Buffalo: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag)
Andreas (diskussion | bidrag)
Rad 192: Rad 192:
| x || "Montezumas skatt" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref>Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till [[Seriearkivet]], under titeln "Montezumas guldstad".</ref> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 12/1973<br>''Buffalo'' nr 13/1979
| x || "Montezumas skatt" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref>Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till [[Seriearkivet]], under titeln "Montezumas guldstad".</ref> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 12/1973<br>''Buffalo'' nr 13/1979
|-
|-
| x || "Guldets förbannelse" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 13/1973
| x || "Guldets förbannelse" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || [[Cándido Ruiz Pueyo|Pueyo]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 13/1973
|-
|-
| x || "Döden i gryningen" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 16/1973<br>''Buffalo'' nr 18/1979
| x || "Döden i gryningen" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 16/1973<br>''Buffalo'' nr 18/1979
Rad 204: Rad 204:
| x || "Rånarens återkomst" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 4/1974<br>''Buffalo'' nr 6/1980
| x || "Rånarens återkomst" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 4/1974<br>''Buffalo'' nr 6/1980
|-
|-
| x || "Whiskykriget" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 6/1974<br>''Buffalo'' nr 12/1980
| x || "Whiskykriget" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || [[Cándido Ruiz Pueyo|Pueyo]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 6/1974<br>''Buffalo'' nr 12/1980
|-
|-
| x || "Ett gammalt mord" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 7/1974
| x || "Ett gammalt mord" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 7/1974
Rad 210: Rad 210:
| x || "Utbrytarkungen" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 10/1974
| x || "Utbrytarkungen" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 10/1974
|-
|-
| x || "Hästtjuvar hänger man" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 12/1974
| x || "Hästtjuvarna" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref>Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till [[Seriearkivet]], under titeln "Hästtjuvar hänger man".</ref> || [[Cándido Ruiz Pueyo|Pueyo]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 12/1974
|-
|-
| x || "Bröderna Dillners bankrån" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 15/1974
| x || "Bröderna Dillners bankrån" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 15/1974
|-
|-
| x || "Dynamitligan" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 5/1975<br>''Buffalo'' nr 12/1981
| x || "Dynamitligan" || Okänt. || [[Cándido Ruiz Pueyo|Pueyo]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 5/1975<br>''Buffalo'' nr 12/1981
|-
|-
| x || "Kapten Nolans förräderi" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 7/1975<br>''Buffalo Bill'' nr 18/1981
| x || "Kapten Nolans förräderi" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 7/1975<br>''Buffalo Bill'' nr 18/1981
Rad 220: Rad 220:
| x || "Indianskatten" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 8/1975<br>''Buffalo'' nr ?
| x || "Indianskatten" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 8/1975<br>''Buffalo'' nr ?
|-
|-
| x || "Hämnd" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref>Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till [[Seriearkivet]], under titeln "Den ljuva hämnden".</ref> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 10/1975<br>''Buffalo Bill'' nr 20/1982
| x || "Hämnd" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref>Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till [[Seriearkivet]], under titeln "Den ljuva hämnden".</ref> || [[Cándido Ruiz Pueyo|Pueyo]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 10/1975<br>''Buffalo Bill'' nr 20/1982
|-
|-
| x || "Uppgörelsen" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref>Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till [[Seriearkivet]], under titeln "Den djävulska planen".</ref> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 11/1975<br>''Buffalo Bill'' nr 1/1983
| x || "Uppgörelsen" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref>Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till [[Seriearkivet]], under titeln "Den djävulska planen".</ref> || [[Cándido Ruiz Pueyo|Pueyo]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 11/1975<br>''Buffalo Bill'' nr 1/1983
|-
|-
| x || "Blodspengar"<br>"Krigslisten" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 14/1975<br>''Buffalo Bill'' nr 22/1981
| x || "Blodspengar"<br>"Krigslisten" || [[Janne Lundström|Lundström]]<ref name="jl-kvitto" /> || Okänt. || ''Buffalo'' nr 14/1975<br>''Buffalo Bill'' nr 22/1981
Rad 232: Rad 232:
| x || "Vägen västerut" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 1/1976<br>''Buffalo Bill'' nr 16/1982
| x || "Vägen västerut" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 1/1976<br>''Buffalo Bill'' nr 16/1982
|-
|-
| x || "Ranchfejden" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 3/1976<br>''Buffalo Bill'' nr 18/1982
| x || "Ranchfejden" || Okänt. || [[Rafael Méndez|Méndez]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 3/1976<br>''Buffalo Bill'' nr 18/1982
|-
|-
| x || "Örnnästet" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 6/1976<br>''Buffalo Bill'' nr 2/1983
| x || "Örnnästet" || Okänt. || [[Cándido Ruiz Pueyo|Pueyo]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 6/1976<br>''Buffalo Bill'' nr 2/1983
|-
|-
| x || "Spökranchen" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 7/1976<br>''Buffalo Bill'' nr 2/1984
| x || "Spökranchen" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 7/1976<br>''Buffalo Bill'' nr 2/1984
Rad 276: Rad 276:
| x || "Siouxernas fånge" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 22/1977<br>''Buffalo Bill'' nr 12/1984
| x || "Siouxernas fånge" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 22/1977<br>''Buffalo Bill'' nr 12/1984
|-
|-
| x || "Blodshämnden" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 23/1977
| x || "Blodshämnden" || Okänt. || [[Rafael Méndez|Méndez]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 23/1977
|-
|-
| x || "Striden vid blockhuset" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 24/1977
| x || "Striden vid blockhuset" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 24/1977
Rad 350: Rad 350:
| x || "Sista hjältedådet" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 19/1979
| x || "Sista hjältedådet" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 19/1979
|-
|-
| x || "Falskmyntarna" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 20/1979
| x || "Falskmyntarna" || Okänt. || [[Cándido Ruiz Pueyo|Pueyo]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 20/1979
|-
|-
| x || "Peststaden" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 21/1979
| x || "Peststaden" || Okänt. || [[Rafael Méndez|Méndez]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 21/1979
|-
|-
| x || "Jakten på dollarmiljonen" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 24/1979
| x || "Jakten på dollarmiljonen" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 24/1979
|-
|-
| x || "En vän i döden" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 1/1980
| x || "En vän i döden" || Okänt. || [[Rafael Méndez|Méndez]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 1/1980
|-
|-
| x || "Guld i Peaceful Valley" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 3/1980
| x || "Guld i Peaceful Valley" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 3/1980
Rad 366: Rad 366:
| x || "Vapentjuvarna" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 7/1980
| x || "Vapentjuvarna" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 7/1980
|-
|-
| x || "Den magiska hästen" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 9/1980
| x || "Den magiska hästen" || Okänt. || [[Rafael Méndez|Méndez]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 9/1980
|-
|-
| x || "Marodörerna vid Diablo" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 11/1980
| x || "Marodörerna vid Diablo" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 11/1980
|-
|-
| x || "Apachernas hämnd" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 14/1980
| x || "Mördardiligensen" || Okänt. || [[Rafael Méndez|Méndez]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 13/1980
|-
| x || "Apachernas hämnd" || Okänt. || [[Cándido Ruiz Pueyo|Pueyo]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 14/1980
|-
|-
| x || "Benrangelsöknen" || Okänt. || [[Carlos Ezquerra|Ezquerra]]<ref name = "visuell">Signatur saknas, visuell bekräftelse.</ref> || ''Buffalo'' nr 15/1980
| x || "Benrangelsöknen" || Okänt. || [[Carlos Ezquerra|Ezquerra]]<ref name = "visuell">Signatur saknas, visuell bekräftelse.</ref> || ''Buffalo'' nr 15/1980
Rad 378: Rad 380:
| x || "Utbrytarkungen" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 18/1980
| x || "Utbrytarkungen" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 18/1980
|-
|-
| x || "Med kniven mot strupen" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 19/1980
| x || "Med kniven mot strupen" || Okänt. || [[Rafael Méndez|Méndez]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 19/1980
|-
|-
| x || "Napoleons svärd" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 20/1980
| x || "Napoleons svärd" || Okänt. || [[Cándido Ruiz Pueyo|Pueyo]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 20/1980
|-
|-
| x || "Medaljongens gåta" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 21/1980
| x || "Medaljongens gåta" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 21/1980
|-
|-
| x || "Bröderna Dillners bankkupp" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 22/1980
| x || "Bröderna Dillners bankkupp" || Okänt. || [[Cándido Ruiz Pueyo|Pueyo]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 22/1980
|-
|-
| x || "Siouxernas hämnd" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 23/1980
| x || "Siouxernas hämnd" || Okänt. || [[Rafael Méndez|Méndez]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 23/1980
|-
|-
| x || "Skräckens flod" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 24/1980
| x || "Skräckens flod" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 24/1980
|-
|-
| x || "Dödligt dokument" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 2/1981
| x || "Dödligt dokument" || Okänt. || [[Cándido Ruiz Pueyo|Pueyo]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 2/1981
|-
|-
| x || "Jägarna och den jagade" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 4/1981
| x || "Jägarna och den jagade" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 4/1981
Rad 396: Rad 398:
| x || "Duellen" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 6/1981
| x || "Duellen" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 6/1981
|-
|-
| x || "Oduglingen" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo'' nr 7/1981
| x || "Oduglingen" || Okänt. || [[Cándido Ruiz Pueyo|Pueyo]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo'' nr 7/1981
|-
|-
| x || "I björnens klor" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo Bill'' nr 8/1981
| x || "I björnens klor" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo Bill'' nr 8/1981
Rad 442: Rad 444:
| x || "Döden på scenen" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo Bill'' nr 19/1982
| x || "Döden på scenen" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo Bill'' nr 19/1982
|-
|-
| x || "Hämndens män" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo Bill'' nr 3/1983
| x || "Hämndens män" || Okänt. || [[Federico Maidagan|Maidagan]]<ref name="visuell" /> || ''Buffalo Bill'' nr 3/1983
|-
|-
| x || "Falska rykten" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo Bill'' nr 8/1983
| x || "Falska rykten" || Okänt. || Okänt. || ''Buffalo Bill'' nr 8/1983

Versionen från 4 juni 2025 kl. 09.52

SERIETIDNING
Buffalo Bill (Ⅱ)
Land: Sverige
Språk: Svenska

Startade:1965
Upphörde:1965
Förlag:Semic Press

Buffalo med TV-serier
Buffalo med TV-serier (1966–1968)

Startade:1966
Upphörde:1968
Förlag:Semic Press

Ihopslagen med:TV-serier (1966)
Buffalo
Buffalo
Buffalo (1968–1981)

Startade:1968
Upphörde:1981
Förlag:Semic Press
ISSN:0345-1836

Ihopslagen med:Frisco Kid (1972)
Buffalo Bill (Ⅲ)
Buffalo Bill (Ⅲ) (1981–1984)

Startade:1981
Upphörde:1984
Förlag:Semic Press
ISSN:0349-9731

För serien, se "Buffalo Bill".


Buffalo, svensk serietidning från Semic Press med olika westernserier; hette omväxlande Buffalo Bill (1965; 1981–84), Buffalo med TV-serier (1966–68 efter sammanslagning med TV-serier) och Buffalo (1968–81). Tidningen Frisco Kid lades ner 1972 och slogs därefter ihop med Buffalo.

Innehöll Fred Meaghers dagspress-version av serien "Buffalo Bill" 1965–1967. Därefter skrevs "Buffalo Bill"-materialet i denna tidning för Sverige, bl.a. av Leif Bergendorff, Norman Worker (under psedonymen John Bull) och Donne Avenell och tecknades i Spanien (en av dessa tecknare var Rafael Méndez). Selecciones Ilustradas hanterade export av äventyren till Frankrike och Portugal.[1]

Tidningen innehöll även frågespalten Ponny-Expressen och läsarföreningen Wild West Club.

Index över den svenska licensproduktionen

Detta index innehåller de "Buffalo Bill"-serieavsnitt som producerades direkt för den svenska tidningen.

Nr Titel Författare Tecknare Publicering
x "Banditerna i Red Rock" Okänt. Okänt. Buffalo nr ??
Buffalo nr 18/1973
Buffalo nr 22/1979
x "De hänsynslösa" Okänt. Okänt. Buffalo nr ??
Buffalo nr 21/1975
Buffalo Bill nr 8/1982
x "Laglös stad" Okänt. Okänt. Buffalo nr ??
Buffalo Bill nr 10/1982
x "Grottmysteriet" Okänt. Okänt. Buffalo nr ??
Buffalo nr 5/1974
Buffalo Bill nr 2/1980
x "Hästtjuvarna" Okänt. Okänt. Buffalo nr ??
Buffalo nr 16/1977
Buffalo Bill nr 8/1984
x "Inringad" Okänt. Okänt. Buffalo nr ??
Buffalo nr 15/1976
x "Tomahawkduellen" Okänt. Okänt. Buffalo nr ??
Buffalo nr 11/1974
Buffalo nr 1/1981
x "Tvekampen" Okänt. Okänt. Buffalo nr ??
Buffalo nr 4/1975
Buffalo nr 13/1981
x "Förrädarnas pakt" Okänt. Okänt. Buffalo nr 2/1968
x "Siouxernas hämnd" Okänt. Okänt. Buffalo nr 4/1968
Buffalo Bill nr 16/1974
x "Inkräktarna" Okänt. Okänt. Buffalo nr 5/1968
Buffalo nr 14/1973
Buffalo nr 16/1980
x "Blå fågelns förräderi"
"Vapenhandlarna"
Okänt. Okänt. Buffalo nr 6/1968
Buffalo nr 13/1974
x "Örnens hämnd" Okänt. Okänt. Buffalo nr 7/1968
Buffalo nr 15/1973
x "Revolvermannen" Okänt. Okänt. Buffalo nr 10/1968
Buffalo nr 2/1974
Buffalo Bill nr 25/1979
x "Fem laglösa män" Okänt. Okänt. Buffalo nr 11/1968
Buffalo nr 9/1974
Buffalo nr 8/1980
x "Desperados på prärien" Okänt. Okänt. Buffalo nr 12/1968
Buffalo nr 3/1974
x "Arabligan" Okänt. Okänt. Buffalo nr 13/1968
Buffalo nr 16/1981
x "Översittaren" Okänt. Okänt. Buffalo nr 1/1969
x "Karavan mot döden" Okänt. Okänt. Buffalo nr 2/1969
Buffalo nr 2/1975
Buffalo Bill nr 10/1981
x "Den glömda skatten" Okänt. Okänt. Buffalo nr 4/1969
Buffalo nr 21/1975
Buffalo Bill nr 8/1982
x "Indianhataren" Okänt. Okänt. Buffalo nr 5/1969
Buffalo nr 20/1981
x "Krigslisten"
"Krigslisten"
"Fredspakten"
Okänt. Okänt. Buffalo nr 6/1969
Buffalo nr 12/1975
Buffalo Bill nr 14/1982
x "Dubbelgångaren" Okänt. Okänt. Buffalo nr 7/1969
Buffalo nr 17/1981
x "Bankrånarna" Okänt. Okänt. Buffalo nr 8/1969
Buffalo nr 13/1975
Buffalo Bill nr 24/1981
x "Röda Molnets hämnd" Okänt. Okänt. Buffalo nr 11/1969
x "Fången" Okänt. Okänt. Buffalo nr 13/1969
Buffalo nr 19/1975
Buffalo Bill nr 6/1982
x "Gula Handens hämnd" Okänt. Okänt. Buffalo nr 8/1970
Buffalo nr 11/1976
Buffalo Bill nr 5/1984
x "Skattsökarna" Okänt. Okänt. Buffalo nr 9/1970
x "Spökdalens hemlighet" Okänt. Okänt. Buffalo nr 11/1970
Buffalo nr 4/1976
Buffalo Bill nr 4/1983
x "Den vite medicinmannen" Okänt. Okänt. Buffalo nr 4/1971
Buffalo nr 6/1977
Buffalo Bill nr 6/1984
x "Den siste oglawaindianen" Okänt. Okänt. Buffalo nr 5/1971
Buffalo nr 2/1977
Buffalo Bill nr 1/1984
x "Siouxupproret" Okänt. Okänt. Buffalo nr 6/1971
x "Bankrånarna" Okänt. Okänt. Buffalo nr 7/1971
x "Indianrebellerna" Okänt. Okänt. Buffalo nr 8/1971
Buffalo nr 10/1977
x "Tvekampen" Okänt. Okänt. Buffalo nr 13/1971
Buffalo nr 4/1975
Buffalo nr 13/1981
x "Striden vid blockhuset" Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 2/1972
x "Indianhataren" Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 4/1972
x "Dubbelgångaren" Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 5/1972
x "Utpressarna" Lundström[2] Okänt. Buffalo nr 6/1972
x "Sitting Bulls fångar" Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 7/1972
Buffalo nr 8/1978
x "Hämnaren i Harrow City" Lundström[3] Okänt. Buffalo nr 8/1972
Buffalo Bill nr 20/1982
x "Våldets dal" Lundström[4] Okänt. Buffalo nr 9/1972
Buffalo nr 10/1978
x "Mannen från östern" Lundström[5] Okänt. Buffalo nr 10/1972
Buffalo nr 14/1978
x "Saloonkriget" Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 11/1972
x "Hästtjuven" Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 12/1972
x "Jakten på Curley Joe" Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 13/1972
x "Bankrånarna" Lundström[6] Okänt. Buffalo nr 1/1973
x "Blockhusets hemlighet" Lundström[7] Okänt. Buffalo nr 2/1973
Buffalo nr 24/1978
x "Lynchmobben" Lundström[8] Okänt. Buffalo nr 3/1973
Buffalo nr 20/1978
x "Ranchfejden" Lundström[9] Okänt. Buffalo nr 4/1973
x "Krypskytten" Lundström[10] Manel[11] Buffalo nr 5/1973
x "Silvergruvans gåta" Lundström[12] Okänt. Buffalo nr 6/1973
Buffalo nr 3/1979
x "Gröngölingen" Lundström[13] Okänt. Buffalo nr 7/1973
x "Tågrånarna" Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 8/1973
x "Med snaran om halsen" Lundström[14] Okänt. Buffalo nr 9/1973
Buffalo nr 9/1979
x "Indianagenten" Okänt. Okänt. Buffalo nr 10/1973
x "Hökens sista kupp" Okänt. Okänt. Buffalo nr 11/1973
Buffalo nr ?/1979
x "Montezumas skatt" Lundström[15] Okänt. Buffalo nr 12/1973
Buffalo nr 13/1979
x "Guldets förbannelse" Lundström[1] Pueyo[16] Buffalo nr 13/1973
x "Döden i gryningen" Okänt. Okänt. Buffalo nr 16/1973
Buffalo nr 18/1979
x "Människo-offret" Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 16/1973
x "Blå fågeln tar hem spelet" Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 17/1973
x "Spökhästen" Okänt. Okänt. Buffalo nr ?/197?
Buffalo nr 1/1974
x "Rånarens återkomst" Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 4/1974
Buffalo nr 6/1980
x "Whiskykriget" Lundström[1] Pueyo[16] Buffalo nr 6/1974
Buffalo nr 12/1980
x "Ett gammalt mord" Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 7/1974
x "Utbrytarkungen" Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 10/1974
x "Hästtjuvarna" Lundström[17] Pueyo[16] Buffalo nr 12/1974
x "Bröderna Dillners bankrån" Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 15/1974
x "Dynamitligan" Okänt. Pueyo[16] Buffalo nr 5/1975
Buffalo nr 12/1981
x "Kapten Nolans förräderi" Okänt. Okänt. Buffalo nr 7/1975
Buffalo Bill nr 18/1981
x "Indianskatten" Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 8/1975
Buffalo nr ?
x "Hämnd" Lundström[18] Pueyo[16] Buffalo nr 10/1975
Buffalo Bill nr 20/1982
x "Uppgörelsen" Lundström[19] Pueyo[16] Buffalo nr 11/1975
Buffalo Bill nr 1/1983
x "Blodspengar"
"Krigslisten"
Lundström[1] Okänt. Buffalo nr 14/1975
Buffalo Bill nr 22/1981
x "Prisjägaren" Okänt. Okänt. Buffalo nr 16/1975
Buffalo Bill nr 26/1981
x "Ont uppsåt" Okänt. Okänt. Buffalo nr 18/1975
Buffalo nr 2/1982
x "Vägen västerut" Okänt. Okänt. Buffalo nr 1/1976
Buffalo Bill nr 16/1982
x "Ranchfejden" Okänt. Méndez[16] Buffalo nr 3/1976
Buffalo Bill nr 18/1982
x "Örnnästet" Okänt. Pueyo[16] Buffalo nr 6/1976
Buffalo Bill nr 2/1983
x "Spökranchen" Okänt. Okänt. Buffalo nr 7/1976
Buffalo Bill nr 2/1984
x "Siouxkriget" Okänt. Okänt. Buffalo nr 9/1976
Buffalo Bill nr 11/1983
x "Buffeljägarna" Okänt. Okänt. Buffalo nr 10/1976
Buffalo Bill nr 9/1983
x "Med livet som insats" Okänt. Romero[16] Buffalo nr 12/1976
Buffalo Bill nr 7/1983
x "Svarta Björnens hämnd" Okänt. Okänt. Buffalo nr 13/1976
Buffalo Bill nr 12/1983
x "Desertörerna" Okänt. Okänt. Buffalo nr 19/1976
x "Trubbel till tusen" Okänt. Okänt. Buffalo nr 23/1976
x "Gränsbanditer" Okänt. Okänt. Buffalo nr 1/1977
Buffalo Bill nr 3/1984
x "Bankrånarna" Okänt. Okänt. Buffalo nr 4/1977
x "Skallerormens hämnd" Okänt. Méndez[20] Buffalo nr 9/1977
x "Boskapskungen" Okänt. Okänt. Buffalo nr 7/1977
x "Våldets stad" Okänt. Okänt. Buffalo nr 11/1977
x "Greyhoundmassakern" Okänt. Okänt. Buffalo nr 12/1977
x "Laglöst land" Okänt. Okänt. Buffalo nr 15/1977
Buffalo Bill nr 7/1984
x "Hästtjuvarna" Okänt. Okänt. Buffalo nr 16/1977
Buffalo Bill nr 8/1984
x "Kedjefången" (del 1) Okänt. Gual[16] Buffalo nr 17/1977
x "Inringade" Okänt. Okänt. Buffalo nr 18/1977
Buffalo Bill nr 11/1984
x "Samsons sista strid" (del 2) Okänt. Gual[16] Buffalo nr 19/1977
x "Gröngölingen" Okänt. Okänt. Buffalo nr 21/1977
x "Siouxernas fånge" Okänt. Okänt. Buffalo nr 22/1977
Buffalo Bill nr 12/1984
x "Blodshämnden" Okänt. Méndez[16] Buffalo nr 23/1977
x "Striden vid blockhuset" Okänt. Okänt. Buffalo nr 24/1977
x "Hämnaren i Harrow City" Okänt. Okänt. Buffalo nr 26/1977
x "Vapenhandlarna" Okänt. Okänt. Buffalo nr 1/1978
x "Dubbelgångaren" Okänt. Okänt. Buffalo nr 2/1978
x "Den starkes rätt" Okänt. Okänt. Buffalo nr 3/1978
x "Indianhataren" Okänt. Okänt. Buffalo nr 4/1978
x "Wells Fargo-guldet" Okänt. Okänt. Buffalo nr 5/1978
x "Utpressarna" Okänt. Okänt. Buffalo nr 6/1978
x "Människojakt" Okänt. Okänt. Buffalo nr 7/1978
x "Sitting Bulls fångar" Okänt. Okänt. Buffalo nr 8/1978
x "Mannen från Virginia" Okänt. Okänt. Buffalo nr 9/1978
x "Våldets dal" Okänt. Okänt. Buffalo nr 10/1978
x "Blå fågelns förräderi" Okänt. Okänt. Buffalo nr 11/1978
x "Saloonkriget" Okänt. Okänt. Buffalo nr 12/1978
x "De dödsdömdas dal" Okänt. Ezquerra[11] Buffalo nr 13/1978
x "Mannen från östern" Okänt. Okänt. Buffalo nr 14/1978
x "Den långa ritten" Okänt. Okänt. Buffalo nr 15/1978
x "De laglösa i Dead Canyon" Okänt. Okänt. Buffalo nr 16/1978
x "Den siste cree-indianen" Okänt. Okänt. Buffalo nr 17/1978
x "Jakten på Curley Joe" Okänt. Okänt. Buffalo nr 18/1978
x "Destination döden" Okänt. Romero[1] Buffalo nr 19/1978
x "De oförsonliga" Okänt. Okänt. Buffalo nr 21/1978
x "Buffalo Bill och bankrånarna" Okänt. Okänt. Buffalo nr 22/1978
x "Det kalla spåret" Okänt. Okänt. Buffalo nr 23/1978
x "Till sista kulan" Okänt. Okänt. Buffalo nr 25/1978
x "Ranchfejden" Okänt. Okänt. Buffalo nr 26/1978
x "Nybyggarna" Okänt. Okänt. Buffalo nr 1/1979
x "Det farliga fartyget" Okänt. Okänt. Buffalo nr 4/1979
x "Dödligt hot i Doddsville" Okänt. Okänt. Buffalo nr 8/1979
x "Calamity Jane" Okänt. Okänt. Buffalo nr 10/1979
x "Comancheros" Okänt. Okänt. Buffalo nr 11/1979
x "Ranchkriget" Okänt. Okänt. Buffalo nr 12/1979
x "Indianagenten" Okänt. Okänt. Buffalo nr 14/1979
x "Vildhjärnan" Okänt. Okänt. Buffalo nr 15/1979
x "Dödsmarschen" Okänt. Okänt. Buffalo nr 17/1979
x "Sista hjältedådet" Okänt. Okänt. Buffalo nr 19/1979
x "Falskmyntarna" Okänt. Pueyo[16] Buffalo nr 20/1979
x "Peststaden" Okänt. Méndez[16] Buffalo nr 21/1979
x "Jakten på dollarmiljonen" Okänt. Okänt. Buffalo nr 24/1979
x "En vän i döden" Okänt. Méndez[16] Buffalo nr 1/1980
x "Guld i Peaceful Valley" Okänt. Okänt. Buffalo nr 3/1980
x "Desperados på prärien" Okänt. Okänt. Buffalo nr 4/1980
x "Cash-ligans fiende" Okänt. Okänt. Buffalo nr 5/1980
x "Vapentjuvarna" Okänt. Okänt. Buffalo nr 7/1980
x "Den magiska hästen" Okänt. Méndez[16] Buffalo nr 9/1980
