Seriewikin:Flaggor: Skillnad mellan sidversioner
E.G. (diskussion | bidrag) |
Bnw (diskussion | bidrag) |
||
| (20 mellanliggande sidversioner av 4 användare visas inte) | |||
| Rad 5: | Rad 5: | ||
<code><nowiki>{{Flagga|syldavien}}</nowiki></code> som ger: {{Flagga|syldavien}} etc. | <code><nowiki>{{Flagga|syldavien}}</nowiki></code> som ger: {{Flagga|syldavien}} etc. | ||
En flagga har en smal ram t.ex. <code><nowiki>{{Flagga|japan}}</nowiki></code> som ger: {{Flagga|japan}} etc., vilket är särskilt lämpligt för flaggor där det finns mycket vitt eller gult intill kanten, så som Japan, Polen, Finland. Vill man ta bort ramen så lägger man till det som en parameter t.ex. <code><nowiki>{{Flagga|syldavien| | En flagga har en smal ram t.ex. <code><nowiki>{{Flagga|japan}}</nowiki></code> som ger: {{Flagga|japan}} etc., vilket är särskilt lämpligt för flaggor där det finns mycket vitt eller gult intill kanten, så som Japan, Polen, Finland. Vill man ta bort ramen så lägger man till det som en parameter t.ex. <code><nowiki>{{Flagga|syldavien|frame=no}}</nowiki></code> som ger: {{Flagga|syldavien|frame=no}}. | ||
För att lägga till nya flaggor, gör följande: | |||
*Se till så att dimensionerna på flaggan överensstämmer med de övriga flaggorna. | |||
*Ladda upp bildfilen/flaggan till seriewikin på sedvanligt sätt ("Ladda upp fil" i vänster-menyn). | |||
*Redigera [[Mall:Flagga utan ram]] och följ instruktionerna där för att lägga till den. | |||
*Redigera den här sidan, och lägg till den här nedan på samma sätt som övriga flaggor. | |||
Verkar det svårt, be om hjälp. | |||
==Flaggor/Markörer== | ==Flaggor/Markörer== | ||
| Rad 19: | Rad 26: | ||
|--- | |--- | ||
|Andorra||{{Flagga|andorra}}||<nowiki>{{Flagga|andorra}}</nowiki> | |Andorra||{{Flagga|andorra}}||<nowiki>{{Flagga|andorra}}</nowiki> | ||
|--- | |||
|Angola||{{Flagga|angola}}||<nowiki>{{Flagga|angola}}</nowiki> | |||
|--- | |--- | ||
|Anguilla||{{Flagga|anguilla}}||<nowiki>{{Flagga|anguilla}}</nowiki> | |Anguilla||{{Flagga|anguilla}}||<nowiki>{{Flagga|anguilla}}</nowiki> | ||
| Rad 38: | Rad 47: | ||
|--- | |--- | ||
|Baskien||{{Flagga|baskien}}||<nowiki>{{Flagga|baskien}}</nowiki> | |Baskien||{{Flagga|baskien}}||<nowiki>{{Flagga|baskien}}</nowiki> | ||
|--- | |||
|Belarus||{{Flagga|belarus}}||<nowiki>{{Flagga|belarus}}</nowiki> | |||
|--- | |--- | ||
|Belgien||{{Flagga|belgien}}||<nowiki>{{Flagga|belgien}}</nowiki> | |Belgien||{{Flagga|belgien}}||<nowiki>{{Flagga|belgien}}</nowiki> | ||
| Rad 45: | Rad 56: | ||
|Bhutan||{{Flagga|bhutan}}||<nowiki>{{Flagga|bhutan}}</nowiki> | |Bhutan||{{Flagga|bhutan}}||<nowiki>{{Flagga|bhutan}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Bordurien||{{Flagga|bordurien}}||<nowiki>{{Flagga|bordurien}}</nowiki> | |[[Bordurien]]||{{Flagga|bordurien}}||<nowiki>{{Flagga|bordurien}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Bosnien och Herzegovina||{{Flagga|bosnien och herzegovina}}||<nowiki>{{Flagga|bosnien och herzegovina}}</nowiki> | |Bosnien och Herzegovina||{{Flagga|bosnien och herzegovina}}||<nowiki>{{Flagga|bosnien och herzegovina}}</nowiki> | ||
| Rad 99: | Rad 110: | ||
|Fiji||{{Flagga|fiji}}||<nowiki>{{Flagga|fiji}}</nowiki> | |Fiji||{{Flagga|fiji}}||<nowiki>{{Flagga|fiji}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
| | |Filippinerna||{{Flagga|filippinerna}}||<nowiki>{{Flagga|filippinerna}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Finland||{{Flagga|finland}}||<nowiki>{{Flagga|finland}}</nowiki> | |Finland||{{Flagga|finland}}||<nowiki>{{Flagga|finland}}</nowiki> | ||
| Rad 115: | Rad 126: | ||
|--- | |--- | ||
|Gambia||{{Flagga|gambia}}||<nowiki>{{Flagga|gambia}}</nowiki> | |Gambia||{{Flagga|gambia}}||<nowiki>{{Flagga|gambia}}</nowiki> | ||
|--- | |||
|Georgien||{{Flagga|georgien}}||<nowiki>{{Flagga|georgien}}</nowiki> | |||
|--- | |--- | ||
|Ghana||{{Flagga|ghana}}||<nowiki>{{Flagga|ghana}}</nowiki> | |Ghana||{{Flagga|ghana}}||<nowiki>{{Flagga|ghana}}</nowiki> | ||
| Rad 152: | Rad 165: | ||
|Israel||{{Flagga|israel}}||<nowiki>{{Flagga|israel}}</nowiki> | |Israel||{{Flagga|israel}}||<nowiki>{{Flagga|israel}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Italien||{{Flagga|italien}}||<nowiki>{{Flagga|italien}}</nowiki> | |Italien, republiken (1946 och framåt)||{{Flagga|italien}}||<nowiki>{{Flagga|italien}}</nowiki> | ||
|- | |||
|Italien, kungariket (1861–1946)||{{Flagga|kungariket italien}}||<nowiki>{{Flagga|kungariket italien}}</nowiki> | |||
|} | |} | ||
| Rad 178: | Rad 193: | ||
|Kenya||{{Flagga|kenya}}||<nowiki>{{Flagga|kenya}}</nowiki> | |Kenya||{{Flagga|kenya}}||<nowiki>{{Flagga|kenya}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Khemed||{{Flagga|khemed}}||<nowiki>{{Flagga|khemed}}</nowiki> | |[[Khemed]]||{{Flagga|khemed}}||<nowiki>{{Flagga|khemed}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Kina, Folkrepubliken||{{Flagga|folkrepubliken kina}}||<nowiki>{{Flagga|folkrepubliken kina}}</nowiki> | |Kina, Folkrepubliken||{{Flagga|folkrepubliken kina}}||<nowiki>{{Flagga|folkrepubliken kina}}</nowiki> | ||
| Rad 199: | Rad 214: | ||
====L==== | ====L==== | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
|Latveria||{{Flagga|latveria}}||<nowiki>{{Flagga|latveria}}</nowiki> | |[[Latveria]]||{{Flagga|latveria}}||<nowiki>{{Flagga|latveria}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Lesotho||{{Flagga|lesotho}}||<nowiki>{{Flagga|lesotho}}</nowiki> | |Lesotho||{{Flagga|lesotho}}||<nowiki>{{Flagga|lesotho}}</nowiki> | ||
| Rad 215: | Rad 230: | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
|Madagaskar||{{Flagga|madagaskar}}||<nowiki>{{Flagga|madagaskar}}</nowiki> | |Madagaskar||{{Flagga|madagaskar}}||<nowiki>{{Flagga|madagaskar}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Malaysia||{{Flagga|malaysia}}||<nowiki>{{Flagga|malaysia}}</nowiki> | |Malaysia||{{Flagga|malaysia}}||<nowiki>{{Flagga|malaysia}}</nowiki> | ||
| Rad 229: | Rad 242: | ||
|--- | |--- | ||
|Mikronesiens federerade stater||{{Flagga|mikronesiens federerade stater}}||<nowiki>{{Flagga|mikronesiens federerade stater}}</nowiki> | |Mikronesiens federerade stater||{{Flagga|mikronesiens federerade stater}}||<nowiki>{{Flagga|mikronesiens federerade stater}}</nowiki> | ||
