Spider-Mans fiender: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Wakuran (diskussion | bidrag) "Ringer" och "Punisher" är knappast "ärkefiender". |
Wakuran (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 31: | Rad 31: | ||
|[[Sandman (Marvel)|Sandman]]||Sandmannen||William Baker/ Flint Marko||''[[Amazing Spider-Man]]'' nr 4 (september 1963)||Ej renodlad skurk. | |[[Sandman (Marvel)|Sandman]]||Sandmannen||William Baker/ Flint Marko||''[[Amazing Spider-Man]]'' nr 4 (september 1963)||Ej renodlad skurk. | ||
|- | |- | ||
|[[Scorpion]]||Skorpionen||Mac Gargan||''[[Amazing Spider-Man]]'' nr 20 (januari 1965)|||- | |||
|[[Venom]]||||Eddie Brock||''[[Amazing Spider-Man]]'' nr 298|| | |[[Venom]]||||Eddie Brock||''[[Amazing Spider-Man]]'' nr 298|| | ||
|- | |- | ||
Versionen från 1 juli 2006 kl. 02.04

Här listas superhjälten Spider-Mans ärkefiender:
| Originalnamn | Tidigare svenskt namn | Identitet | Första framträdande | Kommentar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Carnage | -- | Cletus Kassidy | ? | Avkomma till symbioten Venom. | |||||
| Doctor Doom | Doktor Doom | Victor von Doom | Fantastic Four nr 5 (juli 1962) | Främst en fiende till Fantastiska Fyran. | |||||
| Doctor Octopus | Doktor Octopus/ Doktor Bläckfisk | Otto Octavius | Amazing Spider-Man nr 3 (juli 1963) | ||||||
| Electro | Maxwell Dillon | Amazing Spider-Man nr 9 (februari 1964) | |||||||
| Green Goblin | Gröna Trollet | I: Norman Osborn II: Harry Osborn III: Bart Hamilton IV: Phil Urich | I: Amazing Spider-Man nr 14 (juli 1964) | ||||||
| Hobgoblin | Djävulstrollet/ Gula Trollet | I: Roderick Kingsley II: Jason Macendale | I: Amazing Spider-Man nr 238 (1983) | ||||||
| Kingpin | Wilson Fisk | Amazing Spider-Man nr 50 (juli 1967) | Även ärkefiende till Daredevil. | ||||||
| Kraven the Hunter | Kraven Jägaren | Sergei Kravinoff | Amazing Spider-Man nr 15 | Död. | |||||
| Lizard | Ödlan | Dr. Curt Connors | Amazing Spider-Man nr 6 | ||||||
| Mysterio | Quentin Beck | Amazing Spider-Man nr 13 (juni 1964) | Död. | ||||||
| Rhino | Noshörningen/ Hornmannen | Aleksei Mikhailovich Sytsevich | Amazing Spider-Man nr 41 (oktober 1966) | ||||||
| Sandman | Sandmannen | William Baker/ Flint Marko | Amazing Spider-Man nr 4 (september 1963) | Ej renodlad skurk. | |||||
| Scorpion | Skorpionen | Mac Gargan | Amazing Spider-Man nr 20 (januari 1965) | - | Venom | Eddie Brock | Amazing Spider-Man nr 298 | ||
| Vulture | Gamen | Adrian Toomes | Amazing Spider-Man nr 2 |