x "Marodörerna vid Diablo" Okänt. Okänt. Buffalo nr 11/1980
x "Mördardiligensen" Okänt. Méndez[16] Buffalo nr 13/1980
x "Apachernas hämnd" Okänt. Pueyo[16] Buffalo nr 14/1980
x "Benrangelsöknen" Okänt. Ezquerra[16] Buffalo nr 15/1980
x "Djävulsbrygden" Okänt. Okänt. Buffalo nr 17/1980
x "Utbrytarkungen" Okänt. Okänt. Buffalo nr 18/1980
x "Med kniven mot strupen" Okänt. Méndez[16] Buffalo nr 19/1980
x "Napoleons svärd" Okänt. Pueyo[16] Buffalo nr 20/1980
x "Medaljongens gåta" Okänt. Okänt. Buffalo nr 21/1980
x "Bröderna Dillners bankkupp" Okänt. Pueyo[16] Buffalo nr 22/1980
x "Siouxernas hämnd" Okänt. Méndez[16] Buffalo nr 23/1980
x "Skräckens flod" Okänt. Okänt. Buffalo nr 24/1980
x "Dödligt dokument" Okänt. Pueyo[16] Buffalo nr 2/1981
x "Jägarna och den jagade" Okänt. Okänt. Buffalo nr 4/1981
x "Duellen" Okänt. Okänt. Buffalo nr 6/1981
x "Oduglingen" Okänt. Pueyo[16] Buffalo nr 7/1981
x "I björnens klor" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 8/1981
x "Farligt guld" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 9/1981
x "Falskspelaren" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 11/1981
x "Flykten från dödslägret" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 15/1981
x "Röd mans guld" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 19/1981
x "Döden drar västerut" Okänt. Pérez[21] Buffalo Bill nr 21/1981
x "Siouxernas skatt" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 23/1981
x "I rättvisans namn" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 25/1981
x "De red om natten" Okänt. Solé[11] Buffalo Bill nr 1/1982
x "Ont uppsåt" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 2/1982
x "Tulsa-bröderna" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 3/1982
x "Hetsporren" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 4/1982
x "Fånge hos kråkindianerna" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 5/1982
x "Indianupproret" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 7/1982
x "Uppror i Mexico" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 9/1982
x "En kvinnas hämnd" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 11/1982
x "De rödas uppror" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 12/1982
x "Efterlyst för mord" Okänt. Pérez[22] Buffalo Bill nr 13/1982
x "Den tatuerade guden" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 15/1982
x "Vägen västerut" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 16/1982
x "Tågrånarna" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 17/1982
x "Döden på scenen" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 19/1982
x "Hämndens män" Okänt. Maidagan[16] Buffalo Bill nr 3/1983
x "Falska rykten" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 8/1983
x "Skotten i Salvation Drift" Okänt. Méndez[20] Buffalo Bill nr 10/1983
x "Veklingen" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 13/1983
x "Spökstaden" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 14/1983
x "På vindens vingar" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 16/1983
x "Den sista diligenslinjen" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 4/1984
x "Skuggarmén" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 9/1984
x "Gisslan" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 10/1984
x "Luftens betvingare" Okänt. Okänt. Buffalo Bill nr 13/1984
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! 

Biserier

Redaktörer

Ansvariga utgivare

Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! 

Fotnoter

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 1,17 1,18 Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet.
  2. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet under titeln "En smart plan".
  3. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet under titeln "Lejd mördare".
  4. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet under titeln "Striden i Nugget Valley".
  5. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, under titeln "Dödligt uppdrag".
  6. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, då under titeln "Professorn och kassaskåpet".
  7. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, under titeln "Mobbens natt".
  8. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, under titeln "De laglösas läkare".
  9. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, under titeln "En fälla för Cheynne-Ben".
  10. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, under titeln "Ett skott ur mörkret".
  11. 11,0 11,1 11,2 Signatur på titelsidan.
  12. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, under titeln "Striden om kartan".
  13. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, under titeln "Knäckta näsans överman".
  14. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, under titeln "Lords hämnd".
  15. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, under titeln "Montezumas guldstad".
  16. 16,00 16,01 16,02 16,03 16,04 16,05 16,06 16,07 16,08 16,09 16,10 16,11 16,12 16,13 16,14 16,15 16,16 16,17 16,18 16,19 16,20 16,21 16,22 16,23 16,24 16,25 Signatur saknas, visuell bekräftelse.
  17. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, under titeln "Hästtjuvar hänger man".
  18. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, under titeln "Den ljuva hämnden".
  19. Enligt kvittounderlag som Janne Lundström skänkt till Seriearkivet, under titeln "Den djävulska planen".
  20. 20,0 20,1 Signatur på gravsten.
  21. Signatur på äventyrets tredje sida.
  22. Signatur i slutrutan.