Spider-Mans fiender: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
OlaHe (diskussion | bidrag) m Okej, inte "Ringer"... men Punisher var ärkefiende ett bra tag. Vilka fler förtjänar epitetet? Beetle? Demogoblin? Chameleon? JJJ? |
Wakuran (diskussion | bidrag) Chameleon, iallafall... Jag har läst Punishers första äventyr, och de nyare, var han skurk i mitten? Kanske ska börja diskutera litet... |
||
| Rad 9: | Rad 9: | ||
|- | |- | ||
|[[Carnage]]|| -- ||Cletus Kassidy|| ? ||Avkomma till symbioten [[Venom]]. | |[[Carnage]]|| -- ||Cletus Kassidy|| ? ||Avkomma till symbioten [[Venom]]. | ||
|- | |||
|[[Chameleon]]|| Kameleonten || ? || ? || | |||
|- | |- | ||
|[[Doctor Doom]]||Doktor Doom||Victor von Doom||''[[Fantastic Four]]'' nr 5 (juli 1962)||Främst en fiende till [[Fantastiska Fyran]]. | |[[Doctor Doom]]||Doktor Doom||Victor von Doom||''[[Fantastic Four]]'' nr 5 (juli 1962)||Främst en fiende till [[Fantastiska Fyran]]. | ||
Versionen från 1 juli 2006 kl. 11.53

Här listas superhjälten Spider-Mans återkommande fiender:
| Originalnamn | Tidigare svenskt namn | Identitet | Första framträdande | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| Carnage | -- | Cletus Kassidy | ? | Avkomma till symbioten Venom. |
| Chameleon | Kameleonten | ? | ? | |
| Doctor Doom | Doktor Doom | Victor von Doom | Fantastic Four nr 5 (juli 1962) | Främst en fiende till Fantastiska Fyran. |
| Doctor Octopus | Doktor Octopus/ Doktor Bläckfisk | Otto Octavius | Amazing Spider-Man nr 3 (juli 1963) | |
| Electro | Maxwell Dillon | Amazing Spider-Man nr 9 (februari 1964) | ||
| Green Goblin | Gröna Trollet | I: Norman Osborn II: Harry Osborn III: Bart Hamilton IV: Phil Urich | I: Amazing Spider-Man nr 14 (juli 1964) | |
| Hobgoblin | Djävulstrollet/ Gula Trollet | I: Roderick Kingsley II: Jason Macendale | I: Amazing Spider-Man nr 238 (1983) | |
| Kingpin | Wilson Fisk | Amazing Spider-Man nr 50 (juli 1967) | Även ärkefiende till Daredevil. | |
| Kraven the Hunter | Kraven Jägaren | Sergei Kravinoff | Amazing Spider-Man nr 15 | Död. |
| Lizard | Ödlan | Dr. Curt Connors | Amazing Spider-Man nr 6 | |
| Mysterio | Quentin Beck | Amazing Spider-Man nr 13 (juni 1964) | Död. | |
| Punisher | Straffaren | Frank Castle | Amazing Spider-Man nr 129 (1974) | Ej renodlad skurk. |
| Rhino | Noshörningen/ Hornmannen | Aleksei Mikhailovich Sytsevich | Amazing Spider-Man nr 41 (oktober 1966) | |
| Sandman | Sandmannen | William Baker/ Flint Marko | Amazing Spider-Man nr 4 (september 1963) | Ej renodlad skurk. |
| Scorpion | Skorpionen | Mac Gargan | Amazing Spider-Man nr 20 (januari 1965) | |
| Venom | Eddie Brock | Amazing Spider-Man nr 298 | ||
| Vulture | Gamen | Adrian Toomes | Amazing Spider-Man nr 2 |