Skillnad mellan versioner av "DN:s gästserie"
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
Wakuran (diskussion | bidrag) (→Publicerade serier: (Information från samlingsalbumen)) |
||
Rad 42: | Rad 42: | ||
|"[[Benny Faktor]]" || [[David Nessle]]||''25 maj–12 juni 1989'' | |"[[Benny Faktor]]" || [[David Nessle]]||''25 maj–12 juni 1989'' | ||
|- | |- | ||
|”[[Berra (svensk serie)|Berra]]” ||[[Kaianders Sempler]]||''mars | |”[[Berra (svensk serie)|Berra]]” ||[[Kaianders Sempler]]||''24 mars-19 april 1986'' | ||
|- | |- | ||
|”[[Bertil Bärsärk]]” || [[Martin Rhedin]]|| | |”[[Bertil Bärsärk]]” || [[Martin Rhedin]]|| | ||
Rad 50: | Rad 50: | ||
|”[[Betongmannen]]” || [[Lasse Persson]] och [[Michael Ekbladh]]||''22 december 1986–7 februari 1987'' | |”[[Betongmannen]]” || [[Lasse Persson]] och [[Michael Ekbladh]]||''22 december 1986–7 februari 1987'' | ||
|- | |- | ||
|”[[Bistre Figaro]]” || [[Lars "Amba" Esselius]]||''1986'' | |”[[Bistre Figaro]]” || [[Lars "Amba" Esselius]]||''19 februari-22 mars 1986'' | ||
|- | |- | ||
|”[[Bror]]” || [[Gunnar Larsson]]|| | |”[[Bror]]” || [[Gunnar Larsson]]|| | ||
Rad 56: | Rad 56: | ||
|"[[Cirkus Spatt]]"||[[Alf Woxnerud]]||''26 mars–2 maj 1990'' | |"[[Cirkus Spatt]]"||[[Alf Woxnerud]]||''26 mars–2 maj 1990'' | ||
|- | |- | ||
|”[[Diamantgänget]]” || [[Ami Furustam]] och [[Magnus Malmsten]]||'' | |”[[Diamantgänget]]” || [[Ami Furustam]] och [[Magnus Malmsten]]||''1 juli-20 juli 1985'' | ||
|- | |- | ||
|"[[Döden (Max Andersson)|Döden]]" || [[Max Andersson]]|| | |"[[Döden (Max Andersson)|Döden]]" || [[Max Andersson]]|| | ||
|- | |- | ||
|"[[Ensamma Mamman]]" || [[Cecilia Torudd]]||''1985''<br>''Återkom senare som fast inslag.'' | |"[[Ensamma Mamman]]" || [[Cecilia Torudd]]||''14 oktober-23 november 1985''<br>''Återkom senare som fast inslag.'' | ||
|- | |- | ||
|”[[Ensamma Pappan]]” || [[Ola Ambjörnsson]]|| | |”[[Ensamma Pappan]]” || [[Ola Ambjörnsson]]|| | ||
Rad 96: | Rad 96: | ||
|"[[Killian]]" || [[Niklas Eriksson]]|| | |"[[Killian]]" || [[Niklas Eriksson]]|| | ||
|- | |- | ||
|”[[Knut]]” || [[Olle Berg]]||''1985'' | |”[[Knut]]” || [[Olle Berg]]||''23 december 1985-1 februari 1986'' | ||
|- | |- | ||
|”[[Krig och fred]]” || [[Ulf Frödin]]||''1985'' | |”[[Krig och fred]]” || [[Ulf Frödin]]||''22 juli-28 september 1985'' | ||
|- | |- | ||
|”[[Krille kommer tillbaka, evangelium av Mats Aronsson|Krille kommer tillbaka,]]<BR> [[Krille kommer tillbaka, evangelium av Mats Aronsson|evangelium av Mats Aronsson]]” || [[Mats Aronsson]]|| | |”[[Krille kommer tillbaka, evangelium av Mats Aronsson|Krille kommer tillbaka,]]<BR> [[Krille kommer tillbaka, evangelium av Mats Aronsson|evangelium av Mats Aronsson]]” || [[Mats Aronsson]]|| | ||
Rad 114: | Rad 114: | ||
|”[[Ny start för Mygelberga]]” || [[Joakim Braun]]||''1991'' | |”[[Ny start för Mygelberga]]” || [[Joakim Braun]]||''1991'' | ||
|- | |- | ||
|”[[Ola]]” || [[Ulf Lundkvist]]||''1985'' | |”[[Ola]]” || [[Ulf Lundkvist]]||''6 maj-29 juni 1985'' | ||
|- | |- | ||
|”[[Oldboys]]” || [[Rolf Pettersson]]||''29 september–31 oktober 1986'' | |”[[Oldboys]]” || [[Rolf Pettersson]]||''29 september–31 oktober 1986'' | ||
Rad 134: | Rad 134: | ||
|"[[Råsa]]" || [[ulla-stina k. landberg]]||''3-26 maj 2004'' | |"[[Råsa]]" || [[ulla-stina k. landberg]]||''3-26 maj 2004'' | ||
|- | |- | ||
|”[[Råttsans]]” || [[Carina Hellström]]||''1985 | |”[[Råttsans]]” || [[Carina Hellström]]||''25 november-21 december 1985'' | ||
|- | |- | ||
|”[[Sagan om Jambu och Jambalaja]]” || [[Nordin B A Samad]] och <br>[[Marie-Louise Henriz-Samad]]||''20 mars–25 april 1989'' | |”[[Sagan om Jambu och Jambalaja]]” || [[Nordin B A Samad]] och <br>[[Marie-Louise Henriz-Samad]]||''20 mars–25 april 1989'' | ||
|- | |- | ||
|”[[Sandlådan]]” || [[Joakim Pirinen]]||''1 | |”[[Sandlådan]]” || [[Joakim Pirinen]]||''1 april–4 maj 1984'' | ||
|- | |- | ||
|”[[Snorvalpen]]” || [[Robert Nyberg]]||''13 december 1987–30 januari 1988'' | |”[[Snorvalpen]]” || [[Robert Nyberg]]||''13 december 1987–30 januari 1988'' | ||
Rad 162: | Rad 162: | ||
|"[[Tuula]]" || [[Arja Kajermo]]|| | |"[[Tuula]]" || [[Arja Kajermo]]|| | ||
|- | |- | ||
|”[[Turistinvasionen]]” || [[Gunna Grähs]]||'' | |”[[Turistinvasionen]]” || [[Gunna Grähs]]||''3 februari-18 februari 1986'' | ||
|- | |- | ||
|”[[Universums historia]]” || [[Anna-Clara Tidholm|Anna-Clara]] och [[Thomas Tidholm]]||''27 april–25 juni 1987'' | |”[[Universums historia]]” || [[Anna-Clara Tidholm|Anna-Clara]] och [[Thomas Tidholm]]||''27 april–25 juni 1987'' | ||
Rad 175: | Rad 175: | ||
|- | |- | ||
|Diverse kortare serier<br>("Bilen", "Olika Arbetsvillkor" samt "Jompa på Systemet")||[[Per Demervall]]||''26 januari 1989–22 februari 1989'' | |Diverse kortare serier<br>("Bilen", "Olika Arbetsvillkor" samt "Jompa på Systemet")||[[Per Demervall]]||''26 januari 1989–22 februari 1989'' | ||
|- | |||
|Namnlös serie? || [[Eva Lindström]]||''30 september-12 oktober 1985'' | |||
|- | |- | ||
|Namnlös serie? || [[Åsa Grennvall]]|| | |Namnlös serie? || [[Åsa Grennvall]]|| |
Versionen från 28 oktober 2006 kl. 17.02
Sedan 1985 har svenska serieskapare regelbundet bidragit med kortare eller längre gästspel på Dagens Nyheters seriesida. Ursprungligen gick denna avdelning under rubriken "DN-serien", men har under senare år kallats enbart "Gästserien".
Initiativtagare till satsningen var Nisse Larsson, journalist och dåvarande serieredaktör på Dagens Nyheter. Skälet var att man ville bryta den amerikanska dominansen på seriesidan.
Första DN-serien var Joakim Pirinens "Sandlådan" med start den 1 april 1985. Ett 60-tal tecknare fortsatte stafetten fram till hösten 1991, då den regelbundna rubriken "Gästserien" lades ner. Sporadiskt har den dock återkommit många gånger under åren och gör så än idag.
Vissa gästserier, däribland Cecilia Torudds "Ensamma Mamman", Jan Romares "Pyton" och Arja Kajermos "Tuula", blev sedermera återkommande eller fasta inslag i Dagens Nyheter. Andra bidrag, såsom "Eva och Adam" av Måns Gahrton och Johan Unenge, "Hondjuret" av Inger Edelfeldt, och Max Anderssons "Döden", har rönt stora framgångar på annat håll.
Flera av gästserierna har samlats i album, både som huvudserier och som del av antologierna "DN-serien" (utgiven på Dagens Nyheters förlag) och "Svenska strippar", (utgiven av Alvglans).
Publicerade serier
Tidigare gästspel på Dagens Nyheters seriesida:
Samlingsalbum
Två samlingsalbum med DN:s gästserier har utkommit:
- "DN-serien", Dagens Nyheters förlag, 1986.
- "Svenska strippar", Alvglans, 1988.