|--- | |||
|Monaco||{{Flagga|monaco}}||<nowiki>{{Flagga|monaco}}</nowiki> | |||
|--- | |--- | ||
|Mongoliet||{{Flagga|mongoliet}}||<nowiki>{{Flagga|mongoliet}}</nowiki> | |Mongoliet||{{Flagga|mongoliet}}||<nowiki>{{Flagga|mongoliet}}</nowiki> | ||
| Rad 242: | Rad 257: | ||
|--- | |--- | ||
|Nigeria||{{Flagga|nigeria}}||<nowiki>{{Flagga|nigeria}}</nowiki> | |Nigeria||{{Flagga|nigeria}}||<nowiki>{{Flagga|nigeria}}</nowiki> | ||
|--- | |||
|Nordmakedonien||{{Flagga|nordmakedonien}}||<nowiki>{{Flagga|nordmakedonien}}</nowiki> | |||
|--- | |--- | ||
|Norge||{{Flagga|norge}}||<nowiki>{{Flagga|norge}}</nowiki> | |Norge||{{Flagga|norge}}||<nowiki>{{Flagga|norge}}</nowiki> | ||
| Rad 254: | Rad 271: | ||
|Palau||{{Flagga|palau}}||<nowiki>{{Flagga|palau}}</nowiki> | |Palau||{{Flagga|palau}}||<nowiki>{{Flagga|palau}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Palombia||{{Flagga|palombia}}||<nowiki>{{Flagga|palombia}}</nowiki> | |[[Palombia]]||{{Flagga|palombia}}||<nowiki>{{Flagga|palombia}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Panama||{{Flagga|panama}}||<nowiki>{{Flagga|panama}}</nowiki> | |Panama||{{Flagga|panama}}||<nowiki>{{Flagga|panama}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Papua Nya Guinea||{{Flagga|papua nya guinea}}||<nowiki>{{Flagga|papua nya guinea}}</nowiki> | |Papua Nya Guinea||{{Flagga|papua nya guinea}}||<nowiki>{{Flagga|papua nya guinea}}</nowiki> | ||
|--- | |||
|Paraguay||{{Flagga|paraguay}}||<nowiki>{{Flagga|paraguay}}</nowiki> | |||
|--- | |--- | ||
|Puerto Rico||{{Flagga|puerto rico}}||<nowiki>{{Flagga|puerto rico}}</nowiki> | |Puerto Rico||{{Flagga|puerto rico}}||<nowiki>{{Flagga|puerto rico}}</nowiki> | ||
| Rad 285: | Rad 304: | ||
|San Marino||{{Flagga|san marino}}||<nowiki>{{Flagga|san marino}}</nowiki> | |San Marino||{{Flagga|san marino}}||<nowiki>{{Flagga|san marino}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|San Theodoros||{{Flagga|san theodoros}}||<nowiki>{{Flagga|san theodoros}}</nowiki> | |[[San Theodoros]]||{{Flagga|san theodoros}}||<nowiki>{{Flagga|san theodoros}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Sankt Christopher och Nevis||{{Flagga|st christopher och nevis}}||<nowiki>{{Flagga|st christopher och nevis}}</nowiki> | |Sankt Christopher och Nevis||{{Flagga|st christopher och nevis}}||<nowiki>{{Flagga|st christopher och nevis}}</nowiki> | ||
| Rad 295: | Rad 314: | ||
|São Tomé och Príncipe||{{Flagga|são tomé och príncipe}}||<nowiki>{{Flagga|são tomé och príncipe}}</nowiki> | |São Tomé och Príncipe||{{Flagga|são tomé och príncipe}}||<nowiki>{{Flagga|são tomé och príncipe}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|São Rico||{{Flagga|são rico}}||<nowiki>{{Flagga|são rico}}</nowiki> | |[[São Rico]]||{{Flagga|são rico}}||<nowiki>{{Flagga|são rico}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Satung||{{Flagga|satung}}||<nowiki>{{Flagga|satung}}</nowiki> | |[[Satung]]||{{Flagga|satung}}||<nowiki>{{Flagga|satung}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Saudi-Arabien||{{Flagga|saudi arabien}}||<nowiki>{{Flagga|saudi arabien}}</nowiki> | |Saudi-Arabien||{{Flagga|saudi-arabien}}||<nowiki>{{Flagga|saudi-arabien}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Schweiz||{{Flagga|schweiz}}||<nowiki>{{Flagga|schweiz}}</nowiki> | |Schweiz||{{Flagga|schweiz}}||<nowiki>{{Flagga|schweiz}}</nowiki> | ||
| Rad 333: | Rad 352: | ||
|Sydkorea||{{Flagga|sydkorea}}||<nowiki>{{Flagga|sydkorea}}</nowiki> | |Sydkorea||{{Flagga|sydkorea}}||<nowiki>{{Flagga|sydkorea}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Syldavien||{{Flagga|syldavien}}||<nowiki>{{Flagga|syldavien}}</nowiki> | |[[Syldavien]]||{{Flagga|syldavien}}||<nowiki>{{Flagga|syldavien}}</nowiki> | ||
|} | |} | ||
| Rad 396: | Rad 415: | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
|Österrike||{{Flagga|österrike}}||<nowiki>{{Flagga|österrike}}</nowiki> | |Österrike||{{Flagga|österrike}}||<nowiki>{{Flagga|österrike}}</nowiki> | ||
|- | |||
|Östtyskland||{{Flagga|östtyskland}}||<nowiki>{{Flagga|östtyskland}}</nowiki> | |||
|} | |} | ||
| Rad 402: | Rad 423: | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Land!!bgcolor="#FFEBAD"|Flagga!!bgcolor="#FFEBAD"|Wiki-kod | ! bgcolor="#FFEBAD"|Land!!bgcolor="#FFEBAD"|Flagga!!bgcolor="#FFEBAD"|Wiki-kod | ||
|--- | |--- | ||
|Bordurien||{{Flagga|bordurien}}||<nowiki>{{Flagga|bordurien}}</nowiki> | |[[Bordurien]]||{{Flagga|bordurien}}||<nowiki>{{Flagga|bordurien}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Khemed||{{Flagga|khemed}}||<nowiki>{{Flagga|khemed}}</nowiki> | |[[Khemed]]||{{Flagga|khemed}}||<nowiki>{{Flagga|khemed}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Latveria||{{Flagga|latveria}}||<nowiki>{{Flagga|latveria}}</nowiki> | |[[Latveria]]||{{Flagga|latveria}}||<nowiki>{{Flagga|latveria}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Palombia||{{Flagga|palombia}}||<nowiki>{{Flagga|palombia}}</nowiki> | |[[Palombia]]||{{Flagga|palombia}}||<nowiki>{{Flagga|palombia}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|San Theodoros||{{Flagga|san theodoros}}||<nowiki>{{Flagga|san theodoros}}</nowiki> | |[[San Theodoros]]||{{Flagga|san theodoros}}||<nowiki>{{Flagga|san theodoros}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|São Rico||{{Flagga|são rico}}||<nowiki>{{Flagga|são rico}}</nowiki> | |[[São Rico]]||{{Flagga|são rico}}||<nowiki>{{Flagga|são rico}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Satung||{{Flagga|satung}}||<nowiki>{{Flagga|satung}}</nowiki> | |[[Satung]]||{{Flagga|satung}}||<nowiki>{{Flagga|satung}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Syldavien||{{Flagga|syldavien}}||<nowiki>{{Flagga|syldavien}}</nowiki> | |[[Syldavien]]||{{Flagga|syldavien}}||<nowiki>{{Flagga|syldavien}}</nowiki> | ||
|} | |} | ||
| Rad 423: | Rad 444: | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Språk!!bgcolor="#FFEBAD"|Symbol!!bgcolor="#FFEBAD"|Wiki-kod | ! bgcolor="#FFEBAD"|Språk!!bgcolor="#FFEBAD"|Symbol!!bgcolor="#FFEBAD"|Wiki-kod | ||
|--- | |--- | ||
|Asturiska||{{Flagga| | |Asturiska||{{Flagga|asturiska}}||<nowiki>{{Flagga|asturiska}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Elsassiska||{{Flagga| | |Elsassiska||{{Flagga|elsassiska}}||<nowiki>{{Flagga|elsassiska}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Esperanto||{{Flagga|esperanto}}||<nowiki>{{Flagga|esperanto}}</nowiki> | |Esperanto||{{Flagga|esperanto}}||<nowiki>{{Flagga|esperanto}}</nowiki> | ||
| Rad 431: | Rad 452: | ||
|Flamländska||{{Flagga|flamländska}}||<nowiki>{{Flagga|flamländska}}</nowiki> | |Flamländska||{{Flagga|flamländska}}||<nowiki>{{Flagga|flamländska}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Jiddisch|| | |Jiddisch||{{Flagga|jiddisch}}||<nowiki>{{Flagga|jiddisch}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Latin|| | |Latin||{{Flagga|latin}}||<nowiki>{{Flagga|latin}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Limburgska||{{Flagga|limburgska}}||<nowiki>{{Flagga|limburgska}}</nowiki> | |Limburgska||{{Flagga|limburgska}}||<nowiki>{{Flagga|limburgska}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Meänkieli||{{Flagga| | |Meänkieli||{{Flagga|meänkieli}}||<nowiki>{{Flagga|meänkieli}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Occitanska||{{Flagga|occitanska}}||<nowiki>{{Flagga|occitanska}}</nowiki> | |Occitanska||{{Flagga|occitanska}}||<nowiki>{{Flagga|occitanska}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Plattyska||{{Flagga| | |Plattyska||{{Flagga|plattyska}}||<nowiki>{{Flagga|plattyska}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Romani||{{Flagga|romani}}||<nowiki>{{Flagga|romani}}</nowiki> | |Romani||{{Flagga|romani}}||<nowiki>{{Flagga|romani}}</nowiki> | ||
| Rad 447: | Rad 468: | ||
|Rätoromanska||{{Flagga|rätoromanska}}||<nowiki>{{Flagga|rätoromanska}}</nowiki> | |Rätoromanska||{{Flagga|rätoromanska}}||<nowiki>{{Flagga|rätoromanska}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Samiska||{{Flagga| | |Samiska||{{Flagga|samiska}}||<nowiki>{{Flagga|samiska}}</nowiki> | ||
|--- | |--- | ||
|Sardiska||{{Flagga| | |Sardiska||{{Flagga|sardiska}}||<nowiki>{{Flagga|sardiska}}</nowiki> | ||
|} | |} | ||
| Rad 467: | Rad 488: | ||
==Tekniskt== | ==Tekniskt== | ||
Flaggorna är formaterade till en bredd av 24 px och en höjd av c:a 16 px för en flagga med svenska flaggans höjd/bredd proportioner. | Flaggorna är formaterade till en bredd av 24 px och en höjd av c:a 16 px för en flagga med svenska flaggans höjd/bredd proportioner. | ||
==Se även== | |||
* [[:mall:Flagga|<nowiki>{{Flagga}}</nowiki>]] | |||
* [[:mall:Land|<nowiki>{{Land}}</nowiki>]] | |||
* [[:mall:Språk|<nowiki>{{Språk}}</nowiki>]] | |||
Nuvarande version från 18 februari 2025 kl. 10.41
Det finns ett antal flaggor/markörer i småformat, som kan vara praktiska att ha som en liten optisk markering när man strukturerar listor över olika länder, territorier, organisationer eller olika språk.
En flagga inkluderas i löpande text med t.ex.
{{Flagga|syldavien}} som ger:
etc.
En flagga har en smal ram t.ex. {{Flagga|japan}} som ger:
etc., vilket är särskilt lämpligt för flaggor där det finns mycket vitt eller gult intill kanten, så som Japan, Polen, Finland. Vill man ta bort ramen så lägger man till det som en parameter t.ex. {{Flagga|syldavien|frame=no}} som ger:
.
