Användare:Bnw/Test: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Bnw (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Bnw (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
Används vid behov. | Används vid behov. | ||
{| class="wikitable sortable" | |||
!Engelskt namn!!Eventuellt svenskt namn!!Civilt namn!!kommentar | |||
|- | |||
| [[Spider-man]] || Spindelmannen || Parker, Peter||foo bar | |||
|- | |||
| [[Spider-man]] || Spindeln || Parker, Peter||foo bar | |||
|- | |||
| [[Daredevil]] || Våghalsen || Murdoch, Matt||foo bar | |||
|- | |||
| [[Daredevil]] || Demonen || Murdoch, Matt||foo bar | |||
|} | |||
| Rad 20: | Rad 32: | ||
| 548 | | 548 | ||
|} | |} | ||
{| class="wikitable sortable" {{snyggtabell}} | |||
!bgcolor="#FFEBAD"|name!!bgcolor="#FFEBAD"|data!!bgcolor="#FFEBAD"|more data | |||
|- | |||
| cats || 273 || 53 | |||
|- | |||
| dogs|| 65|| 8,492 | |||
|- | |||
| mice|| 1,649|| 548 | |||
|} | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nr !!bgcolor="#FFEBAD"|Titel !!bgcolor="#FFEBAD"| Författare !!bgcolor="#FFEBAD"| Tecknare !!bgcolor="#FFEBAD"| Publicering | |||
|- | |||
| x || "Banditerna i Red Rock" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr ??<br>''Buffalo'' nr 18/1973<br>''Buffalo'' nr 22/1979 | |||
|- | |||
| x || "Ranchfejden" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref>Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till [[Seriearkivet]], under titeln "En fälla för Cheynne-Ben".</ref> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 4/1973 | |||
|- | |||
| x || "Dynamitligan" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 5/1975<br>''Buffalo'' nr 12/1981 | |||
|- | |||
| x || "Spökstaden" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo Bill'' nr 14/1983 | |||
|- | |||
| x || "På vindens vingar" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo Bill'' nr 16/1983 | |||
|- | |||
| x || "Skuggarmén" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo Bill'' nr 9/1984 | |||
|- | |||
| x || "Gisslan" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo Bill'' nr 10/1984 | |||
|- | |||
|} | |||
{{stub}} | |||
Versionen från 16 mars 2025 kl. 22.52
Används vid behov.
| Engelskt namn | Eventuellt svenskt namn | Civilt namn | kommentar |
|---|---|---|---|
| Spider-man | Spindelmannen | Parker, Peter | foo bar |
| Spider-man | Spindeln | Parker, Peter | foo bar |
| Daredevil | Våghalsen | Murdoch, Matt | foo bar |
| Daredevil | Demonen | Murdoch, Matt | foo bar |
| name | data | more data |
|---|---|---|
| cats | 273 | 53 |
| dogs | 65 | 8,492 |
| mice | 1,649 | 548 |
| name | data | more data |
|---|---|---|
| cats | 273 | 53 |
| dogs | 65 | 8,492 |
| mice | 1,649 | 548 |
| Nr | Titel | Författare | Tecknare | Publicering |
|---|---|---|---|---|
| x | "Banditerna i Red Rock" | Okänt. | Okänt. | Buffalo nr ?? Buffalo nr 18/1973 Buffalo nr 22/1979 |
| x | "Ranchfejden" | Lundström[1] | Okänt. | Buffalo nr 4/1973 |
| x | "Dynamitligan" | Okänt. | Okänt. | Buffalo nr 5/1975 Buffalo nr 12/1981 |
| x | "Spökstaden" | Okänt. | Okänt. | Buffalo Bill nr 14/1983 |
| x | "På vindens vingar" | Okänt. | Okänt. | Buffalo Bill nr 16/1983 |
| x | "Skuggarmén" | Okänt. | Okänt. | Buffalo Bill nr 9/1984 |
| x | "Gisslan" | Okänt. | Okänt. | Buffalo Bill nr 10/1984 |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
- ↑ Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, under titeln "En fälla för Cheynne-Ben".
