Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWakuran (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
(55 mellanliggande versioner av 13 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Listor]] | |||
{{radera}} | |||
<center> | |||
[[Kronologisk lista över svenska serietidningar]]: | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1937-1949)|1937-1949]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1950-1959)|1950-1959]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1960-1969)|1960-1969]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1970-1979)|1970-1979]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1980-1989)|1980-1989]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)|1990-1999]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)|2000-2009]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)|2010-2019]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | |||
</center> | |||
---- | |||
(Notera att de mindre listorna ofta är mer uppdaterade) | |||
---- | |||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ||
Rad 36: | Rad 55: | ||
|rowspan=2| || ''[[Stålmannen]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]], [[SatellitFörlaget]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1949-1991 | |rowspan=2| || ''[[Stålmannen]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]], [[SatellitFörlaget]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1949-1991 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Hade det parallella namnet ''Supermagasinet'' 1982-1988 | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Alla Tiders Seriejournal]]'' || [[AB Hansa]] || 1950-? | |rowspan=2| || ''[[Alla Tiders Seriejournal]]'' || [[AB Hansa]] || 1950-? | ||
Rad 42: | Rad 61: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Fantomen]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1950-pågående | |rowspan=2| || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1950-pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 58: | Rad 77: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Läderlappen]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]], [[SatellitFörlaget]] || 1951- | |rowspan=2| || ''[[Läderlappen (serietidning)|Läderlappen]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]], [[SatellitFörlaget]] || 1951-1981 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 206: | Rad 225: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Fix & Foxi|Fix och Foxi]] (ver. 1) | |rowspan=2| || ''[[Fix & Foxi|Fix och Foxi]] (ver. 1)''|| [[Förlagshuset Norden]] || 1958-1961 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 222: | Rad 241: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Sputnik]]'' || [[Centerförlaget]] || 1958-? | |rowspan=2| || ''[[Sputnik (serietidning)|Sputnik]]'' || [[Centerförlaget]] || 1958-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 242: | Rad 261: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Stålpojken]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || 1959- | |rowspan=2| || ''[[Stålpojken]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || 1959-1979 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Bytte namn till ''Rymdens Hjältar'' från och med 1980 | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Teddy]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1959-? | |rowspan=2| || ''[[Teddy]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1959-? | ||
Rad 458: | Rad 477: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hasse Hare]]'' || [[Centerförlaget]] || 1964- | |rowspan=2| || ''[[Hasse Hare]]'' || [[Centerförlaget]] || 1964-1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 494: | Rad 513: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Jet]]'' || [[Centerförlaget]] || 1965- | |rowspan=2| || ''[[Jet (svensk serietidning)|Jet]]'' || [[Centerförlaget]] || 1965-1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 550: | Rad 569: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Starlet]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Starlet]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || 1966–1994 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 654: | Rad 673: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Baffi]]'' || [[Allers]] || | |rowspan=2| [[Bild:Baffi.png|75px]]|| ''[[Baffi]]'' || [[Allers]] || 1969–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 690: | Rad 709: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kompis]]'' || [[Semic]] || 1969-? | |rowspan=2| || ''[[Kompis (serietidning)|Kompis]]'' || [[Semic]] || 1969-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 830: | Rad 849: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Frysaren]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Frysaren]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1972-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[John Blund]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1972-1973 | |||
|- | |||
|colspan=4| | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2|[[Bild:Arnolds_Midnattsrysare.jpg|75px]] || ''[[Boris Karloffs Midnattsrysare]]'' || [[Semic]] || 1972-? | |rowspan=2|[[Bild:Arnolds_Midnattsrysare.jpg|75px]] || ''[[Boris Karloffs Midnattsrysare]]'' || [[Semic]] || 1972-? | ||