För att lägga till nya flaggor, gör följande:
- Se till så att dimensionerna på flaggan överensstämmer med de övriga flaggorna.
- Ladda upp bildfilen/flaggan till seriewikin på sedvanligt sätt ("Ladda upp fil" i vänster-menyn).
- Redigera Mall:Flagga utan ram och följ instruktionerna där för att lägga till den.
- Redigera den här sidan, och lägg till den här nedan på samma sätt som övriga flaggor.
Verkar det svårt, be om hjälp.
Flaggor/Markörer
Politiska Geografiska områden
Följande småflaggor finns f.n. uppladdade:
A
B
| Land | Flagga | Wiki-kod |
|---|---|---|
| Bangladesh | {{Flagga|bangladesh}} | |
| Baskien | {{Flagga|baskien}} | |
| Belarus | {{Flagga|belarus}} | |
| Belgien | {{Flagga|belgien}} | |
| Belize | {{Flagga|belize}} | |
| Bhutan | {{Flagga|bhutan}} | |
| Bordurien | {{Flagga|bordurien}} | |
| Bosnien och Herzegovina | {{Flagga|bosnien och herzegovina}} | |
| Brasilien | {{Flagga|brasilien}} | |
| Bretagne | {{Flagga|bretagne}} | |
| Bulgarien | {{Flagga|bulgarien}} | |
| Burkina Faso | {{Flagga|burkina faso}} |
C
D
| Danmark | {{Flagga|danmark}} | |
| Dominica | {{Flagga|dominica}} |
E
| Egypten | {{Flagga|egypten}} | |
| Elfenbenskusten | {{Flagga|elfenbenskusten}} | |
| Elsass | {{Flagga|alsace}} | |
| England | {{Flagga|england}} | |
| Estland | {{Flagga|estland}} | |
| Etiopien | {{Flagga|etiopien}} |
F
| Fiji | {{Flagga|fiji}} | |
| Filippinerna | {{Flagga|filippinerna}} | |
| Finland | {{Flagga|finland}} | |
| Frankrike | {{Flagga|frankrike}} | |
| Friesland | {{Flagga|friesland}} | |
| Färöarna | {{Flagga|färöarna}} |
G
H
| Hongkong | {{Flagga|hong kong}} |
I
J
K
| Kambodja | {{Flagga|kambodja}} | |
| Kanada | {{Flagga|kanada}} | |
| Katalonien | {{Flagga|katalonien}} | |
| Kenya | {{Flagga|kenya}} | |
| Khemed | {{Flagga|khemed}} | |
| Kina, Folkrepubliken | {{Flagga|folkrepubliken kina}} | |
| Kina, Republiken/Taiwan | {{Flagga|republiken kina}} | |
| Kongo, Republiken (Kongo-Brazzaville) | {{Flagga|republiken kongo}} | |
| Kongo, Demokratiska republiken (Kongo-Kinshasa) | {{Flagga|demokratiska republiken kongo}} | |
| Korsika | {{Flagga|korsika}} | |
| Kroatien | {{Flagga|kroatien}} | |
| Kuba | {{Flagga|kuba}} | |
| Kuwait | {{Flagga|kuwait}} |
L
| Latveria | {{Flagga|latveria}} | |
| Lesotho | {{Flagga|lesotho}} | |
| Lettland | {{Flagga|lettland}} | |
| Libanon | {{Flagga|libanon}} | |
| Litauen | {{Flagga|litauen}} | |
| Luxemburg | {{Flagga|luxemburg}} |
M
N
| Nederländerna | {{Flagga|nederländerna}} | |
| Niger | {{Flagga|niger}} | |
| Nigeria | {{Flagga|nigeria}} | |
| Nordmakedonien | {{Flagga|nordmakedonien}} | |
| Norge | {{Flagga|norge}} | |
| Nya Zeeland | {{Flagga|nya zeeland}} |
P
| Pakistan | {{Flagga|pakistan}} | |
| Palau | {{Flagga|palau}} | |
| Palombia | {{Flagga|palombia}} | |
| Panama | {{Flagga|panama}} | |
| Papua Nya Guinea | {{Flagga|papua nya guinea}} | |
| Paraguay | {{Flagga|paraguay}} | |
| Puerto Rico | {{Flagga|puerto rico}} | |
| Polen | {{Flagga|polen}} | |
| Portugal | {{Flagga|portugal}} |
Q
| Québec | {{Flagga|quebec}} |
R
| Rumänien | {{Flagga|rumänien}} | |
| Ryssland | {{Flagga|ryssland}} |
S
| Sameland/Sápmi | {{Flagga|sapmi}} | |
| San Marino | {{Flagga|san marino}} | |
| San Theodoros | {{Flagga|san theodoros}} | |
| Sankt Christopher och Nevis | {{Flagga|st christopher och nevis}} | |
| Sankt Vincent och Grenadinerna | {{Flagga|st vincent och grenadinerna}} | |
| Sankta Lucia | {{Flagga|st lucia}} | |
| São Tomé och Príncipe | {{Flagga|são tomé och príncipe}} | |
| São Rico | {{Flagga|são rico}} | |
| Satung | {{Flagga|satung}} | |
| Saudi-Arabien | {{Flagga|saudi-arabien}} | |
| Schweiz | {{Flagga|schweiz}} | |
| Serbien | {{Flagga|serbien}} | |
| Serbien och Montenegro (2003–2006) | {{Flagga|serbien och montenegro}} | |
| Sierra Leone | {{Flagga|sierra leone}} | |
| Singapore | {{Flagga|singapore}} | |
| Skottland | {{Flagga|skottland}} | |
| Slovakien | {{Flagga|slovakien}} | |
| Slovenien | {{Flagga|slovenien}} | |
| Socialistiska federationen Jugoslavien (1945–1992) | {{Flagga|socialistiska federationen jugoslavien}} | |
| Sovjetunionen | {{Flagga|sovjetunionen}} | |
| Spanien | {{Flagga|spanien}} | |
| Storbritannien | {{Flagga|storbritannien}} | |
| Sudan | {{Flagga|sudan}} | |
| Sverige | {{Flagga|sverige}} | |
| Sydafrika | {{Flagga|sydafrika}} | |
| Sydkorea | {{Flagga|sydkorea}} | |
| Syldavien | {{Flagga|syldavien}} |
T
U
| Uganda | {{Flagga|uganda}} | |
| Ungern | {{Flagga|ungern}} | |
| Ukraina | {{Flagga|ukraina}} | |
| Uruguay | {{Flagga|uruguay}} | |
| USA | {{Flagga|usa}} |
V, W
| Wales | {{Flagga|wales}} | |
| Vietnam | {{Flagga|vietnam}} |
Z
| Zambia | {{Flagga|zambia}} | |
| Zimbabwe | {{Flagga|zimbabwe}} |
Å
| Åland | {{Flagga|åland}} |
Ö
| Österrike | {{Flagga|österrike}} | |
| Östtyskland | {{Flagga|östtyskland}} |
Serieländer, etc.
| Land | Flagga | Wiki-kod |
|---|---|---|
| Bordurien | {{Flagga|bordurien}} | |
| Khemed | {{Flagga|khemed}} | |
| Latveria | {{Flagga|latveria}} | |
| Palombia | {{Flagga|palombia}} | |
| San Theodoros | {{Flagga|san theodoros}} | |
| São Rico | {{Flagga|são rico}} | |
| Satung | {{Flagga|satung}} | |
| Syldavien | {{Flagga|syldavien}} |
Språksymboler
Geografiska symboler och organisationer
Div. geografiska symboler, organisationer, etc. som inte är språksymboler.
| Språk | Symbol | Wiki-kod |
|---|---|---|
| Europa | {{Flagga|europa}} | |
| FN | {{Flagga|förenta nationerna}} | |
| Nordiska rådet | {{Flagga|norden}} |
Tekniskt
Flaggorna är formaterade till en bredd av 24 px och en höjd av c:a 16 px för en flagga med svenska flaggans höjd/bredd proportioner.