Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över svenska serietidningar (N-R)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökE.G. (diskussion | bidrag) |
|||
Rad 2: | Rad 2: | ||
[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar]]: | [[Alfabetisk lista över svenska serietidningar]]: | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (A-C)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (A-C)|A–C]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (D-F)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (D-F)|D–F]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (G-J)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (G-J)|G–J]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (K-M)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (K-M)|K–M]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (N-R)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (N-R)|N–R]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (S)|S]]''' | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (S)|S]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (T-U)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (T-U)|T–U]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (V-Ö)| | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (V-Ö)|V–Ö]]''' | ||
'''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | '''[[Alfabetisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | ||
</center> | </center> | ||
Rad 18: | Rad 18: | ||
! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Nalle Lufs]]'' || [[Semic]] || 1977 | |rowspan=2| || ''[[Nalle Lufs]]'' || [[Semic]] || 1977 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Nalle Puh]]'' || [[Hemmets Journal]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Nalle Puh]]'' || [[Hemmets Journal]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1981–1984, 1998–2006? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Nalle Puh magasinet]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2000 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Nemi]]'' || [[Full Stop Media]] || 2003–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Nintendo magasinet]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Pandora Press|Pandora]] || | |rowspan=2| || ''[[Nils Holgersson]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1988 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Nintendo magasinet]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]], [[Pandora Press|Pandora]] || 1990–1994 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Serier baserade på Nintendos populära TV-spel, t.ex. [[Super Mario Bros]] och [[Zelda]]. | |colspan="4"| Serier baserade på Nintendos populära TV-spel, t.ex. [[Super Mario Bros]] och [[Zelda]]. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Nisse]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || | |rowspan=2| || ''[[Nisse]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1986–1991 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[91:an]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[91:an]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1956–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[1999]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[1999]]'' || [[Semic]] || 1980–1981 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[No Magazine]]'' || [[Mushtaq Trading Corporation]] || | |rowspan=2| || ''[[No Magazine]]'' || [[Mushtaq Trading Corporation]] || 1983–1984 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Oppfinnar-Jockes Kluriga Magasin]]'' || [[Hemmets Journal]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1982- | |rowspan=2| || ''[[Oppfinnar-Jockes Kluriga Magasin]]'' || [[Hemmets Journal]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1982-pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Osynliga Klubben]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1959 | |rowspan=2| || ''[[Osynliga Klubben]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1959 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Paul Temple]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Paul Temple]]'' || [[Semic]] || 1970–1971 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 70: | Rad 74: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Pelle Svanslös]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Pelle Svanslös]]'' || [[Semic]] || 1965–1972 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Pellefant]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Winthers]], [[Semic]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || | |rowspan=2| || ''[[Pellefant]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Winthers]], [[Semic]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1965–1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Penny]]'' || [[B Wahlströms bokförlag]] || | |rowspan=2| || ''[[Penny]]'' || [[B Wahlströms bokförlag]] || 1982–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Peo]]'' || [[Dennis Förlag]] || | |rowspan=2| || ''[[Peo]]'' || [[Dennis Förlag]] || 1970–1981 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Peter Falk]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || | |rowspan=2| || ''[[Peter Falk]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1963–1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Pilot]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Pilot]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1965–1984 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Plop!]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || | |rowspan=2| || ''[[Plop!]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1975–1976 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Pondus]]'' || [[Full Stop Media]] || | |rowspan=2| || ''[[Pondus]]'' || [[Full Stop Media]] || 2001–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[PowerPuff Girls]]'' || [[Full Stop Media]] || 2001 | |rowspan=2| || ''[[PowerPuff Girls]]'' || [[Full Stop Media]] || 2001 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Pox]]'' || [[Epix]] || | |rowspan=2| || ''[[Pox]]'' || [[Epix]] || 1984–1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 114: | Rad 118: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Prärie-Nytt]]'' || [[Allers]] || | |rowspan=2| || ''[[Prärie-Nytt]]'' || [[Allers]] || 1979–1980 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Prärieserier]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Prärieserier]]'' || [[Centerförlaget]] || 1953–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Pucken]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || | |rowspan=2| || ''[[Pucken]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1974–1975 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 130: | Rad 134: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Punisher]]'' || [[SatellitFörlaget]], [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || | |rowspan=2| || ''[[Punisher]]'' || [[SatellitFörlaget]], [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1990–1991, 1991–1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Pyton]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1990–1998 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Radar Spökflygaren]]'' || [[Allers]] || 1947 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Radarserien]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1967–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Ranchserien]] (ver. | |rowspan=2| || ''[[Ranchserien]] (ver. 1)'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1966–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Ranchserien]] (ver. 2)'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1971 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Rangerserien]]'' || [[Pingvinförlaget]] || 1976–1978 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Razzia]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1972 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Reddy]]'' || [[Peos förlag]] || 1975–1976 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Reno Kid]]'' || [[Allers]] || 1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Rin Tin Tin]]'' || [[Centerförlaget]] || 1958–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Robin Hood]]'' || [[Centerförlaget]] || 1958–1963, 1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Robotjägaren]]'' || [[Eagle Comics]], [[Pingvinförlaget]] || 1985 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Robotserien]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1968–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Romans]]'' || [[Semic]] || 1963–1973 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Rookie]]'' || [[Tidskriftsförlaget]] || 1953–1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Rosa Pantern]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Rosa Pantern|Rosa Pantern och kommisarie noll]]'' || [[Semic]] || 1973–1987 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Rundsnack]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Rundsnack]]'' || [[Semic]] || 1975–1976 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Rusty]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || | |rowspan=2| || ''[[Rusty]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1972–1973 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Rymden Runt]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || | |rowspan=2| || ''[[Rymden Runt]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1966–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Rymdens Hjältar]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Rymdens Hjältar]]'' || [[Semic]] || 1980–1981 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Hette tidigare ''[[Stålpojken]]''; ersattes från och med 1982 med ''[[Supermagasinet]]'' | |colspan="4"| Hette tidigare ''[[Stålpojken]]''; ersattes från och med 1982 med ''[[Supermagasinet]]'' | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Rymdmannen]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Rymdmannen]]'' || [[Centerförlaget]] || 1962–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Rysaren]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || | |rowspan=2| || ''[[Rysaren]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1972–1973 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|} | |} |