "[[Fritzi Ritz]]")||"[[Lisa och Sluggo]]" ||[[Ernie Bushmiller]]||Dagspress||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1938||"[[Spirou]]"||"[[Spirou]]"/"[[Spirre]]" ||[[Rob-Vel]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | |1938||"[[Spirou]]"||"[[Spirou]]"/"[[Spirre]]" ||[[Rob-Vel]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1938||"[[ | |1938||"[[Tif]]" (senare "[[Tif et Tondu]]")||"[[Tim och Tommy]]" ||[[Ferdinand Dineur]]||Serietidning||Belgien||[[Bild:mini_belgien.gif]] | ||
|- | |- | ||
|1939||"[[Batman]]"|| "[[Läderlappen]]"||[[Bob Kane]] och [[Bill Finger]]||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1939||"[[Batman]]"|| "[[Läderlappen]]"||[[Bob Kane]] och [[Bill Finger]]||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 15 november 2006 kl. 14.05
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet