Retrobokklubben: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag) |
Andreas (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 3: | Rad 3: | ||
'''"Retrobokklubben"''' är en svensk bokklubb som startade 2021. Urvalet består av serier som var populära på 1980- och 1990-talen, men även nyproducerade avsnitt av dessa serier kan förekomma. Böckerna är inbundna och i stort format med hundratals sidor, ofta med omfattande bonusmaterial. Klubben producerar även tryckta nyhetsbrev, vykort, med mera till sina medlemmar och förbokare. | '''"Retrobokklubben"''' är en svensk bokklubb som startade 2021. Urvalet består av serier som var populära på 1980- och 1990-talen, men även nyproducerade avsnitt av dessa serier kan förekomma. Böckerna är inbundna och i stort format med hundratals sidor, ofta med omfattande bonusmaterial. Klubben producerar även tryckta nyhetsbrev, vykort, med mera till sina medlemmar och förbokare. | ||
Böckerna ges ut av [[Ades Media]] | Böckerna har en intern klubbnumrering och de flesta ges ut av [[Ades Media]]. | ||
== Utgivning == | == Utgivning == | ||
| Rad 35: | Rad 35: | ||
| 013 || 2024 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || "[[Infinity Gauntlet|Den kosmiska handsken]]" | | 013 || 2024 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || "[[Infinity Gauntlet|Den kosmiska handsken]]" | ||
|- | |- | ||
| 014 || 2024 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || "[[Thunderbolts]] – Som en blixt från klar himmel" | | 014 || 2024 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || "[[Thunderbolts]] – "Som en blixt från klar himmel" | ||
|- | |- | ||
| 015 || 2024 || [[Transformers]] || "Tidskriget" | | 015 || 2024 || [[Transformers]] || "Tidskriget" | ||
| Rad 46: | Rad 46: | ||
|- | |- | ||
| 019 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Fantastic Four]] – "När Galactus kallar..." | | 019 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Fantastic Four]] – "När Galactus kallar..." | ||
|- | |||
| 020 || 2025 || [[Usagi Yojimbo]] || "Bunraku och andra historier" | |||
|- | |||
| 021 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Spider-Man]] – "Hobgoblin lever" | |||
|- | |||
| 022 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || "[[Thunderbolts]] – "Världsherravälde" | |||
|- | |||
| 023 || 2025 || [[Marvels universum (plats)|Marvel]] || [[Captain America]] – "Winter Soldier" | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 5 augusti 2025 kl. 18.01
"Retrobokklubben" är en svensk bokklubb som startade 2021. Urvalet består av serier som var populära på 1980- och 1990-talen, men även nyproducerade avsnitt av dessa serier kan förekomma. Böckerna är inbundna och i stort format med hundratals sidor, ofta med omfattande bonusmaterial. Klubben producerar även tryckta nyhetsbrev, vykort, med mera till sina medlemmar och förbokare.
Böckerna har en intern klubbnumrering och de flesta ges ut av Ades Media.
Utgivning
| Nr. | År | Serie | Boktitel |
|---|---|---|---|
| 001 | 2021 | Transformers | "I siktet: 2006" |
| 002 | 2021 | Terminator | "Sekundära mål" |
| 003 | 2022 | Transformers & Action Force | "Vedergällning" |
| 004 | 2022 | Teenage Mutant Ninja Turtles | "Jakten på Splinter" |
| 005 | 2022 | Marvel | "Kampen mot Beyonder – Secret Wars" |
| 006 | 2022 | Transformers | "Du sköna nya värld" |
| 007 | 2022 | Masters of the Universe | "He-Man och Universums härskare" |
| 008 | 2023 | Usagi Yojimbo | "Drakvrålskonspirationen" |
| 009 | 2023 | Transformers | "Optimus Prime – Tillbaka till Jorden" |
| 010 | 2023 | Marvel | "Vapen X" |
| 011 | 2023 | Marvel | "Daredevil – Pånyttfödd" |
| 012 | 2023 | Teenage Mutant Ninja Turtles | "Den siste ronin" |
| 013 | 2024 | Marvel | "Den kosmiska handsken" |
| 014 | 2024 | Marvel | "Thunderbolts – "Som en blixt från klar himmel" |
| 015 | 2024 | Transformers | "Tidskriget" |
| 016 | 2025 | Marvel | Spider-Man – "Kravens sista jakt" |
| 017 | 2025 | Marvel | X-Men – "Ur askan..." |
| 018 | 2025 | Marvel | Spider-Man – "Sagan om den svarta dräkten" |
| 019 | 2025 | Marvel | Fantastic Four – "När Galactus kallar..." |
| 020 | 2025 | Usagi Yojimbo | "Bunraku och andra historier" |
| 021 | 2025 | Marvel | Spider-Man – "Hobgoblin lever" |
| 022 | 2025 | Marvel | "Thunderbolts – "Världsherravälde" |
| 023 | 2025 | Marvel | Captain America – "Winter Soldier" |