Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över svenska serietidningar (K-M)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWakuran (diskussion | bidrag) |
Wakuran (diskussion | bidrag) |
||
Rad 26: | Rad 26: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kallblodig]]'' (II)|| ? || 1993 | |rowspan=2| || ''[[Kallblodig]]'' (II)|| [[Oscar Ceasar AB]]? || 1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 79: | Rad 79: | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[King]]'' || [[Semic]] || 1964 | |rowspan=2| || ''[[King]]'' || [[Semic]] || 1964 | ||
|- | |||
|rowspan=2|[[Bild:Kiss_Comix.png|75px]]|| ''[[Kiss Comix]]'' || [[Oscar Ceasar AB]] || 1994 | |||
|- | |||
|colspan="4"| En av få svenska serietidningar med [[erotiska serier|erotiska]]/ [[porrserier|pornografiska]] serier. | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 338: | Rad 342: | ||
|colspan="4"|Bytte sedermera namn till ''[[DC-Serier]]''. | |colspan="4"|Bytte sedermera namn till ''[[DC-Serier]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mästaren på Karate]]'' || [[Red Clown | |rowspan=2| || ''[[Mästaren på Karate]]'' (Ver. 1) || [[Red Clown]] || 1974–1975 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Mästaren på Karate]]'' (Ver. 2) || [[Oscar Ceasar AB]] || 1993-1994 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |- | ||
|} | |} |