Lantis: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
MikkeX (diskussion | bidrag) korr stavning göranson |
OlaHe (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 67: | Rad 67: | ||
|- | |- | ||
|L030|| 2006|| "Panorama – ad infinitum"|| [[Oskar Aspman]] | |L030|| 2006|| "Panorama – ad infinitum"|| [[Oskar Aspman]] | ||
|- | |||
||| 2007|| "Häxan i skogen"|| [[Lina Neidestam]] | |||
|- | |||
||| 2007|| "Apkonster"|| [[Mattias Adolfsson]] | |||
|- | |||
||| 2007|| "Rubiner och glasull"|| [[Josefin Svenske]] | |||
|- | |||
||| 2007|| "Ingen talar om Lars"|| [[Jimmy Wallin]] och [[Axel Trumpfheller]] | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 12 juni 2007 kl. 11.46
Lantisar kallas en serie seriealbum i miniformat utgivna av Seriefrämjandet. Som namnet antyder har serierna ofta lantligt tema eller anknytning. Inspirerade av franska förlaget L'Associations serie Patte de mouche.
Utgivna Lantisar
| Nr | Utgivningsår | Titel | Upphovsmän |
|---|---|---|---|
| L001 | 2002 | "Alvaret" | Rasmus Gran |
| L002 | 2002 | "Sigvard" | Mats Källblad |
| L003 | 2002 | "Gröna Tomater" | Gunnar Krantz |
| L004 | 2003 | "Diezeldimma" | Josefin Olofsson |
| L005 | 2003 | "Morfars Verkstad" | Knut Larsson |
| L006 | 2003 | "Högerback" | Maria Fredriksson |
| L007 | 2003 | "Genvägen" | Daniel Ahlgren |
| L008 | 2003 | "Små Stunder av lycka" | Karna Rusek |
| L009 | 2003 | "Välkommen till Hammarö" | Malin Biller |
| L010 | 2004 | "Svarta Vinbär" | Åsa Grennvall |
| L011 | 2004 | "Tant Oro" | Anneli Furmark |
| L012 | 2004 | "Vicky" | Patrik Stigzelius och Niklas Asker |
| L013 | 2004 | "Jordens Undergång i Jörpslinge" | Johan Wanloo |
| L014 | 2004 | "James Grill" | Kim W Andersson |
| L015 | 2004 | "Tio små Lantisar" | Jonna Björnstjerna |
| L016 | 2004 | "Inget Lik" | Henrik Lange |
| L017 | 2004 | "Utsocknes i Fiskesjö" | Carl Hedsved |
| L018 | 2004 | "Dimman" | Kalle Bjelkefelt |
| L019 | 2005 | "Den Siste Lantisen" | Mattias Elftorp |
| L020 | 2005 | "Hästtjejen" | Åsa Ekström |
| L021 | 2005 | "Ling" | Maria Fredriksson |
| L022 | 2005 | "Tyskarnas sommarstuga" | Jimmy Jönsson |
| L023 | 2005 | "Nu och aldrig mer" | Niklas Asker |
| L024 | 2005 | "Päran" | Sofia Olsson |
| L025 | 2006 | "Vägen" | Fabian Göranson |
| L026 | 2006 | "Store Mosse" | Henrik Bromander |
| L027 | 2006 | "Du fattar ingenting" | Li Österberg |
| L028 | 2006 | "Hjärup" | Simon Gärdenfors |
| L029 | 2006 | "Ett riktigt svin" | Jamil Mani |
| L030 | 2006 | "Panorama – ad infinitum" | Oskar Aspman |
| 2007 | "Häxan i skogen" | Lina Neidestam | |
| 2007 | "Apkonster" | Mattias Adolfsson | |
| 2007 | "Rubiner och glasull" | Josefin Svenske | |
| 2007 | "Ingen talar om Lars" | Jimmy Wallin och Axel Trumpfheller |