Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökAndreas (diskussion | bidrag) |
Andreas (diskussion | bidrag) |
||
(7 mellanliggande versioner av 4 användare visas inte) | |||
Rad 11: | Rad 11: | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)|2000–2009]]''' | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)|2000–2009]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2010-2019)|2010–2019]]''' | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2010-2019)|2010–2019]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2020-2029)|2020–2029]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | ||
</center> | </center> | ||
Rad 47: | Rad 48: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Pondus]]'' || [[Full Stop Media]], [[Schibsted Förlagen]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001–pågående | |rowspan=2| || ''[[Pondus (serietidning)|Pondus]]'' || [[Full Stop Media]], [[Schibsted Förlagen]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 59: | Rad 60: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Witch]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[W.I.T.C.H.|Witch]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001–? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 92: | Rad 93: | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2|[[Bild:Dragon_Ball_2003.png|75px]] || ''[[Dragon Ball]]'' || [[Full Stop Media]] || 2003–04 | |rowspan=2|[[Bild:Dragon_Ball_2003.png|75px]] || ''[[Dragon Ball]]'' || [[Full Stop Media]] || 2003–04 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Kalle Anka & C:o Skollov]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2003–pågående | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 103: | Rad 108: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Nemi 2008-05.png|75px]] || ''[[Nemi]]'' || [[Full Stop Media]], [[Schibsted Förlagen]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| [[Bild:Nemi 2008-05.png|75px]] || ''[[Nemi]]'' || [[Full Stop Media]], [[Schibsted Förlagen]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2003–2018 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 131: | Rad 136: | ||
|colspan="4"|Serietidning utgiven av [[Mats Källblad]] i två nummer, innehållande Källblads egna serier. | |colspan="4"|Serietidning utgiven av [[Mats Källblad]] i två nummer, innehållande Källblads egna serier. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Monster Allergy]]'' || [[Egmont]] | |rowspan=2| || ''[[Monster Allergy]]'' || [[Egmont]] || 2004–05 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Duel Masters]]'' || [[Egmont]] || 2005 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 145: | Rad 154: | ||
|rowspan=2| || ''[[Warner Bros. presenterar]]'' || [[Full Stop Media]] || 2005 | |rowspan=2| || ''[[Warner Bros. presenterar]]'' || [[Full Stop Media]] || 2005 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"|Innehåller omväxlande "[[Scooby Doo]]" och "[[Looney Tunes]]". | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2|[[Bild:Scooby-Doo.png|75px]] || ''[[Scooby-Doo!]]'' || [[Schibsted]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2|[[Bild:Scooby-Doo.png|75px]] || ''[[Scooby-Doo!]]'' || [[Schibsted]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2006–? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 163: | Rad 172: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:humorklassiker.jpg|75px]] || ''[[Humorklassiker]]'' || [[Egmont]] || | |rowspan=2| [[Bild:humorklassiker.jpg|75px]] || ''[[Humorklassiker]]'' || [[Egmont]] || 2007–2016 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Med serier från ''[[Åsa-Nisse]]'' och ''[[Lilla Fridolf]]'' | |colspan="4"| Med serier från ''[[Åsa-Nisse]]'' och ''[[Lilla Fridolf]]''. Blev senare ''[[HumorKavalkad]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Marvel Special.png|75px]] || ''[[Marvel Special]]'' || [[Schibsted Förlagen]] || 2007–08 | |rowspan=2| [[Bild:Marvel Special.png|75px]] || ''[[Marvel Special]]'' || [[Schibsted Förlagen]] || 2007–08 | ||
Rad 179: | Rad 188: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Elvis_1b.png|75px]] || ''[[Elvis]]'' || [[Egmont]] || 2008- | |rowspan=2| [[Bild:Elvis_1b.png|75px]] || ''[[Elvis]]'' || [[Egmont]] || 2008-2014 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 195: | Rad 204: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:91ansomkav.jpg|75px]] || ''[[91:an kavalkad]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| [[Bild:91ansomkav.jpg|75px]] || ''[[91:an kavalkad]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2008–2016 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Blev senare ''[[HumorKavalkad]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:World of Warcraft.png|75px]] || ''[[World of Warcraft]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2008 | |rowspan=2| [[Bild:World of Warcraft.png|75px]] || ''[[World of Warcraft]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2008 | ||
Rad 203: | Rad 212: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Star Wars]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Star Wars]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2009–? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tom & Jerry Special]]'' || [[Schibsted Förlagen]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Tom & Jerry Special]]'' || [[Schibsted Förlagen]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2009–? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 215: | Rad 224: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Tivoli med vänner.png|75px]] || ''[[Tivoli med vänner]]'' || [[Positiv förlag]] || 2009– | |rowspan=2| [[Bild:Tivoli med vänner.png|75px]] || ''[[Tivoli med vänner]]'' || [[Positiv förlag]] || 2009–2012 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Edvard!]]'' || ''Nya Upplagan'' || 2009– | |rowspan=2| || ''[[Edvard!]]'' || ''Nya Upplagan'' || 2009–? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Herman Hedning Sommarspecial.png|75px]] || ''[[Herman Hedning Special]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2009– | |rowspan=2| [[Bild:Herman Hedning Sommarspecial.png|75px]] || ''[[Herman Hedning Special]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2009–2011 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 11 april 2020 kl. 13.55
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937–1949 1950–1959 1960–1969 1970–1979 1980–1989 1990–1999 2000–2009 2010–2019 2020–2029 Full lista