Stockholm: Skillnad mellan sidversioner
Wakuran (diskussion | bidrag) →Serier som utspelar sig i Stockholm: Jag förstår tanken, men det är något ologiskt om serie inte ska betyda "tecknad serie" utan förklaring. Borde lösas smidigare. |
E.G. (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 27: | Rad 27: | ||
|- | |- | ||
|"[[Bellman]]"||i regel||[[Jan Lööf]] m.fl.|| Stockholmare i samhällets utkant||Humorserie | |"[[Bellman]]"||i regel||[[Jan Lööf]] m.fl.|| Stockholmare i samhällets utkant||Humorserie | ||
|- | |||
|"[[Biffen och Bananen]]" || i regel || [[Rit-Ola]] || Huvudfigurerna bor på Surbrunnsgatan i Stockholm och talar tidstypisk stockholmska || | |||
|- | |- | ||
| "[[Gängkrig 145]]"|| || [[Jens Lapidus]]/[[Peter Bergting]] || Gängbråk i Botkyrka || | | "[[Gängkrig 145]]"|| || [[Jens Lapidus]]/[[Peter Bergting]] || Gängbråk i Botkyrka || | ||
Versionen från 22 juli 2011 kl. 09.31
Stockholm är Sveriges huvudstad och största stad. I Stockholm och omgivande kommuner har många serier givits ut. Staden och dess omgivningar har också ofta skildrats i serieform.
Utgivning
|
|
Serieskapare
Födda i Stockholm
|
|
Verksamma i Stockholm
|
|
Seriebutiker
|
|
Stockholm skildrat i serieform
Stockholm förekommer i många serier. Vissa serier skildrar specifikt någon aspekt av livet i Stockholm, i andra serier är Stockholm bara med som bakgrund och förutsättning för själva handlingen. Några av dessa serier lyftes fram i utställningen Stockholm i serier.
Serier som utspelar sig i Stockholm
| Serie | Berättelse | Serieförfattare/-tecknare | Skildringens karaktär | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| "Arne Anka" | nästan samtliga | Charlie Christensen | Fest- och uteliv i Stockholm. Stadens takåsar utgör ofta en sorts horisontlinje i rutornas bakgrund | Kombinerat med satiriska samtidsbetraktelser |
| "Bellman" | i regel | Jan Lööf m.fl. | Stockholmare i samhällets utkant | Humorserie |
| "Biffen och Bananen" | i regel | Rit-Ola | Huvudfigurerna bor på Surbrunnsgatan i Stockholm och talar tidstypisk stockholmska | |
| "Gängkrig 145" | Jens Lapidus/Peter Bergting | Gängbråk i Botkyrka | ||
| "Mystiska 2:an" | Rolf Gohs | De två huvudkaraktärerna bor på Södermalm respektive i en betongförort | Ungdomsserie med deckargåtor och socialskildringar | |
| "Pyton" | Jan Romare | Av angivna gatunamn m.m. framgår att serien utspelar sig i Stockholm | ||
| "Ratte" | samtliga | Magnus Knutsson/Ulf Jansson | Huvudkaraktären är taxichaufför i Stockholm | Komisk äventyrsserie med samtidskommentarer |
| "Rocky" | vanligtvis | Martin Kellerman | Huvudkaraktären Rocky, Kellermans alter ego, är serietecknare i Stockholm | Humorserie med samtidskommentarer |
| "Mannen på balkongen" | Mats Ekberg | Bearbetning till serie av Maj Sjöwalls och Per Wahlöös roman | ||
| "Röda Rummet" | "Röda Rummet" | Per Demervall | Författarliv i Stockholm | Bearbetning till serie av August Strindbergs roman |
| "Socker-Conny" | Joakim Pirinen | Huvudkaraktären Socker-Conny är slashas i Stockholm | Satir med samtidskommentarer | |
| "Stockholmsnatt" | Pelle Forshed och Stefan Thungren | Stockholms klubbliv, i synnerhet stadens indieklubbar. Vissa miljöer är direkt hämtade från verkligheten. | Satir över stadens innefolk och unga vuxna | |
| "Stålmannen" | "Stålmannen i Stockholm" | Niels Søndergaard/Teddy Kristiansen | Stockholm är en av fem städer som får besök av Stålmannen. Sergels torg återges på den svenska utgåvas framsida. | Icke-kanoniskt licensritat album |
| "Ville" | "Ville" | Jan Lööf | Stockholm utgör spelplats för en stor del av berättelsen. Flera platser i Stockholm kan lätt kännas igen. |
Övrigt
|
|
Noter
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |

