Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökKarl MAN (diskussion | bidrag) m |
Wakuran (diskussion | bidrag) (+Lektyr Sexiga Serier) |
||
Rad 237: | Rad 237: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"|Förlagan var amerikanska ''[[MAD]]'', varifrån en stor del av materialet hämtades. | |colspan="4"|Förlagan var amerikanska ''[[MAD]]'', varifrån en stor del av materialet hämtades. | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Lektyr Sexiga Serier]]'' || [[Baltic Press]] || 1998–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"|Innehåller diverse [[porrserier]]. | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Stofil2000-1.jpg|75px]] || ''[[Kapten Stofil]]'' || [[Skadeglatt Leende]] || 1999–pågående | |rowspan=2| [[Bild:Stofil2000-1.jpg|75px]] || ''[[Kapten Stofil]]'' || [[Skadeglatt Leende]] || 1999–pågående |
Versionen från 11 juni 2007 kl. 10.25
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937-1949 1950-1959 1960-1969 1970-1979 1980-1989 1990-1999 2000- Full lista