Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (+ Desperate Dan) |
||
Rad 57: | Rad 57: | ||
|- | |- | ||
|1937 ||"[[Ferd'nand]]" || ||[[Dahl Mikkelsen]] ([[Mik]]) ||Dagspress ||Danmark||[[Bild:mini_danmark.gif]] | |1937 ||"[[Ferd'nand]]" || ||[[Dahl Mikkelsen]] ([[Mik]]) ||Dagspress ||Danmark||[[Bild:mini_danmark.gif]] | ||
|- | |||
|1937 ||"[[Desperate Dan]]" || ||[[Dudley D. Watkins]] ||Serietidning ||Storbritannien||[[Bild:mini_storbritannien.gif]] | |||
|- | |- | ||
|1938||"[[Superman]]"|| "[[Stålmannen]]"||[[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]]||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] | |1938||"[[Superman]]"|| "[[Stålmannen]]"||[[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]]||Serietidning||USA||[[Bild:mini_usa.gif]] |
Versionen från 18 april 2007 kl. 08.22
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet