Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1940-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökAndreas (diskussion | bidrag) |
MikkeX (diskussion | bidrag) |
||
Rad 12: | Rad 12: | ||
|- | |- | ||
|1940||"[[Flash (Blixten)|The Flash]]" (40-talsversionen) || "[[Blixten]]" ||[[Gardner Fox]] och [[Harry Lampert]]||Serietidning||USA | |1940||"[[Flash (Blixten)|The Flash]]" (40-talsversionen) || "[[Blixten]]" ||[[Gardner Fox]] och [[Harry Lampert]]||Serietidning||USA | ||
|- | |||
|1940||"[[The Spirit]]"|| ||[[Will Eisner]]||Serietidning||USA | |||
|- | |- | ||
|1946||"[[Lucky Luke]]" || ||[[Morris]]||Serietidning||Frankrike | |1946||"[[Lucky Luke]]" || ||[[Morris]]||Serietidning||Frankrike | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 21 januari 2006 kl. 19.17
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1940-talet.
- Bläddra till Serier från 1930-talet
- Bläddra till Serier från 1950-talet
Serier från 1940-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1940 | "The Flash" (40-talsversionen) | "Blixten" | Gardner Fox och Harry Lampert | Serietidning | USA |
1940 | "The Spirit" | Will Eisner | Serietidning | USA | |
1946 | "Lucky Luke" | Morris | Serietidning | Frankrike |