Rad 838: | Rad 861: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Min Häst]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Min Häst]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1972-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Razzia]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Razzia]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1972-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Rusty]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Rusty]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1972-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 874: | Rad 897: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Bamse]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Rune A-serier]], [[Hemmets Journal]] || 1973-pågående | |rowspan=2| || ''[[Bamse (serietidning)|Bamse]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Rune A-serier]], [[Hemmets Journal]] || 1973-pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 890: | Rad 913: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Charlie]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1973-? | |rowspan=2| || ''[[Charlie (svensk serietidning)|Charlie]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1973-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Conan]]'' || [[Semic]], [[SatellitFörlaget]], [[Full Stop Media]] || 1973-? | |rowspan=2| || ''[[Conan (svensk serietidning)|Conan]]'' || [[Semic]], [[SatellitFörlaget]], [[Full Stop Media]] || 1973-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 902: | Rad 925: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dubbeldäckarna]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1973- | |rowspan=2| || ''[[Dubbeldäckarna]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1973-74 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 962: | Rad 985: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Äventyrens | |rowspan=2| || ''[[Äventyrens värld]]'' || [[Semic]] || 1973-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 066: | Rad 1 089: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Farbror Joakim]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1976-? | |rowspan=2| || ''[[Farbror Joakim (serietidning)|Farbror Joakim]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1976-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 086: | Rad 1 109: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Glada | |rowspan=2| || ''[[Glada gänget (serietidning)|Glada gänget]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1977-1978 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 102: | Rad 1 125: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Svarta Masken]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1977- | |rowspan=2| || ''[[Ensamma Vargen|Svarta Masken]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1977-1978 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 210: | Rad 1 233: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Superserien]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1981- | |rowspan=2| || ''[[Superserien (Marvel)|Superserien]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1981-1983 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 242: | Rad 1 265: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Supermagasinet]]'' || [[Semic]] || 1982- | |rowspan=2| || ''[[Supermagasinet]]'' || [[Semic]] || 1982-1988 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Egentligen en parallell titel för tidningen ''Stålmannen'' | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Supertempo]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1982-? | |rowspan=2| || ''[[Supertempo]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1982-? | ||
Rad 1 294: | Rad 1 317: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Gustaf]]'' || [[Semic]] || 1984- | |rowspan=2| || ''[[Gustaf]]'' || [[Semic]] || 1984-2015 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 302: | Rad 1 325: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Judge Dredd]] (ver. 1)'' || [[ | |rowspan=2| || ''[[Judge Dredd]] (ver. 1)'' || [[Pingvinförlage]] || 1984-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 346: | Rad 1 369: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Robotjägaren]]'' || | |rowspan=2| || ''[[Robotjägaren]]'' || [[Pingvinförlaget]] || 1985-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 446: | Rad 1 469: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Larson]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Egmont]], [[Full Stop Media]] || 1988-pågående | |rowspan=2| || ''[[Larson!]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Egmont]], [[Full Stop Media]] || 1988-pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 506: | Rad 1 529: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Zoo]]'' || [[Semic]] || 1989-? | |rowspan=2| || ''[[Zoo (svensk serietidning)|Zoo]]'' || [[Semic]] || 1989-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 558: | Rad 1 581: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[2000+]]'' || [[Epix]] || 1991-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Action-serien]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Pandora Press|Pandora ]] || 1991-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 570: | Rad 1 593: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dick Tracy|Dick Tracy - Amerikas mest berömda detektiv]]'' || [[Läsförlaget | |rowspan=2| || ''[[Dick Tracy|Dick Tracy - Amerikas mest berömda detektiv]]'' || [[Läsförlaget]] || 1991 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Inferno]]'' || [[Epix]] || 1991-1992 | |rowspan=2| || ''[[Inferno (svensk serietidning)|Inferno]]'' || [[Epix]] || 1991-1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 622: | Rad 1 645: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Toxic]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1992-? | |rowspan=2| || ''[[Toxic (Atlantic)|Toxic]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1992-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 671: | Rad 1 694: | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Thunderbirds]]'' || [[Serieförlaget]] || 1994-? | |rowspan=2| || ''[[Thunderbirds]]'' || [[Serieförlaget]] || 1994-? | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Svenska Stupido]]'' || || 1994 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 678: | Rad 1 705: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Ernie]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Semic]], [[Egmont]] || 1995- | |rowspan=2| || ''[[Ernie (serietidning)|Ernie]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Semic]], [[Egmont]] || 1995-2015 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 734: | Rad 1 761: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Hälge]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2000-pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Buzz Lightyear]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2|[[Bild:CB11.jpg|75px]] || ''[[C'est Bon]]'' || [[C'est Bon Kultur]] || 2001–2004 | ||
|- | |||
|colspan="4"|Startade som ett [[fanzin]] men evolverade till förlagsutgiven serietidning med tiden. Gavs ut i elva nummer innan den utvecklades till/bytte namn till ''[[C'est Bon Anthology]]'' 2004. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Digimon]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001-05 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 754: | Rad 1 785: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Pondus]]'' || [[Full Stop Media]] || 2001-pågående | |rowspan=2| || ''[[Pondus (serietidning)|Pondus]]'' || [[Full Stop Media]] || 2001-pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 782: | Rad 1 813: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Magic Fantasy]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002- | |rowspan=2| || ''[[Magic Fantasy]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002-03 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 799: | Rad 1 830: | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Uti vår Hage]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002-pågående | |rowspan=2| || ''[[Uti vår Hage]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002-pågående | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2|[[Bild:Dragon_Ball_2003.png|75px]] || ''[[Dragon Ball]]'' || [[Full Stop Media]] || 2003 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 806: | Rad 1 841: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Manga Mania]]'' || [[Full Stop Media]] || 2003- | |rowspan=2| || ''[[Manga Mania]]'' || [[Full Stop Media]] || 2003-2007 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 821: | Rad 1 856: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Kartago Komix]]''|| [[Kartago]] || 2003 | |||
|- | |||
|colspan="4"|Kom ut i ett enda nummer. Baksida av Kartagos utgivningskatalog 2003. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[C'est Bon Anthology]]'' || [[C'est Bon Kultur]] || 2004–2005, 2006– | |||
|- | |||
|colspan="4"|Internationell serieantologi tidskrift som publicerar tecknade serier på engelska. Utges av svenska föreningen [[C'est Bon Kultur]]. Utvecklades från fanzinet och serietidningen ''[[C'est Bon]]'' (2001–2004). ''C'est Bon Anthology'' har getts ut i två omgångar; den andra volymen inleddes 2006 då tidskriften började distribueras i USA genom seriekatalogen ''[[Previews]]''. | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ETC Comics]]'' || [[ETC förlag]] || 2004-2005 | |rowspan=2| || ''[[ETC Comics]]'' || [[ETC förlag]] || 2004-2005 | ||
Rad 1 826: | Rad 1 869: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kalle och Hobbe]]'' || [[Full Stop Media]] || 2005- | |rowspan=2| || ''[[Kustom]]'' || [[Outlaw Comics]] || 2004–2005 | ||
|- | |||
|colspan="4"|Serietidning utgiven av [[Mats Källblad]] i två nummer, innehållande Källblads egna serier. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Kalle och Hobbe]]'' || [[Full Stop Media]] || 2005-? | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 1 834: | Rad 1 881: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Elvis]]'' || [[Egmont]] || 2006- | |rowspan=2| || ''[[Elvis]]'' || [[Egmont]] || 2006 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Spider-Man Kidz]]'' || [[Egmont]], [[Schibsted Förlagen]] || 2006– | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Boing-Magazinet]]'' || [[Stabenfeldt]] || 2006– | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:humorklassiker.jpg|75px]] || ''[[Humorklassiker]]'' || [[Egmont]] || 2007–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| Med serier från ''[[Åsa-Nisse]]'' och ''[[Lilla Fridolf]]'' | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Marvel Special]]'' || [[Schibsted Förlagen]] || 2007–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| Innehåller "[[Wolverine]]" och "[[X-Men]]" | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Zits.png|75px]] || ''[[Zits]]'' || [[Egmont]] || 2007 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Shojo Stars]]'' || [[Manga Media]] || 2007–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Hjälp]]'' || [[Schibsted Förlagen]] || 2008–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Elvis]]'' || [[Egmont]] || 2008-2014 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Tivoli med vänner]]'' || [[Positiv förlag]] || 2009–2011 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Edvard!]]'' || ''Nya Upplagan'' || 2009 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Bamse för de yngsta]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2010–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Nya Serieparaden]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2010–2020 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Kalle Anka Extra]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2010–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Utopi.png|75px]]|| ''[[Utopi]]'' || [[Kolik förlag]] || 2011–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Agent_Marc_Saunders.png|75px]]|| ''[[Agent Marc Saunders]]'' || [[Serieplaneten]] || 2011 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 9 oktober 2023 kl. 23.21
Denna artikel, fil, användare eller kategori har föreslagits för radering. Gå till diskussionssidan för vidare diskussion. |
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937-1949 1950-1959 1960-1969 1970-1979 1980-1989 1990-1999 2000-2009 2010-2019 Full lista
(Notera att de mindre listorna ofta är mer uppdaterade)