Användare:Bnw/Test: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Bnw (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning Märke: Manuell återställning |
Bnw (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning Märke: Manuell återställning |
||
| (18 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
Används vid behov. | |||
*[[Användare:Bnw|[bnw]]] ([[Användardiskussion:Bnw|diskussion]]) 29 april 2025 kl. 11.39 (CEST) | |||
*[[Användare:Bnw|[bnw]]] ([[Användardiskussion:Bnw|diskussion]]) | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
| | !Engelskt namn!!Eventuellt svenskt namn!!Förnamn!!Efternamn!!Kommentar | ||
|- | |||
| [[Spider-man]] || Spindelmannen || Peter || Parker||foo bar | |||
|- | |||
| [[Spider-man]] || Spindeln || Peter || Parker||foo bar | |||
|- | |||
| [[Daredevil]] || Våghalsen || Matt || Murdoch||foo bar | |||
|- | |||
| [[Daredevil]] || Demonen || Matt || Murdoch||foo bar | |||
|- | |||
| [[Robin]] || Robin || Dick (Rickard) || Grayson ||[[Batman]]s medhjälpare. Original-Robin. | |||
|- | |||
| [[Nightwing]] || Nattvingen || Dick (Rickard) || Grayson ||DGs senare identitet | |||
|- | |||
| [[Robin]] || Robin || Jason || Todd ||Andra Robin | |||
|- | |||
| [[Red Robin]] || Red Robin || Jason || Todd ||foo bar | |||
|- | |||
| [[Robin]] || Robin || Tim (Timothy) || Drake ||Tredje Robin | |||
|- | |||
| [[Robin]] || Robin || Stephanie || Brown ||Robin ett litet tag | |||
|- | |||
| [[Spoiler (DC)|Spoiler]] || Spoiler || Stephanie || Brown || | |||
|- | |||
| [[Robin]] || Robin || Damian || || | |||
|- | |||
| [[Cluemaster]] || Spårkungen || || || | |||
|- | |||
| [[Cluemaster]] || Ledtråden|| || || | |||
|- | |||
| [[Aunt May]] || [[Faster May]]||May ||Parker ||Peter Parkers faster | |||
|- | |||
| [[J. Jonah Jameson]] || J. Jonah Jameson||J. Jonah ||Jameson ||Peter Parkers chef | |||
|} | |||
m | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
!Engelskt namn!!Eventuellt svenskt namn!!Förnamn!!Efternamn!!Kommentar | |||
|- | |||
| [[Spider-man]] || Spindelmannen, Spindeln || Peter || Parker|| | |||
|- | |||
| [[Daredevil]] || Våghalsen, Demonen || Matt || Murdoch|| | |||
|- | |||
| [[Robin]] || Robin || Dick (Rickard) || Grayson ||[[Batman]]s medhjälpare. Original-Robin. | |||
|- | |||
| [[Nightwing]] || Nattvingen || Dick (Rickard) || Grayson ||DGs senare identitet | |||
|- | |||
| [[Robin]] || Robin || Jason || Todd ||Andra Robin | |||
|- | |||
| [[Red Robin]] || Red Robin || Jason || Todd || | |||
|- | |||
| [[Robin]] || Robin || Tim (Timothy) || Drake ||Tredje Robin | |||
|- | |||
| [[Robin]] || Robin || Stephanie || Brown ||Robin ett litet tag | |||
|- | |||
| [[Spoiler (DC)|Spoiler]] || Spoiler || Stephanie || Brown || | |||
|- | |||
| [[Robin]] || Robin || Damian || || | |||
|- | |||
| [[Cluemaster]] || Spårkungen, Ledtråden || || || | |||
|- | |||
| [[Aunt May]] || [[Faster May]]||May ||Parker ||Peter Parkers faster | |||
|- | |||
| [[J. Jonah Jameson]] || J. Jonah Jameson||J. Jonah ||Jameson ||Peter Parkers chef | |||
|} | |||
u | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
!Engelskt namn!!Eventuellt svenskt namn!!Förnamn!!Efternamn!!Kommentar | |||
|- | |||
| [[Spider-man]] || Spindelmannen, Spindeln || Peter || Parker|| | |||
|- | |||
| [[Daredevil]] || Våghalsen, Demonen || Matt || Murdoch|| | |||
|- | |||
| [[Robin]] || || Dick (Rickard) || Grayson ||[[Batman]]s medhjälpare. Original-Robin. | |||
|- | |||
| [[Nightwing]] || Nattvingen || Dick (Rickard) || Grayson ||DGs senare identitet | |||
|- | |||
| [[Robin]] || || Jason || Todd ||Andra Robin | |||
|- | |||
| [[Red Robin]] || || Jason || Todd || | |||
|- | |||
| [[Robin]] || || Tim (Timothy) || Drake ||Tredje Robin | |||
|- | |||
| [[Robin]] || || Stephanie || Brown ||Robin ett litet tag | |||
|- | |||
| [[Spoiler (DC)|Spoiler]] || || Stephanie || Brown || | |||
|- | |||
| [[Robin]] || || Damian || || | |||
|- | |||
| [[Cluemaster]] || Spårkungen, Ledtråden || || || | |||
|- | |||
| [[Aunt May]] || [[Faster May]]||May ||Parker ||Peter Parkers faster | |||
|- | |||
| [[J. Jonah Jameson]] ||||J. Jonah ||Jameson ||Peter Parkers chef | |||
|} | |||
}} | {| class="wikitable sortable" | ||
|- | |||
! name | |||
! data | |||
! more data | |||
|- | |||
| cats | |||
| 273 | |||
| 53 | |||
|- | |||
| dogs | |||
| 65 | |||
| 8,492 | |||
|- | |||
| mice | |||
| 1,649 | |||
| 548 | |||
|} | |||
{| class="wikitable sortable" {{snyggtabell}} | |||
!bgcolor="#FFEBAD"|name!!bgcolor="#FFEBAD"|data!!bgcolor="#FFEBAD"|more data | |||
|- | |||
| cats || 273 || 53 | |||
|- | |||
| dogs|| 65|| 8,492 | |||
|- | |||
| mice|| 1,649|| 548 | |||
|} | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nr !!bgcolor="#FFEBAD"|Titel !!bgcolor="#FFEBAD"| Författare !!bgcolor="#FFEBAD"| Tecknare !!bgcolor="#FFEBAD"| Publicering | |||
|- | |||
| x || "Skuggarmén" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo Bill'' nr 9/1984 | |||
|- | |||
| x || "Gisslan" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo Bill'' nr 10/1984 | |||
|- | |||
|} | |||
{{stub}} | |||
Nuvarande version från 22 maj 2025 kl. 08.39
Används vid behov.
- [bnw] (diskussion) 29 april 2025 kl. 11.39 (CEST)
- [bnw] (diskussion)
| Engelskt namn | Eventuellt svenskt namn | Förnamn | Efternamn | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| Spider-man | Spindelmannen | Peter | Parker | foo bar |
| Spider-man | Spindeln | Peter | Parker | foo bar |
| Daredevil | Våghalsen | Matt | Murdoch | foo bar |
| Daredevil | Demonen | Matt | Murdoch | foo bar |
| Robin | Robin | Dick (Rickard) | Grayson | Batmans medhjälpare. Original-Robin. |
| Nightwing | Nattvingen | Dick (Rickard) | Grayson | DGs senare identitet |
| Robin | Robin | Jason | Todd | Andra Robin |
| Red Robin | Red Robin | Jason | Todd | foo bar |
| Robin | Robin | Tim (Timothy) | Drake | Tredje Robin |
| Robin | Robin | Stephanie | Brown | Robin ett litet tag |
| Spoiler | Spoiler | Stephanie | Brown | |
| Robin | Robin | Damian | ||
| Cluemaster | Spårkungen | |||
| Cluemaster | Ledtråden | |||
| Aunt May | Faster May | May | Parker | Peter Parkers faster |
| J. Jonah Jameson | J. Jonah Jameson | J. Jonah | Jameson | Peter Parkers chef |
m
| Engelskt namn | Eventuellt svenskt namn | Förnamn | Efternamn | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| Spider-man | Spindelmannen, Spindeln | Peter | Parker | |
| Daredevil | Våghalsen, Demonen | Matt | Murdoch | |
| Robin | Robin | Dick (Rickard) | Grayson | Batmans medhjälpare. Original-Robin. |
| Nightwing | Nattvingen | Dick (Rickard) | Grayson | DGs senare identitet |
| Robin | Robin | Jason | Todd | Andra Robin |
| Red Robin | Red Robin | Jason | Todd | |
| Robin | Robin | Tim (Timothy) | Drake | Tredje Robin |
| Robin | Robin | Stephanie | Brown | Robin ett litet tag |
| Spoiler | Spoiler | Stephanie | Brown | |
| Robin | Robin | Damian | ||
| Cluemaster | Spårkungen, Ledtråden | |||
| Aunt May | Faster May | May | Parker | Peter Parkers faster |
| J. Jonah Jameson | J. Jonah Jameson | J. Jonah | Jameson | Peter Parkers chef |
u
| Engelskt namn | Eventuellt svenskt namn | Förnamn | Efternamn | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| Spider-man | Spindelmannen, Spindeln | Peter | Parker | |
| Daredevil | Våghalsen, Demonen | Matt | Murdoch | |
| Robin | Dick (Rickard) | Grayson | Batmans medhjälpare. Original-Robin. | |
| Nightwing | Nattvingen | Dick (Rickard) | Grayson | DGs senare identitet |
| Robin | Jason | Todd | Andra Robin | |
| Red Robin | Jason | Todd | ||
| Robin | Tim (Timothy) | Drake | Tredje Robin | |
| Robin | Stephanie | Brown | Robin ett litet tag | |
| Spoiler | Stephanie | Brown | ||
| Robin | Damian | |||
| Cluemaster | Spårkungen, Ledtråden | |||
| Aunt May | Faster May | May | Parker | Peter Parkers faster |
| J. Jonah Jameson | J. Jonah | Jameson | Peter Parkers chef |
| name | data | more data |
|---|---|---|
| cats | 273 | 53 |
| dogs | 65 | 8,492 |
| mice | 1,649 | 548 |
| name | data | more data |
|---|---|---|
| cats | 273 | 53 |
| dogs | 65 | 8,492 |
| mice | 1,649 | 548 |
| Nr | Titel | Författare | Tecknare | Publicering |
|---|---|---|---|---|
| x | "Skuggarmén" | Okänt. | Okänt. | Buffalo Bill nr 9/1984 |
| x | "Gisslan" | Okänt. | Okänt. | Buffalo Bill nr 10/1984 |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
